moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie

W związku z hybrydowym atakiem wobec Polski, Litwy, Łotwy i szeroko pojętej UE oczekujemy, że Rada Europejska podejmie decyzje co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego – mówił prezydent Andrzej Duda po pierwszym posiedzeniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej. W spotkaniu na Litwie uczestniczył także minister obrony Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i premierem tego kraju Ingridą Szimonyte. Okazją była m.in. 230. rocznica uchwalenia przepisów, które regulowały unię polsko-litewską.
– Wspólnota, która istniała w ramach unii polsko-litewskiej była jakby pierwowzorem UE, w której dziś są oba nasze państwa. Dla mnie i dla Polski to dopełnienie uroczystości obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – mówił prezydent Duda. Podkreślał „znakomitą współpracę bilateralną obu państw”, a także współdziałanie w ramach Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckiego i wspólnoty Trójmorza.

Ponieważ jednym z głównych tematów spotkania były sprawy związane z bezpieczeństwem w regionie, szczególnie z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej oraz ze współpracą wojskową, podczas wizyty zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP towarzyszył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef polskiego MON-u razem z ministrem obrony Litwy Arvydasem Anušauskasem uczestniczyli w pierwszym posiedzeniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej. Deklaracja o powołaniu tego gremium została podpisana w listopadzie ubiegłego roku. Rada omawia najważniejsze kwestie dotyczące wzajemnych relacji i współpracy, a także polityki regionalnej i bezpieczeństwa.

REKLAMA

– Nasza dzisiejsza dyskusja dotyczyła m.in. ochrony granic, które są jednocześnie granicami UE. Wywiązujemy się ze swoich zobowiązań i oczekujemy solidarności. Tego, że Rada Europejska podejmie decyzje co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego. Wsparcie ze strony UE jest naszym krajom potrzebne – podkreślał Andrzej Duda po posiedzeniu rady.

Prezydent Litwy Gitanas Naused mówił o potrzebie bliskiej współpracy obu państw, zwłaszcza w związku z atakiem hybrydowym ze strony Białorusi. – Lekcje z ostatnich wydarzeń wykazały luki w ustawodawstwie UE. Powinniśmy zatem wprowadzić pewne zmiany w prawie, by było ono dostosowane do realiów i dało możliwość obrony granic i zabezpieczenia ich przez nielegalnymi migrantami – zaznaczył Naused.

Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak i szef litewskiego MON-u omówili kwestie wspólnych ćwiczeń wojskowych i uzbrojenia. – Rozmawialiśmy o tym, jak przeciwdziałać zagrożeniom i zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom w sposób najbardziej efektywny. To także tematy dyskutowane w ramach powołanej polsko-litewskiej Rady Ministrów Obrony, której kolejne posiedzenie odbędzie się na początku przyszłego roku w Wilnie – zapowiedział szef polskiego MON-u.

Polscy i litewscy żołnierze coraz częściej szkolą się razem w ramach ćwiczeń Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednym z ważniejszych manewrów, które odbyły się w tym roku, były „Three Swords-21” na terytorium Ukrainy. Polska i Litwa wymieniają się również doświadczeniami dotyczącymi działania wojsk obrony terytorialnej. – Nasza współpraca jest warunkiem bezpieczeństwa i rozwoju – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Podczas wizyty w Wilnie politycy mówili m.in. o przygotowaniach do przyszłorocznego szczytu NATO. Polska delegacja weźmie też udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu z okazji 230. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów oraz inauguracji wystawy „O dobro Ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 maja”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1635404280
Przyjaźń, współpraca? Słyszałem że tylko z Bałtykiem nie jesteśmy skłóceni, Zresztą to widać słychać i czuć. Przykre że ktoś do tego doprowadził.
1A-63-36-EC

Niepowtarzalność 1918
 
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Oczy na wschodnią flankę
Nowy stopień w siłach zbrojnych
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Amerykanie polegli nad Polską
Żołnierz ranny na granicy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Afganistan. Czas wracać do domu
Sojusznicze wsparcie
Test odporności
F-16 lecą na Litwę
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Orlik po raz dziesiąty
„Tumak ’21” na finiszu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
SOMA dla specjalsów
Będzie ustawa o obronie
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Niemiec z Goździkiem
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
W BBN o sytuacji na granicy
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Gdy mąż i tata na misji
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
W jedynym słusznym kierunku
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Bryza na południowej flance
Cougary dla Wojska Polskiego
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Tor pod osłoną
Course on Diplomacy
Reforma administracji wojskowej
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Polskie wyrzutnie Wisły
Nocne ataki na granicę udaremnione
Zespół NATO na bojowo
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Na straży polskich rubieży
W Sejmie o sytuacji na granicy
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Mielec wraca do odrzutowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO