moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oficerowie objęli nowe stanowiska

Gen. bryg. Artur Kępczyński pokieruje najważniejszą jednostką logistyczną w armii, czyli Inspektoratem Wsparcia SZ, a gen. dyw. Sławomir Czosnek, dotychczasowy zastępca dowódcy generalnego RSZ, od dziś stoi na czele Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. Tak w ubiegłym tygodniu zdecydował minister obrony Mariusz Błaszczak.

O wyznaczeniu oficerów na nowe stanowiska kilka dni temu poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Zgodnie z decyzją szefa resortu obrony dotychczasowy zastępca dowódcy generalnego RSZ, gen. dywizji Stanisław Czosnek, od 2 listopada 2021 roku dowodzi Centrum Operacji Lądowych – Dowództwem Komponentu Lądowego w Krakowie. Gen. Czosnek będzie odpowiadał m.in. za przygotowanie do półrocznego dyżuru w 2023 roku Dowództwa Operacyjnego UE. Jednostka powstanie na bazie COL-DKL i w razie kryzysu lub konfliktu zbrojnego będzie dowodzić operacjami wojskowymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli w całej Europie i w północnej części Afryki.

Dziś także dowodzenie najważniejszą instytucją logistyczną w Wojsku Polskim, czyli Inspektoratem Wsparcia SZ w Bydgoszczy, przejął gen. bryg. Artur Kępczyński. Oficer od 1 kwietnia tego roku pełnił czasowo obowiązki na tym stanowisku. Instytucja niedawno obchodziła 15-lecie swojego istnienia. Inspektorat dba nie tylko o sprawność sprzętu wojskowego i uzbrojenia, zapasy paliw, żywności, amunicji, wynagrodzenia żołnierzy, lecz także zabezpiecza funkcjonowanie kontyngentów i jednostki sojusznicze stacjonujące w Polsce.

***

Gen. bryg. Artur Kępczyński jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile (1990) oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1992). Jako dowódca plutonu karierę wojskową rozpoczął w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie. W 2001 roku został wyznaczony na stanowisko starszego oficera ds. transportu w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu w Niemczech, gdzie pełnił służbę przez kolejne trzy lata. Był też oddelegowany do służby w Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu. Po powrocie do kraju w 2004 roku służył w Dowództwie Wojsk Lądowych w oddziale HNS (ang. Host Nation Support). Zabezpieczeniem wojsk sojuszniczych na terenie Polski zajmował się także w Inspektoracie Wsparcia SZ, w którym służbę (z przerwami) pełnił od 2007 roku. W IWSZ był też zastępcą szefa logistyki, a potem sprawował obowiązki zastępcy szefa Inspektoratu Wsparcia SZ – szefa logistyki.

Jest absolwentem Akademii Sztuki Wojennej oraz licznych kursów natowskich. Służył poza granicami kraju: w Libanie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Gen. dywizji Sławomir Czosnek służbę rozpoczął w 1982 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jako oficer pierwsze stanowiska służbowe objął w 5 Brygadzie Wojsk Obrony Wewnętrznej. Związany był także z 5 Pułkiem Strzelców Podhalańskich, gdzie dowodził kompanią, a potem był szefem sztabu i dowódcą batalionu piechoty zmotoryzowanej. Służył także w 5 Pułku Dowodzenia w Krakowie, dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusie Powietrzno-Desantowym i później w dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego.

Gen. Czosnek dowodził 1 Brygadą Pancerną w Wesołej i 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Od marca 2020 roku był zastępcą dowódcy generalnego RSZ.

Jest absolwentem studiów w Akademii Sztuki Wojennej oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Pekinie. Służył także poza granicami kraju. W 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy regionu wschodniego ISAF.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Barwy walki
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Święto wojskowego sportu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO