moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armaty z Tarnowa trafią do Afryki

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. podpisały kolejny kontrakt na eksport przeciwlotniczych armat ZU-23-2CP. Podobnie jak w zeszłym roku, spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej dostarczy odbiorcy z rynku afrykańskiego, który chce zachować anonimowość, sto systemów tej broni. Dostawy mogą zostać zwiększone o 60 sztuk. Armaty trafią do Afryki jeszcze w tym roku.

Mogą razić statki powietrzne oddalone o 2,5 km i znajdujące się na wysokości 1500 metrów. Wystrzeliwują w ciągu minuty nawet 2000 pocisków i są w stanie zniszczyć znajdujące się w odległości 2 km cele lądowe – samochody, pojazdy i wozy opancerzone. Zestawy artyleryjskie ZU-23-2 produkowane już od sześciu dekad nadal należą do najbardziej rozpowszechnionych lufowych systemów uzbrojenia przeciwlotniczego na świecie.

O ich popularności decyduje nie tylko efektywność – czyli zabójcza szybkostrzelność – lecz także uniwersalność. Broń tę można bowiem instalować właściwie na dowolnym nośniku, którym równie dobrze może być ciężarówka (jak w polskim systemie Hibneryt) albo paka bagażowa pick-upa (tak powszechnie montuje się je w Afryce i na Bliskim Wschodzie).

ZU-23-2 (oparte na konstrukcji radzieckiej) są produkowane przez wiele firm na całym świecie, w Polsce wytwarzają je Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., które są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kilka dni temu tarnowska spółka poinformowała, że zdobyła kolejny kontrakt na eksport tej broni. ZM „Tarnów” dostarczą nieujawnionemu odbiorcy z rynku afrykańskiego sto systemów ZU-23-2CP z opcją rozszerzenia zamówienia o 60 sztuk. Zgodnie z podpisaną 19 marca umową broń ma trafić do klienta jeszcze w tym roku.

Tarnowski producent nie ujawnia wartości kontraktu. Przedstawiciele firmy podkreślają natomiast, że w ubiegłym roku zrealizowali z powodzeniem identyczne zlecenie z rynku afrykańskiego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Twarde na poligonie
Miecz w ręku NATO
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Zaproszenie do przygody
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Syndrom Karbali
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Dwunasty Husarz w powietrzu
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Od cyberkursu po mundurówkę
Wojsko testuje systemy antydronowe
NATO i USA o Iranie
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Borsuki w okopach
Świat się zbroi na rekordową skalę
Okiełznać Rosomaka
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polska będzie produkować Pantery
Zasiąść za sterami Apache’a
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Adaptacja i realizm
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Początek wielkiej historii
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Chunmoo trafią do Gostynina
Pasja i fart
Groźny incydent w Libanie
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Wielkie serce K9
„Huragan” na kursie
Kadeci na start
Armia na kryzys
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Fińska armia luzuje rygory
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Zbrodnia i kłamstwo
Marynarz w koreańskim tyglu
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
„Kryzys” na AWL-u
Zbrodnia bez kary
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Wypadek w PKW UNIFIL
Desant, konie i czołgi…
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Gotowi do działania
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Pirania zdała egzamin

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO