moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia rezerwistów odwołane z powodu koronawirusa

W trosce o zdrowie żołnierzy rezerwy, wojskowych w czynnej służbie, a także rodzin mundurowych szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odwołał trwające ćwiczenia rezerwistów. Generał zapowiedział także, że zaplanowane na pierwsze półrocze szkolenia rezerwistów odbędą się w późniejszym terminie. Ma to związek z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Szkolenie rezerw w 2020 roku było jednym z priorytetów generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP. Na przeszkolenie wojskowe miało trafić ok. 50 tys. osób, czyli o 10 tys. więcej niż rok wcześniej. Mówiło się, że 2020 będzie Rokiem Szkolenia Rezerw Osobowych. Wezwania mieli dostać m.in. lekarze, prawnicy i medycy. Szkolenia, w zależności od specyfiki, trwają zwykle od 5 do 12 dni. W tym czasie rezerwiści poznają nowe procedury obowiązujące w armii, uczą się też obsługi nowego sprzętu. Niektórzy muszą zostać przekwalifikowani na inne specjalności wojskowe.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa plany dotyczące szkolenia rezerwistów zostały zmienione. – W trosce o zdrowie żołnierzy rezerwy oraz żołnierzy służących w jednostkach wojskowych, a także ich rodzin, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podjął decyzję o odwołaniu trwających ćwiczeń rezerwy – poinformowała dziś płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy SGWP. – Szkolenia zaplanowane do końca maja bieżącego roku zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie – dodała.

W wyniku tej decyzji, jak informuje SGWP, trwające właśnie szkolenie zostało przerwane. Informację o odwołaniu ćwiczeń otrzymali szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych oraz dowódcy jednostek wojskowych.

Zgodnie z rekomendacją rządu, w związku z rozpowszechniającym się zakażeniem koronawirusem należy unikać wszelkich zgromadzeń. Odwoływane są konferencje naukowe, w całym kraju zamknięto także szkoły, kina, teatry i muzea. W Polsce dotychczas u 27 chorych zdiagnozowano koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. Wśród nich jest dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika.

W związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa prezydent Andrzej Duda zdecydował także o przełożeniu dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. Odprawa ze zwierzchnikiem sił zbrojnych miała się odbyć w piątek. Dowództwo Generalne RSZ odwołało wszystkie wyjazdy zagraniczne podległych mu żołnierzy. Wojskowi, którzy wracają ze szkoleń w innych krajach, poddawani są kwarantannie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Wellington „Zosia” znad Bremy
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Rusza program „wGotowości”
Mity i manipulacje
Arteterapia dla weteranów
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
„Road Runner” w Libanie
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Sukces Polaka w biegu z marines
Grecka walka z sabotażem
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nowe zasady dla kobiet w armii
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Kosmiczna wystawa
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Mundurowi z benefitami
Polski „Wiking” dla Danii
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Starcie pancerniaków
Gdy ucichnie artyleria
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Abolicja dla ochotników
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Pięściarska uczta w Suwałkach
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Jesteśmy dziećmi wolności
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Czy to już wojna?
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Marynarze podjęli wyzwanie
Ku wiecznej pamięci
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Awanse w dniu narodowego święta
Dzień wart stu lat
Standardy NATO w Siedlcach
Im ciemniej, tym lepiej
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Brytyjczycy na wschodniej straży
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
OPW budują świadomość obronną
Sportowcy na poligonie
Kaman – domknięcie historii
Zasiać strach w szeregach wroga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO