moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi pomogli tysiącom seniorów

Pomagali w rejestracji na szczepienia, zawozili seniorów do punktów medycznych, a nawet organizowali dojazd mobilnych zespołów szczepień do schorowanych i starszych osób. W ciągu pół roku funkcjonowania infolinii dla seniorów terytorialsi wsparli ponad 11 tys. osób, które zadzwoniły pod numer 800-100-115.

W styczniu 2021 roku wojska obrony terytorialnej uruchomiły specjalną infolinię, by pomóc seniorom w rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19 i dotarciu do punktów szczepień. Od 18 stycznia do 5 lipca pod numerem 800-100-115 dyżurowali żołnierze OT, którzy pomagali osobom starszym zapisać się na szczepienie. W przypadkach, gdy niezbędna była bezpośrednia pomoc, dyżurni przekazywali kontakt do potrzebującej osoby właściwej terytorialnie brygadzie OT.

 

Od samego początku infolinia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Według danych Dowództwa WOT przez pół roku odnotowano ponad 38 tys. połączeń. – Na początku wspieraliśmy seniorów po 70 roku życia, potem po 65, a od maja, kiedy to coraz młodsi ludzie mogli się rejestrować w systemie, udzielaliśmy wsparcia wszystkim, którzy chcieli zaszczepić się przeciwko COVID-19 – mówi mjr Robert Pękala z Dowództwa WOT. – W sumie udzieliliśmy bezpośredniej pomocy ponad 11 tysiącom osób – dodaje oficer.

Infolinia działała przez siedem dni w tygodniu od godziny 7 do 19. – Większość telefonów dotyczyła pomocy w rejestracji na szczepienia. Nasi żołnierze tłumaczyli jak należy się zapisać. Ponieważ nie mogli zbierać danych osobowych przez telefon, często jechali do seniorów z laptopami i podczas bezpośredniego kontaktu rejestrowali ich na szczepienia – mówi mjr Pękala. – Odebraliśmy także dużo próśb o zorganizowanie transportu na szczepienie. Przy czym nie chodziło tylko o dowóz seniorów do punktu. Czasami nasi żołnierze znosili też po schodach osoby niepełnosprawne – dodaje oficer. Seniorzy dzwonili także, gdy musieli zmienić termin lub miejsce szczepienia. Ale zdarzały się również prośby o przyspieszenie terminu szczepień lub pomoc w umówieniu wizyt do specjalistów.

 

W kilkunastu przypadkach żołnierze zorganizowali dojazd mobilnego zespołu szczepień do domu osób starszych lub schorowanych. – Wsparliśmy m.in. seniorów, którym ośrodek opieki zdrowotnej w ich miejscowości odmówił szczepienia w domu. Interweniowaliśmy u wójta, dzięki czemu udało się zorganizować przyjazd medyków do seniorów – opowiada płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT. Ale nie tylko osoby starsze mogły liczyć na terytorialsów. Dzięki interwencji żołnierzy mobilny zespół szczepień przyjechał do domu cierpiącej na silną depresję 35-latki, a niewidomej, samotnej mieszkance województwa dolnośląskiego terytorialsi pomogli dojechać do punktu szczepień.

– Reakcje osób, którym udało się pomóc, były naprawdę poruszające. Byli wdzięczni i bardzo wzruszeni, że mogą na nas liczyć i że nie tylko zawozimy ich do punktu szczepień, ale później odprowadzamy do domów i sprawdzamy jak się czują – opowiada jeden z żołnierzy OT.

Infolinie pomocowe WOT działają od początku pandemii koronawirusa. Wiosną 2020 roku, w zaledwie tydzień od ogłoszenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce, została uruchomiona infolinia wsparcia psychologicznego. Podczas wakacji, dyżurujący pod numerem 800-100-115 żołnierze informowali, jak zorganizować wypoczynek dzieci i młodzieży zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz jak uzyskać wsparcie terytorialsów w zabezpieczeniu sanitarnym obozów i kolonii letnich. Potem numer infolinii przekształcono w całodobowy telefon, pod który można było zgłaszać potrzeby ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i innych instytucji pomocowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Piedimonte – samobójcza misja
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Śladami ojca
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO