moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Renowacja grobów powstańców warszawskich

Odbudowali kilkadziesiąt zapomnianych grobów powstańców warszawskich. Wolontariusze akcji „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich” zbierają środki na renowację nagrobków, odwiedzają z życzeniami powstańców obchodzących urodziny, a podczas pandemii pomogli w organizowaniu posiłków dla kombatantów. Warto wesprzeć ich działania.

– Na warszawskich cmentarzach są setki opuszczonych i niszczejących grobów powstańców warszawskich, chcemy je odnawiać i w ten sposób przywracać pochowanym tam bohaterom pamięć – mówi Patryk Markuszewski, koordynator akcji społecznej „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich”. Wolontariusze akcji we współpracy ze Stowarzyszeniem „Odra-Niemen”, Oddział Mazowiecki zbierają pieniądze na renowację najbardziej zapomnianych i zniszczonych mogił powstańczych. – Działamy od 2015 roku, w tym czasie zebraliśmy ponad 300 tys. zł, za co wyremontowaliśmy kilkadziesiąt nagrobków, m.in. we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego – podaje Markuszewski.

 

Dzieci z powstania

W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na upamiętnienie dzieci z powstania. Jednym z nich jest 11-letni strz. Wojtek Zalewski, ps. Orzeł Biały. Chłopiec był najmłodszym łącznikiem plutonu st. sierż. Jana Kretera „Grzesia” ze zgrupowania „Chrobry II”. 2 sierpnia 1944 roku Wojtek przedarł się przez linie niemieckie na teren silnie obsadzonego Dworca Głównego i powrócił z meldunkiem o siłach, rodzaju uzbrojenia i ugrupowaniu wroga. Natomiast 15 sierpnia uratował starszych kolegów wyprowadzając znanymi sobie drogami pluton z niemieckiego okrążenia. Niestety, 21 sierpnia w rejonie ul. Ciepłej chłopiec, kiedy biegł z meldunkiem, został trafiony przez niemieckiego snajpera. Pod ogniem jego ciało wyniósł na rękach kolega z oddziału Mieczysław Mirecki „Błyskawica”. Scena została uwieczniona na słynnym powstańczym zdjęciu. Młodego żołnierza pochowano na podwórzu domu przy ul. Ceglanej 3.

Po wojnie szczątki Wojtka prawdopodobnie nie zostały ekshumowane i dzisiaj chłopiec nie ma nawet symbolicznego grobu. Rok temu, w miejscu, gdzie pochowano „Orła Białego”, odsłonięto tablicę pamiątkową. – My chcemy wybudować mu symboliczny pomnik na jednej z bezimiennych mogił na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – mówi Markuszewski.

Organizatorzy akcji chcą też zadbać o grób sióstr Buchowskich: Marysi (13 lat), Jadzi (10) i Joli (7). Dziewczynki zginęły 28 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy na Żoliborzu. Ich matka była przełożoną pielęgniarek w Szpitalu Sióstr Elżbietanek na Mokotowie i została rozstrzelana w pierwszych dniach powstania, w egzekucji przy ulicy Dworkowej. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Ojciec przeżył wojnę i pochował córki na wojskowych Powązkach. Niestety, od jego śmierci w latach 70-tych XX w., grób dziewczynek niszczał. Dziś siostry spoczywają w bezimiennym, opuszczonym, zniszczonym i zarośniętym chaszczami grobie, a jedyną informacją jest laminowana kartka położona przez społeczników sprzątających groby. – Chcemy odnowić ich nagrobek, umieścić na nim informacje o dziewczynkach oraz stworzyć tam symboliczny grób ich matki – tłumaczy koordynator akcji.

Na odnowienie grobu dziewczynek potrzeba 15 tys. zł, na pomnik-rzeźbę Wojtka – 25 tys. – Projekty pomnika oraz grobu są gotowe, mamy potrzebne zgody i jeśli tylko zbierzemy środki, oba odsłonimy 31 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania – zapewnia Markuszewski. Zbiórka na zrzutka.pl/niezapomnijonas trwa do końca lipca. Na koncie akcji jest ponad 34 tys. zł. – Jeśli zbierzemy więcej pieniędzy, przeznaczymy je na odnowienie kolejnej powstańczej mogiły – mówią organizatorzy.

Pamiętać cały rok

Wolontariusze akcji „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich” starają się otaczać opieką też żyjących powstańców. Podczas pandemii, wspólnie ze Stowarzyszeniem Zachowania Pamięci o Armii Krajowej i Stowarzyszeniem „Odra-Niemen”, Oddział Mazowiecki zorganizowali akcje „Obiady dla Bohaterów”. Dzięki zebranym 360 tys. zł, wsparciu sponsorów i dotacji z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przez 101 dni dostarczono 350 kombatantom z całej Polski ok. 42 tys. ciepłych posiłków, 2 tys. pakietów ochronnych i setki zakupów spożywczych. W rozwożenie posiłków zaangażowani byli m.in. żołnierze wojsk obrony terytorialnej, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej.

– Chcemy też, aby o powstańcach pamiętano nie tylko z okazji 1 sierpnia, lecz przez cały rok – dodaje Markuszewski. Dlatego zbierają dla nich życzenia i razem z kwiatami i drobnym upominkiem zawożą do obchodzących urodziny kombatantów.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć akcję, warto obserwować jej profil na FB www.facebook.com/niezapomnijonas. – Ogłaszamy tam organizowane przez nas zbiórki i inne inicjatywy, np. w sierpniu będziemy zbierać żywność dla polskich kombatantów mieszkających na terenach dawnych Kresów – podaje Markuszewski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Wszystkie misje AWACS-a
Ratownicy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAM wraca po latach
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Cień atomowej zagłady
Podróż po AWACS-ie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Wojna w świętym mieście, epilog
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Pierwsza Drużyna” na start
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Przysięga w Limanowej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO