moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kryzys na wschodniej granicy

Już ponad 9 tysięcy żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej – poinformował w weekend minister obrony Mariusz Błaszczak. Straż Graniczną wspierają żołnierze jednostek operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa. Sytuacja na terenach przygranicznych jest wciąż napięta, tylko wczoraj 684 osoby próbowały nielegalnie dostać się do Polski.

Żołnierze Wojska Polskiego już od kilku tygodni pomagają funkcjonariuszom Straży Granicznej w utrzymaniu szczelności polsko-białoruskiej granicy. Mundurowi próbują wspólnie przeciwdziałać nielegalnej migracji. Skala problemu nie maleje. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Straż Graniczną, w sierpniu odnotowano ponad 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy w tym rejonie, we wrześniu niemal 7,7 tys., a w październiku prawie 17,3 tys. „Od początku kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś to daje ponad 28,5 tys. prób” – raportuje Straż Graniczna w mediach społecznościowych. Pogranicznicy podają, że tylko wczoraj, 1 listopada, do Polski nielegalnie próbowały dostać się 684 osoby. – Zanotowaliśmy kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania migrantów wobec funkcjonariuszy SG, żołnierzy oraz policjantów – informują pogranicznicy. – Na szczęście tym razem ucierpiał tylko pojazd służbowy – uzupełniają. To nawiązanie do wydarzeń sprzed tygodnia, kiedy to agresywna grupa migrantów próbowała siłowo sforsować polską granicę. W wyniku ich działań ucierpiało dwóch żołnierzy.

REKLAMA

– Już ponad 9 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczną wspierają żołnierze wojsk operacyjnych oraz Żandarmeria Wojskowa. Terytorialsi w obszarze przygranicznym cały czas prowadzą operację „Silne wsparcie” – poinformował w niedzielę minister obrony Mariusz Błaszczak. W pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego są żołnierze 12, 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także z 1 i 2 Brygady OT. Zgodnie z zapowiedzią szefa MON-u, w najbliższym czasie działania mundurowych w tym regionie wesprą także żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, która kieruje działaniami wojska na Podlasiu, wyjaśnia, że żołnierze w systemie zmianowym prowadzą patrole przez całą dobę i współpracują ściśle z pogranicznikami. Cały czas rozbudowują także zaporę inżynieryjną. – Zbudowaliśmy już 152 km płotu, 175 km zapory poziomej oraz rozwinęliśmy 270 km siatki, która ma chronić zwierzęta – mówi major. Dodaje, że w pasie przygranicznym powstało także 370 wojskowych punktów obserwacyjno-ochronnych.

Na Podlasiu i Lubelszczyźnie cały czas aktywni są także terytorialsi. Dowództwo WOT-u informuje, że każdego dnia zaangażowanych jest 800 żołnierzy, z czego 470 jest w tzw. odwodzie i czeka na rozkaz do podjęcia działań. Pozostali biorą czynny udział w operacji i wykonują różnego rodzaju zadania, głównie patrolowe. Płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, przyznaje, że Białorusini coraz częściej próbują oddziaływać psychologicznie na mundurowych. W pasie przygranicznym, np. w województwie lubelskim, emitowane są nagrania krzyków, płaczu dzieci, wzmożony jest też ruch wojskowych pojazdów. To wpływa nie tylko na żołnierzy, lecz także na mieszkańców regionu. Właśnie dlatego żołnierze OT cały czas dyżurują pod numerem tel. 800-100-115. – Całodobowa, bezpłatna linia telefoniczna przygotowana została dla mieszkańców rejonów przygranicznych, którzy czują się niepewnie w sytuacji wprowadzonego na ich terenach stanu wyjątkowego oraz wzrastającej liczby migrantów – mówi płk Pietrzak. Z infolinii korzystały już osoby, które potrzebowały pomocy np. w dotarciu do lekarza, ale także ci, którzy byli zaniepokojeni ruchem wojsk. DWOT informuje, że ponad połowa telefonów dotyczy obecności nielegalnych imigrantów.

MKS

autor zdjęć: 18 DZ, 12 DZ, DWOT,

dodaj komentarz

komentarze


Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
 
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Polscy żołnierze na podium
Coraz więcej Rosomaków w armii
Gotowi na pojedynek!
Kolejne baterie „Wisły”
Minister o zmianach w wojsku
Resortowe kolonie i obozy
Raport podkomisji smoleńskiej
Amerykańskie F-15 w Polsce
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Droga ku liczniejszej armii
Więcej pieniędzy na zapomogi
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Passex z sojusznikami
Symboliczne lwowskie pojednanie
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Polacy na Monte Cassino
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Ochotnicy do wojska
Ukraina wyklucza ustępstwa
Wielki dzień dla polskiego wojska
„Defender” otworzył ogień
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Porozumienie WOT i PKP
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ottokar przyspiesza
Przeprawa przez Wisłę
Aktualizacja Pustelnika
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Bitwa o Kamień Stołpecki
Pomysłów nie brakuje
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
PKW Orlik wrócił do domu
Lotnicza strona „Defendera”
Spotkaj się ze specjalsami
Medale za walkę z COVID-19
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Przewrót majowy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Rakietowa rewolucja
F-15 w Łasku
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Uratować życie na polu walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO