moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ocalić od zapomnienia

Znajdź miejsce działań wojennych, zrób zdjęcie przedstawiające, jak wygląda obecnie i opisz jego historię – takie są założenia konkursu „Miejsca niezachowane”. Jest on adresowany do ponad 15-tysięcznej rzeszy uczniów klas wojskowych oraz cyberklas. Pomysłodawcą i organizatorem jest Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Pomysłodawcą konkursu jest Biuro ds. Programu „Zostań żołnierzem RP”. – Chcieliśmy zorganizować konkurs historyczny inny niż wszystkie dotychczasowe. Taki, który nie tylko pozwoli upowszechniać historię okresu międzywojennego i II wojny światowej, ale też zaangażuje młodzież w poszukiwanie jej śladów – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura. Dodaje, że świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej i niezwykle ważne jest, aby młodzi ludzie na różne sposoby pielęgnowali pamięć o tamtych latach.

Celem konkurs zatytułowanego „Miejsca niezachowane” jest przywrócenie pamięci o tych miejscach naznaczonych krwią, które albo są zaniedbane, albo powstały na nich nowe zabudowania. Konkurs jest adresowany do uczniów certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, oddziałów przygotowania wojskowego i działających od września tego roku cyberklas.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, by wziąć w nim udział? Pierwszy krok to znalezienie w swojej okolicy miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej były prowadzone działania zbrojne, ale ślady tych wydarzeń zostały zatarte. Trzeba odnaleźć archiwalną fotografię wybranej lokalizacji, a następnie zrobić zdjęcie przedstawiające, jak dany obszar wygląda obecnie. Fotografię trzeba też opisać. Uczniowie mogą także umieścić odszukane miejsce w szerszym kontekście historycznym. – Mogą na przykład opisać rolę, jaką odegrało w działaniach wojennych, przebieg walk w danym rejonie czy powojenne losy odszukanego miejsca i związanych z nim obiektów, które znalazły się w centrum przedwojennych czy wojennych działań. Być może niektórym uda się dotrzeć do świadków tamtych wydarzeń, którzy podzielą się wspomnieniami? – mówi ppłk Krzyżanowski.

Jak przyznają przedstawiciele BdsPZŻ, konkurs wymaga zaangażowania uczestników. Choć ślady wojenne można znaleźć w wielu miejscowościach, to bez poszukiwań w historycznych publikacjach, dokumentach czy przejrzenia starych fotografii z pewnością się nie obędzie. – Liczymy jednak, że uczniowie klas wojskowych chętnie wezmą udział w konkursie i wykażą się kreatywnością – mówi ppłk Krzyżanowski.

Zdjęcia w formie elektronicznej i tekst (do 200 słów) z hasztagiem #miejscaniezachowane można umieszczać na Facebooku do 13 września 2021 roku. Prace mogą być indywidualne lub zbiorowe. Najciekawsze zgłoszenia zostaną udostępnione na facebookowym profilu Biura, a ich autorzy otrzymają drobne upominki.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało w styczniu 2020 roku. Prowadzi liczne projekty skierowane do osób chcących wstąpić do wojska oraz tych zainteresowanych współpracą z armią. To m.in. „Legia Akademicka”, adresowana do studentów, oraz „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, oddziały przygotowania wojskowego i cyberklasy. W tych trzech ostatnich, prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych bierze obecnie udział ponad 15 tys. uczniów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
 
AZOR – podwodny specjalista
Ciemne strony Facebooka
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
W jedynym słusznym kierunku
Szef MON odwiedził USA
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
103 lata Sztabu Generalnego
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Saper robi przejście
Wybierz się na wojskowe studia
Raki dla podhalańczyków
Będą podwyżki dla żołnierzy
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Afganistan. Czas wracać do domu
Legia Akademicka po raz piąty
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Star Army
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Dron dla hydrografów
Szczury Torbuku
Time for Miecznik
Kobiety a pokój
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zbrodnia bez kary
Czy będą podwyżki?
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Żołnierze poszkodowani na granicy
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Napięta sytuacja na granicy
Emerytura wypłacana w … karmie
Inwestycje Stoczni Wojennej
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
O bezpieczeństwie państw NATO
KFOR: wyższy stopień gotowości
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kraby dla podhalańczyków
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żołnierze bez testów z WF-u
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wilk na poligonie
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Ogień na alpejskich szczytach
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO