moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Znów połączą na święta

Pierwszą edycję akcji „Łączymy na święta” wojska obrony terytorialnej zorganizowały przed Bożym Narodzeniem. Teraz, przed świętami Wielkiejnocy, terytorialsi znów sprawią, że osoby starsze, samotne i chore, które przebywają w izolacji, będą mogły choć przez chwilę poczuć rodzinną atmosferę. Akcja rozpoczyna się już na początku tygodnia.

Tak będzie chociażby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W poniedziałek żołnierze z Podkarpacia, zaopatrzeni w sprzęt elektroniczny, ruszą do pierwszych osób, które zgłosiły chęć udziału w akcji. – Do tej pory zgłosiło się do nas kilkanaście placówek medycznych i około 180 osób. Od najbliższego poniedziałku będziemy je sukcesywnie odwiedzać – mówi mjr Paweł Bryndza, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt jest adresowany do pacjentów lub pensjonariuszy, którzy muszą pozostać w izolacji. Zasady są proste. Kierownictwo danej placówki może zgłosić chęć udziału w akcji do żołnierza WOT odpowiedzialnego za współpracę z tymże podmiotem lub bezpośrednio skontaktować się z jednostką WOT. Brygady utworzyły specjalne grupy, które z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych będą odwiedzać pacjentów szpitali, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz osoby starsze i samotne. Za pomocą tabletów umożliwią im wideorozmowę z bliskimi. – To absolutnie bezcenna akcja. Z wielu względów – podkreśla Dorota Kaczmarkowska, psycholog. – Ludzie, którzy znaleźli się w miejscu izolowanym, szpitalu czy innej placówce, mają mało bodźców, są w przewlekłym stresie. To sprawia, że często przypominają im się negatywne rzeczy, wydaje im się, że sytuacja, w jakiej się znajdują, jest trudniejsza niż w rzeczywistości. Nagle pojawia się drugi człowiek, żołnierz, który chce pomóc i który umożliwi wyczekiwany kontakt z rodziną. To obniża poczucie lęku i zdecydowanie sprzyja powrotom do zdrowia – tłumaczy Dorota Kaczmarkowska.

Ubiegłoroczna akcja, zorganizowana przed świętami Bożego Narodzenia, cieszyła się dużą popularnością. Żołnierze WOT odwiedzili setki miejsc, a z możliwości wirtualnego kontaktu z rodziną skorzystało ponad tysiąc chętnych. – Dopiero będąc na miejscu, zdałam sobie sprawę, jak duża jest to pomoc dla tych ludzi. Często nie widzą się z rodziną przez bardzo długi czas, czasem nie mają nawet telefonu, by do nich zadzwonić. Dzięki nam mogą porozmawiać ze swoimi dziećmi, wnukami. Taka rozmowa jest wzruszająca nie tylko dla rozmówców, ale też i dla nas – mówi kpr. Beata Bielińska z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z kolei szer. Jakub Figarski zauważa, że akcja znakomicie wpisuje się w zadania, do jakich zostały powołane wojska obrony terytorialnej. – Naszym głównym celem jest pomoc lokalnej społeczności. Czasem przejawia się to właśnie w takich niewielkich gestach jak możliwość wirtualnego spotkania z rodziną. Mamy trudny czas, musimy zrozumieć, że nie jest to zwyczajna sytuacja. Jeżeli więc ktoś zwraca się do nas o pomoc, zawsze powinniśmy być do dyspozycji – zauważa żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi przyznają, że w porównaniu z pierwszą edycją tegoroczna liczba zgłoszeń jest znacznie większa. – Akcja wyraźnie „chwyciła”. Placówek, które zgłosiły nam chęć wzięcia w niej udziału, jest znacznie więcej niż podczas pierwszej edycji. Postaramy się dotrzeć z naszymi wojskowymi tabletami do wszystkich, którzy chcieliby za naszym pośrednictwem spotkać się ze swoimi bliskimi – podkreśla mjr Paweł Bryndza, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej od wybuchu pandemii aktywnie uczestniczą w działaniach przeciwepidemicznych poprzez wspieranie systemu opieki zdrowotnej, instytucji sanitarnych czy samorządów. W ubiegłym roku akcja „Łączymy na święta” była prowadzona kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, a także – z inicjatywy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej – rozszerzona o pomoc tym, którzy obchodzili prawosławne Boże Narodzenie. W tym roku prawosławni również – za sprawą żołnierzy 1 PBOT i 2 LBOT – będą mogli wziąć w niej udział.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
Piedimonte – samobójcza misja
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ostatnia droga Pileckiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ryś” z laserem
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO