moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WIM rozwija się dla pacjentów

W Wojskowym Instytucie Medycznym został otwarty nowy gmach poradni specjalistycznych. Zapewnia nie tylko przestronne gabinety, lecz także nowoczesną aparaturę i możliwość szerszej pomocy medycznej. – To większe możliwości opieki, w możliwie najlepszej lokalizacji – mówi gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u – Wszystko z myślą o naszych pacjentach.

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to renomowana placówka służby zdrowia. Działa w nim szpital kliniczny, a także kilkadziesiąt ośrodków, klinik i poradni specjalistycznych, które do tej pory były zlokalizowane w różnych częściach szpitala, często przy działających klinikach. Niewystarczająca baza lokalowa oznaczała, że część pacjentów musiała zostać w szpitalu nawet w przypadku drobnych zabiegów medycznych.

Teraz sytuacja się zmieni. Na terenie szpitala na Szaserów został otwarty nowy budynek Poradni Specjalistycznych WIM. Swoje miejsce znajdzie w nim ponad 25 z około 30 poradni działających na terenie szpitala. – Dążyliśmy do tego, aby podejmowane wysiłki i idące w ślad za nimi efekty uwzględniały potrzeby najważniejszej grupy systemu ochrony zdrowia, jaką są pacjenci – mówi gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u.

Jak podkreśla dr n. med. Zbigniew Nowak, kierownik Poradni Specjalistycznych, w nowym budynku będzie można otrzymać kompleksową opiekę ambulatoryjną. Dzięki temu drobne zabiegi, które trzeba było do tej pory wykonywać wyłącznie w szpitalu, teraz będzie można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych, w ciągu jednego dnia. Pacjenci zyskają też szerszy niż dotychczas dostęp do usług medycznych. Rozbudowane zostały niektóre poradnie, w tym: pediatryczna, preluksacyjna, laryngologiczna czy gastrologiczna. – Ponadto urologia, ginekologia, chirurgia ogólna i onkologiczna to obszary, w których chcemy zwiększyć dostępność pomocy medycznej i położyć nacisk na profilaktykę. Pandemia niestety sprawiła, że wielu ludzi, obawiając się kontaktu ze służbą zdrowia, odłożyło badania profilaktyczne na później. A przecież choroby nie czekają – podkreśla dr Nowak.

W poradniach pacjenci bez obciążeń zdrowotnych, będą mogli w ciągu jednego dnia przejść zabiegi np. cystoskopii, biopsji piersi, dotyczące tarczycy czy endometrium, wymianę cewników, kolonoskopię czy badania urodynamiczne (ocena pracy układu moczowego). Jedna sala w nowym budynku została też przeznaczona dla pacjentów objętych chemioterapią z powodu chorób hematologicznych. – Nie będą oni musieli być hospitalizowani podczas tych zabiegów, co jednocześnie sprawi, że na oddziale będzie więcej miejsc dla osób, które muszą trafić do szpitala – podkreśla dr Nowak.

Do dyspozycji pacjentów będzie też nowoczesny sprzęt. Poradnie zostały wyposażone m.in. w nowe cystoskopy, aparaty endoskopowe, urządzenia USG do badań ginekologicznych i urologicznych, a także specjalne stoły zabiegowe. – Nowy budynek to nowoczesna infrastruktura i przestronne gabinety. Na zmianach na pewno zyskają pacjenci, ale lekarze też będą mieli większy komfort pracy – mówi dr Nowak.

Gen. dyw. Gielerak podkreśla również, że otwarcie nowego budynku poradni znacząco poprawi także możliwość opieki medycznej nad weteranami. – Lokalizacja zespołu poradni i Centrum Leczenia Weterana nie jest przypadkowa. Sąsiedztwo przełoży się na wygodę udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej. Mówiąc wprost: to większe możliwości opieki w możliwie najlepszej lokalizacji – zapewnia dyrektor WIM-u.

Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym MON powstał w grudniu 2002 roku po przekształceniu Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej. Dziś WIM to największa placówka wojskowej służby zdrowia, a jednocześnie ośrodek dydaktyczny, konsultacyjny i naukowo-badawczy, który wprowadza innowacyjne rozwiązania dotyczące opieki zdrowotnej.

Działający tu szpital na Szaserów dysponuje szeroką ofertą pomocy medycznej i cały czas się rozwija. W 2020 roku powstało tu Centrum Chirurgii Robotycznej, w 2019 roku została zmodernizowana Klinika Pediatrii. Od stycznia tego roku działa filia szpitala w podwarszawskim Legionowie. Co roku prawie 3 tys. pracowników z 44 klinik, oddziałów i zakładów niesie pomoc około 100 tys. pacjentów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Gdy ucichnie artyleria
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Snowboardzistka i pływacy na medal
Sojusznicza obrona
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Najdłuższa noc
Combat 56 u terytorialsów
Niebo pod osłoną
Przygotowani na każdy scenariusz
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Plan na WAM
Noc na „pasku”
Nowa ręka dla weterana
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Dyplomatyczna gra o powstanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Piątka z czwartego wozu
Kto zostanie Asem Sportu?
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Na tronie mistrza bez zmian
Wojsko ma swojego satelitę!
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Panczeniści na podium w Hamar
Odpalili K9 Thunder
Historyczna „Wisła”
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Koniec bezkarności floty cieni?
Przełomowy czas dla WZL-2
Drony na wagę złota
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Misja na rzecz zdrowia
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Dzień wart stu lat
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Wojsko z nowym programem rozwoju
Pancerniacy jadą na misję
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO