moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na granicy wciąż niespokojnie

Tylko wczoraj doszło do 161 prób nielegalnego przejścia granicy polsko-białoruskiej, miały też miejsce kolejne incydenty, w których białoruskie służby wspierały migrantów atakujących polskich mundurowych. MON przypomina w wydanym dziś oświadczeniu, że żołnierze „działają w sytuacji nadzwyczajnej” i mają prawo do podejmowania interwencji.

Press Club Polska podała w nocy na swoich social mediach, że grupa osób w mundurach Wojska Polskiego „zaatakowała trzech fotoreporterów: Macieja Nabrdalika, Macieja Moskwę i Martina Diviska”. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że doszło do takiej interwencji, ale zapewniło – w wydanym oświadczeniu – że „wojskowi nie stosowali przemocy”. Z relacji żołnierzy wynika, że we wtorek po południu zauważyli trzy zamaskowane osoby fotografujące obozowisko ochraniane przez posterunki i patrole. W oświadczeniu resortu obrony czytamy: „Osoby te chodziły wzdłuż obozowiska, miały na twarzy białe maski, kaptury na głowach, nie posiadały żadnych oznaczeń zewnętrznych świadczących o tym, że są dziennikarzami”. Żołnierze otrzymali polecenie, by zatrzymać mężczyzn do wyjaśnienia sprawy przez uprawnione do tego organy. „Wojskowe służby porządkowe, jak wartownicy czy pododdziały alarmowe, mają prawo do interwencji. Należy pamiętać, że żołnierze pełnią służbę w warunkach eskalacji napięcia oraz mają świadomość coraz częstszego stosowania metod walki hybrydowej. Wszyscy musimy mieć świadomość działania w sytuacji nadzwyczajnej” – podkreśla w komunikacie MON.

Wczoraj w nocy toczyły się obrady w Sejmie na temat projektu ustawy o obronie granicy państwowej, która ma uregulować przepisy obowiązujące w strefie przygranicznej, gdy zakończy się stan wyjątkowy. Ponieważ posłowie PSL i Polski 2050 zgłosili poprawki, projekt ustawy został ponownie skierowany do komisji.

Tymczasem na granicy znów było niespokojnie. Jak podaje Straż Graniczna, wczoraj odnotowano 161 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Wieczorem doszło do dwóch siłowych prób przejścia przez granicę. Jedno z nich miało miejsce w Czeremsze. „Służby białoruskie towarzyszyły agresywnej grupie, używały lasera. Cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich służb” – informuje Straż Graniczna. Do tych wydarzeń odniósł się dziś w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony Mariusz Błaszczak. Powiedział on, że kryzys na granicy prawdopodobnie potrwa kilka miesięcy, a może nawet lat. Jednocześnie zapewnił o wsparciu płynącym od sojuszników. – W tym ataku na nasze granice chodzi o destabilizację Polski i UE. Reżim Łukaszenki wykorzystuje ludzi i mami ich obietnicami, że przedrą się na zachód. Ta metoda legła w gruzach. Mamy jednoznaczne wsparcie UE i NATO – zapewnił szef MON-u.

Natomiast Sztab Generalny Wojska Polskiego rozpoczął kampanię #WłączMyślenie i zaapelował do żołnierzy na granicy, aby nie zamieszczali na swoich kontach w social mediach żadnych informacji dotyczących tego, gdzie aktualnie się znajdują. „Analiza zdjęć zamieszczanych w mediach społecznościowych pozwala pozyskać wiele cennych informacji. Mogą być to dane wrażliwe, widoczne bezpośrednio w kadrze lub szczegóły zapisane w metadanych zdjęcia” – ostrzega Sztab Generalny. „Szacunek, jakim cieszy się wojsko w społeczeństwie, wywołuje naturalną chęć dzielenia się dokonaniami żołnierzy przez ich bliskich i znajomych. Pamiętajmy, że informacje i zdjęcia umieszczone w Internecie przez rodzinę żołnierza mogą być wykorzystane przeciwko niemu” – czytamy w komunikacie.

KE

autor zdjęć: DWOT, SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
 
Lotnictwo i kobiety
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tajna misja polskiej agentki
Ferie w mundurze
Dobrowolsi – czas start!
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rusza morski „Dragon”
Zamiana po włosku
Palmiry – miejsce kaźni
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowoczesna łączność dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
W Jachrance o skokach spadochronowych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Leopardy jadą na poligon
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lista trupich główek
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Kleszcze dla wojska
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Przerwany lot „Orlika”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Priorytety dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO