moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Do szczepienia – MARSZ!

Po wielu miesiącach od wybuchu pandemii SARS-CoV-2 mamy wreszcie rozwiązanie, które pozwoli całemu światu na powrót do normalności. To szczepionka, która obecnie jest jedynym antidotum na wirusa. Mamy w końcu szansę skorzystania z masowego szczepienia, które umożliwi życie bez nakazów i zakazów będących następstwem oddziaływania pandemii. Przyszedł też czas, kiedy to żołnierze stanęli w kolejce przed punktami szczepień przeciwko COVID-19. Cieszy mnie fakt, że po okresie, kiedy Wojsko Polskie wspierało i zabezpieczało system szczepień dla grup największego ryzyka, teraz mundurowi dostali tę szansę. Co da nam, żołnierzom, szczepienie?

25 marca 2021 roku rozpoczęło się szczepienie żołnierzy. To ważne, ponieważ nasza grupa zawodowa wraz z innymi formacjami mundurowymi stanowi istotny element wsparcia publicznej służby zdrowia. Tym samym jesteśmy – zaraz po personelu medycznym – grupą zawodową, która podejmuje największe ryzyko zakażenia się wirusem zagrażającym zdrowiu, a czasem nawet życiu.

Wiąże się to z naszą służbą na rzecz społeczeństwa. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują. Wszędzie, gdzie ryzyko zarażenia, mimo środków ochronny, stanowi realne zagrożenie. Dlatego cieszy mnie fakt, że po okresie, kiedy Wojsko Polskie wspierało i zabezpieczało system szczepień dla grup największego ryzyka, przyszedł czas na mundurowych.

 

Co da nam, żołnierzom, szczepienie? Przede wszystkim realne zabezpieczenie nas samych, podczas niesienia pomocy. Szczepienie mojej licznej grupy zawodowej, nazywanej mundurową, wpłynie na szybsze zdobycie odporności populacyjnej przez nasze społeczeństwo. Zdrowy i zaszczepiony żołnierz w większym stopniu może być wykorzystany w walce z COVID-19. To ważne, ponieważ sami lekarze twierdzą, że my mundurowi wraz z nimi stanowimy ostatnią linię oporu przed skutkami pandemii dla pozostałej części społeczeństwa. Sam widzę codzienne zaangażowanie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy razem z żołnierzami wojsk operacyjnych od wielu miesięcy prowadzą walkę z pandemią. Widzę też, że wielu z nich podczas swojej służby zachorowało. Niektórzy z nich stracili życie…

W 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i w pozostałych brygadach od samego początku szczepień w Polsce wspieramy organizacyjnie system masowych szczepień. A od końca marca, wraz z innymi formacjami mundurowymi, mamy szansę zaszczepienia się przeciw COVID-19. Przede wszystkim chcemy zabezpieczyć żołnierzy, którzy są najbardziej zagrożeni. Dlatego w pierwszej kolejności do punktów szczepień zgłaszają się ci, którzy realizują zadania na rzecz służby zdrowia. Nasi ratownicy medyczni, przeszkoleni żołnierze po kursach medycznych, ci, którzy zabezpieczają działanie i funkcjonowanie placówek medycznych przyjmują szczepionkę od pierwszych dni, kiedy stało się to możliwe. Koordynujemy system szczepień w WOT w taki sposób, by każdy żołnierz, który wyraził chęć zaszczepienia się, miał szansę zrobić to szybko i sprawnie. Mając zaszczepionych żołnierzy, możemy kontynuować naszą służbę na rzecz społeczeństwa i angażować się w walkę z pandemią na jeszcze większą skalę.

Jestem z reguły optymistą. Wierzę w szczepionkę, w jej możliwości pokonania pandemii. Sam od środy, dnia w którym pisałem te słowa, należę do grona zaszczepionych pierwszą dawką. Motywuję swoim przykładem podwładnych i żołnierzy, którzy się jeszcze nie zaszczepili lub z jakiś powodów odkładają to na później. Nie „naprzód”, lecz „za mną” – do szczepienia marsz! Razem wygramy, a masowo zaszczepieni przeciw COVID-19 mamy szansę, by powrót do normalności był jak najszybszy. Warto wyciągnąć wnioski z doświadczeń naszych przodków. Historia nie kłamie. To nie jest pierwsza i ostatnia pandemia, która nas dotyka. Wcześniej społeczeństwa dziesiątkowały epidemie, chociażby czarnej ospy czy grypy zwanej hiszpanką. Wówczas jedynym lekarstwem była izolacja. Dziś, oprócz zasady DDM, mamy na szczęście szczepionkę. Lek, który ochroni nas przed stratami, które znamy z przeszłości…

ppłk Tomasz Burzyński , szef Sztabu 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO