moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Renowacja grobów powstańców warszawskich

Odbudowali kilkadziesiąt zapomnianych grobów powstańców warszawskich. Wolontariusze akcji „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich” zbierają środki na renowację nagrobków, odwiedzają z życzeniami powstańców obchodzących urodziny, a podczas pandemii pomogli w organizowaniu posiłków dla kombatantów. Warto wesprzeć ich działania.

– Na warszawskich cmentarzach są setki opuszczonych i niszczejących grobów powstańców warszawskich, chcemy je odnawiać i w ten sposób przywracać pochowanym tam bohaterom pamięć – mówi Patryk Markuszewski, koordynator akcji społecznej „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich”. Wolontariusze akcji we współpracy ze Stowarzyszeniem „Odra-Niemen”, Oddział Mazowiecki zbierają pieniądze na renowację najbardziej zapomnianych i zniszczonych mogił powstańczych. – Działamy od 2015 roku, w tym czasie zebraliśmy ponad 300 tys. zł, za co wyremontowaliśmy kilkadziesiąt nagrobków, m.in. we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego – podaje Markuszewski.

 

Dzieci z powstania

W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na upamiętnienie dzieci z powstania. Jednym z nich jest 11-letni strz. Wojtek Zalewski, ps. Orzeł Biały. Chłopiec był najmłodszym łącznikiem plutonu st. sierż. Jana Kretera „Grzesia” ze zgrupowania „Chrobry II”. 2 sierpnia 1944 roku Wojtek przedarł się przez linie niemieckie na teren silnie obsadzonego Dworca Głównego i powrócił z meldunkiem o siłach, rodzaju uzbrojenia i ugrupowaniu wroga. Natomiast 15 sierpnia uratował starszych kolegów wyprowadzając znanymi sobie drogami pluton z niemieckiego okrążenia. Niestety, 21 sierpnia w rejonie ul. Ciepłej chłopiec, kiedy biegł z meldunkiem, został trafiony przez niemieckiego snajpera. Pod ogniem jego ciało wyniósł na rękach kolega z oddziału Mieczysław Mirecki „Błyskawica”. Scena została uwieczniona na słynnym powstańczym zdjęciu. Młodego żołnierza pochowano na podwórzu domu przy ul. Ceglanej 3.

Po wojnie szczątki Wojtka prawdopodobnie nie zostały ekshumowane i dzisiaj chłopiec nie ma nawet symbolicznego grobu. Rok temu, w miejscu, gdzie pochowano „Orła Białego”, odsłonięto tablicę pamiątkową. – My chcemy wybudować mu symboliczny pomnik na jednej z bezimiennych mogił na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – mówi Markuszewski.

Organizatorzy akcji chcą też zadbać o grób sióstr Buchowskich: Marysi (13 lat), Jadzi (10) i Joli (7). Dziewczynki zginęły 28 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy na Żoliborzu. Ich matka była przełożoną pielęgniarek w Szpitalu Sióstr Elżbietanek na Mokotowie i została rozstrzelana w pierwszych dniach powstania, w egzekucji przy ulicy Dworkowej. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Ojciec przeżył wojnę i pochował córki na wojskowych Powązkach. Niestety, od jego śmierci w latach 70-tych XX w., grób dziewczynek niszczał. Dziś siostry spoczywają w bezimiennym, opuszczonym, zniszczonym i zarośniętym chaszczami grobie, a jedyną informacją jest laminowana kartka położona przez społeczników sprzątających groby. – Chcemy odnowić ich nagrobek, umieścić na nim informacje o dziewczynkach oraz stworzyć tam symboliczny grób ich matki – tłumaczy koordynator akcji.

Na odnowienie grobu dziewczynek potrzeba 15 tys. zł, na pomnik-rzeźbę Wojtka – 25 tys. – Projekty pomnika oraz grobu są gotowe, mamy potrzebne zgody i jeśli tylko zbierzemy środki, oba odsłonimy 31 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania – zapewnia Markuszewski. Zbiórka na zrzutka.pl/niezapomnijonas trwa do końca lipca. Na koncie akcji jest ponad 34 tys. zł. – Jeśli zbierzemy więcej pieniędzy, przeznaczymy je na odnowienie kolejnej powstańczej mogiły – mówią organizatorzy.

Pamiętać cały rok

Wolontariusze akcji „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich” starają się otaczać opieką też żyjących powstańców. Podczas pandemii, wspólnie ze Stowarzyszeniem Zachowania Pamięci o Armii Krajowej i Stowarzyszeniem „Odra-Niemen”, Oddział Mazowiecki zorganizowali akcje „Obiady dla Bohaterów”. Dzięki zebranym 360 tys. zł, wsparciu sponsorów i dotacji z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przez 101 dni dostarczono 350 kombatantom z całej Polski ok. 42 tys. ciepłych posiłków, 2 tys. pakietów ochronnych i setki zakupów spożywczych. W rozwożenie posiłków zaangażowani byli m.in. żołnierze wojsk obrony terytorialnej, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej.

– Chcemy też, aby o powstańcach pamiętano nie tylko z okazji 1 sierpnia, lecz przez cały rok – dodaje Markuszewski. Dlatego zbierają dla nich życzenia i razem z kwiatami i drobnym upominkiem zawożą do obchodzących urodziny kombatantów.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć akcję, warto obserwować jej profil na FB www.facebook.com/niezapomnijonas. – Ogłaszamy tam organizowane przez nas zbiórki i inne inicjatywy, np. w sierpniu będziemy zbierać żywność dla polskich kombatantów mieszkających na terenach dawnych Kresów – podaje Markuszewski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Marsz gąsienicowych kolumn
Pancerny Poznań
Śmierć w sercu Azji
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Koło zamachowe gospodarki
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
AMW oferuje mieszkania
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Sportowe jubileusze
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Generał z cienia
F-35 Changes Everything
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Kraków zaprosił weteranów
Polska szykuje się do produkcji Panter
Święto DGRSZ
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Innowacje dla bezpieczeństwa
Lotnicze święto w Lesznie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zbrodnicza farsa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Równanie z „Iksem”
Mundur, medale i duma
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Orka tuż, tuż
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Polski wkład w operację „Overlord”
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Krok w stronę pokoju
Królestwo pojazdów
Na straży nieba
Wsparcie ma znaczenie
„Strzała weterana” spaja środowisko
Bez zmian w emeryturach
Podchorążowie w dżungli
Zełenski traci Order Orła Białego?
Trening działań połączonych
Premier powołał nową wiceminister obrony
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Minister obrony RFN w Polsce
Na granicy stratosfery
Ważne decyzje w Brukseli
Apetyt Smoka rośnie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Umowa na pociski do Patriotów
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO