moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Londynie o asach polskiego lotnictwa

Marynarka gen. Sikorskiego, kurtka płk. Gabszewicza oraz zdjęcia plut. Kwissy – to tylko niektóre eksponaty zgromadzone na wystawie w Londynie. Otwarto tam pierwszą stałą i ogólnodostępną ekspozycję poświęconą polskim lotnikom z II wojny światowej. Dla zwiedzających będzie dostępna po złagodzeniu restrykcji epidemicznych, na razie można oglądać online promujący ją film.

„Ekspozycja jest hołdem dla tych, bez których bitwa o Anglię oraz II wojna mogłyby się zakończyć inaczej, i podkreśla polską waleczność, niezłomność i odwagę” – tak prof. Arkady Rzegocki, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, napisał w mediach społecznościowych o nowej londyńskiej wystawie poświęconej Polskim Siłom Powietrznym.
Zorganizowano ją w muzeum – Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w Uxbridge w zachodnim Londynie z okazji obchodzonej rok temu 80. rocznicy bitwy o Anglię. Ekspozycja powstała dzięki współpracy władz londyńskiej dzielnicy Hillingdon, Komitetu Opieki nad Pomnikiem Polskich Lotników oraz wsparciu ambasady RP w Londynie.

Muzeum mieści się w dawnym bunkrze brytyjskich sił powietrznych, w którym podczas II wojny ulokowano centrum operacyjne 11 Grupy RAF (RAF Fighter Command). Odpowiadało ono za koordynację obrony powietrznej Londynu oraz południowo-wschodniej Anglii, w tym misji, w których brały udział polskie dywizjony. W bunkrze służył też płk pil. Aleksander Gabszewicz, polski oficer łącznikowy. Obecnie obiekt jest udostępniony zwiedzającym.

Zorganizowana w nim ekspozycja jest pierwszą stałą i ogólnodostępną wystawą poświęconą polskim lotnikom w Wielkiej Brytanii. Podobna znajduje się w pobliskiej bazie RAF Northolt, jednak zwiedzanie jej jest utrudnione, ponieważ ulokowano ją w obiekcie wojskowym.

Organizatorzy zaznaczają, że wystawa upamiętnia męstwo i ofiary Polskich Sił Powietrznych oraz podkreśla ich rolę podczas II wojny. Zaprezentowano na niej m.in. historię przedostawania się członków PSP na Zachód w 1939 roku po agresji na Polskę III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Ekspozycja pokazuje działania polskiego rządu na uchodźstwie oraz wojsk we Francji i Wielkiej Brytanii, opowiada również o szkoleniu i służbie w PSP.

W muzeum zgromadzono przedmioty i dokumenty związane z misjami bojowymi, a także ze służbą polskich pilotów, obserwatorów, personelu naziemnego oraz Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet. – Wiele przedmiotów pokazano publiczności po raz pierwszy, m.in. duży zbiór zdjęć, które przekazała rodzina plut. Tadeusza Kwissy, mechanika 308 i 303 Dywizjonu Myśliwskiego.

Będzie można także zobaczyć np. marynarkę oficerską gen. Władysława Sikorskiego, naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych, czapkę polową, kurtkę pilota i szalik płk. Gabszewicza, dowód osobisty, medale, jedwabny szal i papierośnicę mjr pil. Wieńczysława Barańskiego, dowódcy 302 Dywizjonu Myśliwskiego, dokumenty i fotografie por. Alicji Kalinieckiej, oficera wywiadu w 300 Dywizjonie Bombowym, oraz grafiki chor. Kazimierza Gutowskiego, szefa sekcji obsługi technicznej 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego.


Film: Hillingdon London

„Wystawa to świetna okazja do refleksji nad polsko-brytyjskim duchem braterstwa, który łączy nas dzięki tym, którzy w przeszłości przelali krew za Polskę, Wielką Brytanię i Europę” – uważa prof. Rzegocki.

Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi, gdy złagodzone zostaną restrykcje związane z pandemią COVID-19. Jednak już teraz zwiastun wystawy można oglądać na stronie muzeum.

W bitwie o Anglię (10 lipca – 31 października 1940 roku) wzięło udział 145 polskich lotników. Polacy byli drugą co do wielkości narodowością walczącą po stronie aliantów. Stanowili niespełna 5 proc. lotników, ale strącili ponad 10 proc. niemieckich samolotów. „Gdyby nie wspaniały wkład wniesiony przez polskie dywizjony i ich niezrównana waleczność, waham się, czy wynik bitwy byłby taki sam”, powiedział po walce sir Hugh Dowding, naczelny dowódca RAF-u.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: battleofbritainbunker.co.uk

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Nie szpital, a instytut
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO