moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy żołnierze lecą do Polski

Do stacjonujących już w Polsce amerykańskich spadochroniarzy z 82 Dywizji dołączyć ma kilkuset wojskowych ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Campbell w Kentucky. Pododdziały te przygotowywały się do przerzutu do Europy od końca stycznia. W sumie na terenie południowo-wschodniej Polski zostanie rozlokowanych 4,7 tys. żołnierzy US Army.

Amerykańskie media informują, że w środę do Polski wyruszą żołnierze 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Stacjonujący na co dzień w Fort Campbell w Kentucky spadochroniarze dołączą do innych amerykańskich sił rozlokowanych w Polsce. Przerzut żołnierzy US Army to odpowiedź Stanów Zjednoczonych na agresywną politykę Władimira Putina wobec Ukrainy. Prezydent USA Joe Biden początkowo zdecydował o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i wysłaniu do Polski 1,7 tys. spadochroniarzy, później zadeklarował oddelegowanie kolejnych 3 tys. mundurowych.

Systematycznie od 4 lutego lądują w Polsce samoloty z żołnierzami US Army i ich wyposażeniem. Tylko wczoraj na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce pojawiło się około tysiąca wojskowych, którzy przylecieli kilkoma pasażerskimi Boeingami, m.in. 767 oraz 777, a także pięć samolotów C-17 Globemaster głównie ze sprzętem wojskowym na pokładzie. Do południa w środę pod Rzeszowem lądowały maszyny pasażerskie i transportowe C-17. Na dziś zaplanowano kolejne lądowania amerykańskich wojskowych. Amerykanie przebywają m.in. na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego. Mówi się m.in. o bazach tymczasowych w Mielcu, Rzeszowie i Nowej Dębie.

W najbliższych dniach do Polski będą przylatywać już nie tylko spadochroniarze z 82 Dywizji, ale także ze 101 Powietrznodesantowej, nazywanej „screaming eagles”. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na amerykańskim portalu branżowym Stars and Stripes spadochroniarze ze „101” do misji w Europie przygotowywali się od końca stycznia, czyli od czasu, kiedy sekretarz obrony USA Lloyd Austin, w związku z potencjalnym atakiem Moskwy na Ukrainę, podwyższył stan gotowości dla 8,5 tys. wojskowych. Informacje o przerzucie do Polski potwierdziła rzeczniczka 101 Dywizji, ppłk Kari McEwen.

101 Dywizja Powietrznodesantowa powstała oficjalnie 15 sierpnia 1942 roku, choć jej początki sięgają okresu I wojny światowej. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych jednostek amerykańskich na świecie, m.in. za sprawą serialu „Kompania braci” i filmu „Szeregowiec Ryan”.

Dywizja chrzest bojowy przeszła 6 czerwca 1944 roku podczas lądowania aliantów w Normandii. „Krzyczące orły” razem z innymi skoczkami zostali zrzuceni na tyły wroga, aby zabezpieczyć wyjście z plaż oraz uniemożliwić niemiecki kontratak. Dywizja walczyła też we wrześniu 1944 roku, m.in. razem z polską 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową w operacji „Market Garden” w Holandii. „Krzyczące orły” broniły również miejscowości Bastogne w Ardenach w czasie niemieckiej ofensywy w Belgii.

W 1960 roku jednostka została wysłana do Wietnamu, potem walczyła w obu wojnach w Zatoce Perskiej i pełniła misje w Iraku i Afganistanie.

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Coraz więcej Alpha Scramble
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Z prądem i pod prąd
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
„Wicher” na wodzie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Walka, entuzjazm i nadzieja
Kartki sercem malowane
Legion Medyczny na poligonie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Generał w niewoli
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Oni strzegą naszego spokoju
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Próba przed morską paradą
Azjatycka szansa
Ostatnie szlify przed defiladą
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Flanka pod strażą
Abordaż z polskim wsparciem
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
MON i MSZ o szczycie NATO
Wicher na morzu
Młodzi medycy na poligonie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Wsparcie ma znaczenie
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Pamięć, która zobowiązuje
W Sejmie o rosyjskim pocisku
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pokolenie NATO
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Powietrzna defilada
Nowy ośrodek badań WIML
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Nowi generałowie na święto wojska
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO