moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych

Renomę każdej uczelni buduje się latami. To dzięki systematycznej, ciężkiej pracy pokoleń naszych pracowników nasza Uczelnia uznawana jest nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Budowanie renomy to proces ciągły. Dlatego pragnę podziękować wszystkich tym, którzy uczestniczyli i uczestniczą w tym procesie. Patriotyzm, oddanie Ojczyźnie, poświecenie służbie, poszukiwanie nowych rozwiązań, troska o rozwój własny oraz naszych podwładnych to kierunek naszych wspólnych działań – powiedział płk dr hab. Piotr Płonka podczas ceremonii przekazania obowiązków rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych.

Uroczystość odbyła się 30 września 2021 r. w Akademii Wojsk Lądowych. W obecności dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON Jakuba Mykowskiego obowiązki rektora-komendanta AWL przekazał gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, który kierował Uczelnią przez ostatnie 6 lat. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko płk. dr. hab. Piotra Płonkę.

Najważniejszym punktem uroczystości była ceremonia symbolicznego przekazania sztandaru Akademii Wojsk Lądowych nowemu rektorowi-komendantowi.

Gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka podziękował kadrze dydaktycznej, kadrze dowódczej, administracji oraz podchorążym i studentom cywilnym za wspólną realizację projektu jakim jest budowa Akademii Wojsk Lądowych. Zwracając się do podchorążych gen. bryg. Skorupka powiedział: - Budujcie swoją wiedzę, budujcie siebie. Za chwilę będziecie się tą wiedzę i umiejętnościami dzielić z innymi. Siły Zbrojne potrzebują liderów, pracujcie ciężko aby nimi być. Głęboko w to wierzę, że Wam to się uda.

- Obejmując obowiązki rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych mam poczucie ogromnego zaufania przełożonych i doznanego zaszczytu, a jednocześnie ciążącego na mnie obowiązku – powiedział nowy rektor-komendant płk dr hab. Piotr Płonka. Podziękował również gen. Skorupce za słowa wsparcia i sympatii: – Wiem, że nie jest łatwo oddać coś co budowało się i nad czym czuwało się przez ostatnie 6 lat. Cieszę się, że tak wiele zostało zrealizowane.

- Każda uczelnia wojskowa musi, nie tylko kształcić, ale również wychowywać, dlatego nie ustawajmy w wysiłkach – powiedział w swoim przemówieniu płk Płonka. - Rolą Akademii Wojsk Lądowych jest kształcenie kadry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poziomie oficerskim, której oprócz wiedzy, umiejętności powinniśmy kształtować wartości etyczne. Ambicją naszej Uczelni powinno być to, aby bagaż wiedzy, z jaką będą opuszczać mury Akademii nasi absolwenci, mógł być wykorzystany do praktycznej realizacji przez nich zadań na zajmowanych stanowiskach. Elitarność nie zależy tylko od miejsca i wyposażenia, ale od ludzi. To ludzie są skarbem tej Uczelni i oni przydają blasku. Jestem pewny, że z taką kadrą będziemy w stanie spełnić misję Uczelni, będziemy w stanie realizować zadania na takim poziomie na jakim oczekuje od nas Ojczyzna oraz Społeczeństwo.

Nowy rektor-komendant zobowiązał się uczynić wszystko, aby zarówno on, kadra i studenci w każdym słowie i działaniu byli odzwierciedleniem kościuszkowskich cnót. Zapewnił, że wspólnie ze społecznością Akademii zrobi wszystko, aby wychowankowie AWL spełniali zawsze na najwyższym poziomie pokładanie w nich oczekiwania. Wyraził również przekonanie, że stworzy wraz z kadrą, pracownikami i studentami, dla dobra Ojczyny i Sił Zbrojnych, twardy, silny i zgodny w działaniu zespół. - Zrobię wszystko, aby Państwa nie zwieść. Mam jednak świadomość ze bez Waszego wsparcia będzie to niemożliwe, proszę abyście mi w tym pomogli – zakończył płk. dr hab. Piotr Płonka.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Tekst: AWL

red. PZ

autor zdjęć: Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Wózki na Leopardy
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Debiut ogniowy Borsuków
Kosmiczny nadzór
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Cios w serce reżimu
Zacięta walka o medale pod siatką
Nie ma nudy
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Nowe brygady i inwestycje WP
Polski bezzałogowy myśliwiec dla Turcji
Outside the Box
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Szlify pod lodem
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Saperzy z dronami
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Zagrzmiały K9 Thunder
Nie pozwala spocząć na laurach
Siła współpracy
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Walka o pierwszą dziesiątkę
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Piekło „Pługa”
Łask z amerykańską akredytacją
The Army Builds Drones
„Delty” w komplecie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Oko na Bałtyk
Przeprawy na Odrze
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Together on the Front Line and Beyond
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
ORP „Wodnik” zimową porą
SAFE kością niezgody
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Nowa ścieżka finansowania
Koniec olimpijskich zmagań
New Line of Financing
Krok przed wrogiem
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Borsuki, ognia!
Nowe Abramsy do szkolenia
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Gala MMA coraz bliżej
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Bezpieczeństwo to priorytet
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO