moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Znów połączą na święta

Pierwszą edycję akcji „Łączymy na święta” wojska obrony terytorialnej zorganizowały przed Bożym Narodzeniem. Teraz, przed świętami Wielkiejnocy, terytorialsi znów sprawią, że osoby starsze, samotne i chore, które przebywają w izolacji, będą mogły choć przez chwilę poczuć rodzinną atmosferę. Akcja rozpoczyna się już na początku tygodnia.

Tak będzie chociażby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W poniedziałek żołnierze z Podkarpacia, zaopatrzeni w sprzęt elektroniczny, ruszą do pierwszych osób, które zgłosiły chęć udziału w akcji. – Do tej pory zgłosiło się do nas kilkanaście placówek medycznych i około 180 osób. Od najbliższego poniedziałku będziemy je sukcesywnie odwiedzać – mówi mjr Paweł Bryndza, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt jest adresowany do pacjentów lub pensjonariuszy, którzy muszą pozostać w izolacji. Zasady są proste. Kierownictwo danej placówki może zgłosić chęć udziału w akcji do żołnierza WOT odpowiedzialnego za współpracę z tymże podmiotem lub bezpośrednio skontaktować się z jednostką WOT. Brygady utworzyły specjalne grupy, które z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych będą odwiedzać pacjentów szpitali, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz osoby starsze i samotne. Za pomocą tabletów umożliwią im wideorozmowę z bliskimi. – To absolutnie bezcenna akcja. Z wielu względów – podkreśla Dorota Kaczmarkowska, psycholog. – Ludzie, którzy znaleźli się w miejscu izolowanym, szpitalu czy innej placówce, mają mało bodźców, są w przewlekłym stresie. To sprawia, że często przypominają im się negatywne rzeczy, wydaje im się, że sytuacja, w jakiej się znajdują, jest trudniejsza niż w rzeczywistości. Nagle pojawia się drugi człowiek, żołnierz, który chce pomóc i który umożliwi wyczekiwany kontakt z rodziną. To obniża poczucie lęku i zdecydowanie sprzyja powrotom do zdrowia – tłumaczy Dorota Kaczmarkowska.

REKLAMA

Ubiegłoroczna akcja, zorganizowana przed świętami Bożego Narodzenia, cieszyła się dużą popularnością. Żołnierze WOT odwiedzili setki miejsc, a z możliwości wirtualnego kontaktu z rodziną skorzystało ponad tysiąc chętnych. – Dopiero będąc na miejscu, zdałam sobie sprawę, jak duża jest to pomoc dla tych ludzi. Często nie widzą się z rodziną przez bardzo długi czas, czasem nie mają nawet telefonu, by do nich zadzwonić. Dzięki nam mogą porozmawiać ze swoimi dziećmi, wnukami. Taka rozmowa jest wzruszająca nie tylko dla rozmówców, ale też i dla nas – mówi kpr. Beata Bielińska z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z kolei szer. Jakub Figarski zauważa, że akcja znakomicie wpisuje się w zadania, do jakich zostały powołane wojska obrony terytorialnej. – Naszym głównym celem jest pomoc lokalnej społeczności. Czasem przejawia się to właśnie w takich niewielkich gestach jak możliwość wirtualnego spotkania z rodziną. Mamy trudny czas, musimy zrozumieć, że nie jest to zwyczajna sytuacja. Jeżeli więc ktoś zwraca się do nas o pomoc, zawsze powinniśmy być do dyspozycji – zauważa żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi przyznają, że w porównaniu z pierwszą edycją tegoroczna liczba zgłoszeń jest znacznie większa. – Akcja wyraźnie „chwyciła”. Placówek, które zgłosiły nam chęć wzięcia w niej udziału, jest znacznie więcej niż podczas pierwszej edycji. Postaramy się dotrzeć z naszymi wojskowymi tabletami do wszystkich, którzy chcieliby za naszym pośrednictwem spotkać się ze swoimi bliskimi – podkreśla mjr Paweł Bryndza, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej od wybuchu pandemii aktywnie uczestniczą w działaniach przeciwepidemicznych poprzez wspieranie systemu opieki zdrowotnej, instytucji sanitarnych czy samorządów. W ubiegłym roku akcja „Łączymy na święta” była prowadzona kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, a także – z inicjatywy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej – rozszerzona o pomoc tym, którzy obchodzili prawosławne Boże Narodzenie. W tym roku prawosławni również – za sprawą żołnierzy 1 PBOT i 2 LBOT – będą mogli wziąć w niej udział.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Szczepimy się
 
Kuźnie oficerskich kadr
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Misje kształtują charakter
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
BME pod znakiem „Miecznika”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Polska stawia na fregaty Miecznik
Bój o czarną perłę w koronie
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
WOT szkoli snajperów
Rumuński „Scorpion Spring”
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Specjalsi lądują w wodzie
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Sto sekund do zagłady
Walka z niewidzialnym wrogiem
Tygrysi zlot myśliwców
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Jak wojsko walczy z pandemią
Śląskie salwy
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
To było wyzwanie dla wszystkich
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Raki w Toruniu
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
„Czajka” po udanej operacji
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
„Defender” dotarł do Europy
Co ze sprawdzianem z WF?
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Kara śmierci za życie Zofii
Pomoc w walce z dezinformacją
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
MON robi zakupy amunicji
Kurs na dyplomację
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nowy karabin z Tarnowa
Wspólny wysiłek
Nowe książeczki wojskowe
Kto otrzyma Buzdygana?
„Wolverine Strike” odpiera atak
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
AFN znów w oktagonie
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO