moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na granicy trochę spokojniej

W stronę funkcjonariuszy Straży Granicznej i polskich żołnierzy ponownie poleciały kamienie, gałęzie i konary drzew. W okolicach Szudziałowa na Podlasiu uszkodzono zaporę graniczną. O agresywnym zachowaniu białoruskich mundurowych i migrantów poinformowała dziś Straż Graniczna. Minionej doby polsko-białoruską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 16 cudzoziemców.

Od piątku do niedzieli polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć w sumie 88 migrantów. W sylwestra były to 44 osoby, 1 stycznia – 28, a wczoraj 16 – informuje Straż Graniczna. – Dane pokazują, że prób tych było niewiele, ale ci, którzy granice przekraczają, to osoby agresywne – oceniła por. Anna Michalska, rzeczniczka SG. Przyznała też, że cały czas cudzoziemców wspierają służby białoruskie. – Niejednokrotnie obserwowaliśmy, że żołnierze lub funkcjonariusze białoruscy cięli koncertinę i rzucali kamieniami w naszą stronę, nawet gdy w pobliżu nie było cudzoziemców – dodała rzeczniczka formacji. Por. Michalska zaznaczyła, że sytuacja na granicy jest ciągle napięta, za co głównie odpowiadają służby białoruskie. Za przykład podała zdarzenie z niedzielnego popołudnia. Około godziny 14.00 w Szudziałowie na Podlasiu cztery osoby próbowały nielegalnie dostać się na teren Polski. W czasie, gdy grupa ta przekraczała granicę, dwóch Białorusinów obrzuciło polskie służby kamieniami, konarami i gałęziami. Kilka godzin później w tym samym miejscu służby białoruskie pocięły koncertinę dla stojącej niedaleko dziesięcioosobowej grupy cudzoziemców. – Na widok polskich patroli wszyscy wycofali się w głąb Białorusi – podała rzeczniczka.

Straż Graniczna przyznała, że w 2021 roku doszło do 39 714 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy (w 2020 roku było ich nieco ponad 100). Zatrzymano 2,8 tys. nielegalnych imigrantów.

Od wielu miesięcy pograniczników wspiera Wojsko Polskie. Na terenie województw podlaskiego i lubelskiego w ochronę nienaruszalności granic RP zaangażowanych jest kilkanaście tysięcy wojskowych. Są to żołnierze z dywizji zmechanizowanych: 12, 16, 18 oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Na wschodzie kraju zadania wykonują także wojska inżynieryjne, logistyczne, powietrznodesantowe i aeromobilne. Są tam także żołnierze wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej oraz sojusznicy z Wielkiej Brytanii i Estonii.

– Działamy na tzw. pasku, czyli bezpośrednio przy linii granicy. Prowadzimy tam patrole piesze i zmotoryzowane. W głębi terenu w ciągłej gotowości utrzymujemy siły szybkiego reagowania. Nasze działania wspierają drony rozpoznawcze – zapewnia mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik 18 DZ.

W operację przeciwkryzysową w pobliżu wschodniej granicy Polski od samego początku zaangażowani są terytorialsi. Żołnierze działają na terenie dwóch województw. Płk Marek Pietrzak, rzecznik formacji, wyjaśnia, że na Lubelszczyźnie żołnierze OT działają bezpośrednio w linii granicy, gdzie wykonują patrole piesze, konne oraz wodne na Bugu. Na Podlasiu zaś działają w drugiej linii, gdzie również patrolują teren w poszukiwaniu nielegalnych migrantów.

Do wsparcia wojsk operacyjnych na granicy wyznaczono także kilkunastu żołnierzy z Wojskowej Akademii Technicznej. Zadania na tym terenie w ramach praktyk dowódczych wykonywali także podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych.

MKS

autor zdjęć: 11 LDKPanc, Straż Graniczna, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Partnerstwo Polski i Litwy
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Człowiek, który sprzedał ciszę
Pucharowy medal na desce
Wojskowy triumf na Gali Sportu
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Krok po kroku przez kwalifikacje
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Jak zbudować armię przyszłości
Nowy europejski czołg
O bezpieczeństwie u prezydenta
W cieniu dumy floty
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Piątka z czwartego wozu
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
„Zygalski” na wodzie
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Maj polskich żywych torped
Co nowego w przepisach?
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
USA: chcemy Grenlandii
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Góral z ORP „Gryf”
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Good Morning, Orka!
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
PKW „Noteć” – koniec misji
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Koniec bezkarności floty cieni?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Więcej mocy dla Orki
Nowe Abramsy na horyzoncie
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Warto iść swoją drogą
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Dyrygent w mundurze
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Amerykański szogun
Przeżyj to sam
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Czas podwodniaków
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Odpalili K9 Thunder
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Czekamy na F-35
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Na tronie mistrza bez zmian
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO