moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze Leopardy 2PL rozpoczęły służbę

Do jednostek wojskowych trafiły pierwsze egzemplarze zmodernizowanych czołgów Leopard 2A4, które w unowocześnionym wydaniu otrzymały nazwę Leopard 2PL. Pierwsze sześć maszyn otrzymał Ośrodek Szkolenia Leopard w Świętoszowie. Dwa wozy pojechały do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, która jeszcze w tym roku otrzyma kolejnych pięć czołgów.

 

Ośrodek Szkolenia Leopard w Świętoszowie, który podlega 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, jest jedyną w Polsce placówką, która organizuje kursy dla żołnierzy i pracowników resortu obrony zajmujących się sprzętem pozyskanym z zasobów Bundeswehry. Tutaj są szkolone załogi wszystkich wersji czołgów Leopard, również tych zmodernizowanych.

Przygotowania do szkolenia

– Oprócz szkoleń, które już prowadzimy w zakresie użytkowania różnych wersji Leopardów i innego sprzętu pozyskanego z Niemiec, jesteśmy gotowi do rozpoczęcia kursów dla wszystkich członków załóg Leopardów 2PL – mówi komendant Ośrodka mjr Marcin Wdowiak. Oficer dodaje, że do prowadzenia szkolenia na zmodernizowanych maszynach przygotowani są już instruktorzy, którzy wiedzę i doświadczenie zdobywali w zakładach wykonujących modernizację. – Mamy już gotowe i zatwierdzone plany kursów – mówi mjr Wdowiak. Szkolenia są organizowane cyklicznie. Kurs od podstaw, czyli dla żołnierzy, którzy nie mają pancernego doświadczenia, trwa dwa i pół miesiąca.

– Posiadamy bardzo nowoczesny symulator do szkolenia kierowców – zapewnia mjr Wdowiak. Ośrodek właśnie otrzymał pierwsze sześć Leopardów 2PL, jednak aby rozpocząć szkolenie, potrzebnych jest jeszcze kilka dodatkowych symulatorów oraz następnych sześć czołgów.


Film: Bogusław Politowski / portal polska-zbrojna.pl

Nowe wozy, zadania te same

Jak podkreśla gen. bryg. Rafał Kowalik, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej, zmodernizowany czołg Leopard 2PL jest wersją rozwojową wozów 2A4 czy 2A5, które brygada i inne jednostki pancerne użytkują już od dawna. – W nowym czołgu tylko niektóre zamontowane wewnątrz urządzenia są inne. Dlatego zakres szkolenia nowych załóg pozostanie w zasadzie taki sam jak do tej pory – wyjaśnia generał. Podkreśla, że załogi wszystkich typów Leopardów wykonują również takie same zadania. – Jedynie narzędzia, którymi dysponują, trochę się różnią – podsumowuje gen. Kowalik.

Mimo że kursy dla załóg Leopardów 2PL jeszcze się nie rozpoczęły, instruktorzy Ośrodka już wykorzystują nowe czołgi do celów szkoleniowych. Podczas zajęć prowadzonych z załogami innych typów wozów pancernych jednym z tematów są z różnice pomiędzy typami czołgów 2A4, 2A5 a zmodernizowanymi egzemplarzami w wersji 2PL.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Medycy na start
Pasja i fart
Medicine for Hard Times
„Steadfast Noon”, czyli nuklearne odstraszanie
Uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa
„Droga do GROM-u”
Trzeba wzmocnić suwerenność technologiczną Polski
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Jelcz się wzmacnia
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Kawaleria w szkole
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Polski „Wiking” dla Danii
Deterrence in Polish
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Priorytetowe zaangażowanie
Koniec pewnej epoki
Drugi wojskowy most
Maratońskie święto w Warszawie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Czarnomorski szlif minerów
POLMARFOR, czyli dowodzenie na Bałtyku
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Speczespół wybierze „Orkę”
„Road Runner” w Libanie
Dywersanci atakują
Terytorialsi w akcji
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
Natowska sieć rurociągów obejmie Polskę
Pływali jak morscy komandosi
Kircholm 1605
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Kopuła nad bewupem
Koniec dzieciństwa
W wojsku orientują się najlepiej
Pocisk o chirurgicznej precyzji
Wojny na rzut kostką
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
GROM. Kulisy selekcji do jednostki specjalnej
Wspólne szkolenie żandarmów z NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pamiętamy o dokonaniach gen. Rozwadowskiego
W poszukiwaniu majora Serafina
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Abolicja dla ochotników
Człowiek jest najważniejszy
Polskie Bayraktary nad Turcją
Młodzi i bezzałogowce
Mity i manipulacje
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO