moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ogniowy debiut zmodyfikowanych czołgów T72

To nie było zwykłe szkolenie. Na poligonie w Nowej Dębie chrzest bojowy przeszli żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej przygotowujący się do służby na stanowisku działonowych, a także… zmodyfikowane czołgi T72M1R. Punktem kulminacyjnym dwutygodniowego ćwiczenia było strzelanie ostrą amunicją do celów oddalonych nawet o 1400 metrów.

W zakładach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej trwa modyfikacja czołgów T-72. Zgodnie z umową, jaką zawarto w 2019 roku, pojazdy są wyposażane w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w łączność cyfrową. Szesnaście zmodyfikowanych czołgów dotarło już do 19 Brygady Zmechanizowanej, a konkretniej formującego się w Lublinie batalionu czołgów. W Nowej Dębie chrzest bojowy przeszli właśnie działonowi załóg T72M1R. – Podczas pobytu na poligonie koncentrowaliśmy się na prowadzeniu działań taktycznych, ale główny nacisk był położony na działania ogniowe. Żołnierze wykonywali strzelania z czołgów m.in. do celów ukazujących się i ruchomych oddalonych o 1200–1400 metrów – mówi mjr Marcin Wawro, pełniący obowiązki dowódcy batalionu. Dodaje, że ten element wojsko ćwiczyło zarówno w dzień, jak i w nocy.

Podczas prowadzenia działań, czołgiści z 19 Brygady korzystali z rad bardziej doświadczonych kolegów z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, który podlega 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Pancerniacy, którzy na co dzień także korzystają z czołgów T-72, od kilku lat stają na podium wojskowych zawodów użyteczno-bojowych. – Jak się uczyć, to od najlepszych – mówi gen. bryg. Michał Rohde, dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

A jakie są efekty wspólnego szkolenia pancerniaków? – Muszę przyznać, że żołnierze pozytywnie mnie zaskoczyli. Większość z nich służy w wojsku od niedawna, a mimo tego radzili sobie bardzo dobrze – mówi mjr Wawro.

W sumie wojsko spędziło na poligonie dwa tygodnie. Jednak zanim żołnierze rozpoczęli szkolenie, każdy z nich musiał przejść szereg szkoleń indywidualnych, m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Nie obyło się bez zajęć taktycznych. Te odbywały się na przykoszarowym placu ćwiczeń, a także na poligonach w Drawsku i Orzyszu. Teraz przed pancerniakami najważniejszy sprawdzian. To, że są dobrze przygotowani do wykonywania obowiązków muszą udowodnić przed komisją z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania. Dopiero po zdaniu tego egzaminu będą mogli mianować się działonowymi czołgów T72M1R.

Natomiast w kwietniu na poligon w Nowej Dębie ruszą kolejni pancerniacy z 19 Brygady. Tym razem nacisk zostanie położony na szkolenie kierowców czołgów.

Batalion czołgów 19 Brygady Zmechanizowanej stacjonuje w Lublinie. Jego formowanie rozpoczęło się w ubiegłym roku, a gotowość operacyjną ma osiągnąć w roku 2022 roku. – Cały czas przyjmujemy żołnierzy, tworzymy też kolejne pododdziały. To dlatego, że aby taka jednostka mogła funkcjonować, musi powstać także kompania dowodzenia czy kompania logistyczna – tłumaczy gen. Rohde. Dodaje także, że na przełomie 2023 i 2024 roku czołgistów z Lublina czeka pierwsze bojowe wyzwanie – to właśnie oni będą stanowić trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. – Mamy trochę czasu na przygotowania, ale zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze wiele pracy. Dlatego wykorzystujemy każdą okazję do podnoszenia kwalifikacji żołnierzy i zgrywania załóg – zaznacza dowódca brygady.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz/18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
 
Drukowanie dronów
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Wypadek Rosomaka
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Wyższe stawki dla niezawodowych
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Inwestycja w żołnierzy
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Ratownik w akcji
Nie żyje żołnierz PKW Irak
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
NATO przechodzi do działania
Śmierć gorsza niż wszystkie
Pionierski dron
Pancerny kot w polskim wojsku
Policjanci w koszarach WOT
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Świat F-35
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kajakami po medale
Specjalsi pod nowym dowództwem
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Odbudowa obrony cywilnej kraju
„Różycki” zwodowany
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
The Power of Infrastructure
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Ewakuacja Polaków z Izraela
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Strażnicy polskiego nieba
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Święto sportów walki w Warendorfie
Planowano zamach na Zełenskiego
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Podróż w ciemność
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Bezpieczniejsza Europa
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
GROM’s DNA
Podejrzane manewry na Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Nowa dostawa Homarów-K
Flyer, zdobywca przestworzy
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Rakiety dla polskich FA-50

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO