moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Ruszyły prace nad powołaniem Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Placówka miała być gotowa na stulecie bitwy, w sierpniu tego roku. Jednak z powodu niedoszacowania kosztów inwestycja zastała przerwana. Teraz projekt muzeum z 2017 roku zostanie uaktualniony i w ciągu pół roku rozpisany będzie przetarg na budowę. Muzeum powinno być gotowe za około dwa lata.

Polscy żołnierze z ciężkim karabinem maszynowym Schwarzlose wz. 07/12 na stanowisku bojowym podczas wojny polsko-bolszewickiej. Widoczny żołnierz celujący z karabinu Mannlicher M1895. Fot. NAC

– Zawarliśmy umowę dotyczącą opracowania aktualizacji programu inwestycji Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie – mówi Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego oddziałem będzie placówka w Ossowie. Zweryfikowaniem założeń inwestycji planowanej od 2017 roku, ich uaktualnieniem oraz opracowaniem koniecznej dokumentacji zajmie się wyłoniona w przetargu warszawska pracownia projektowa DiM’84 Dom i Miasto Sp. z o.o. Należy ona do architekta Czesława Bieleckiego, który zaprojektował m.in. gmach Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Bielecki wygrał też w sierpniu 2017 roku konkurs architektoniczny na koncepcję Muzeum Bitwy Warszawskiej, czego skutkiem było opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego placówki.

Zgodnie z projektem, muzeum w Ossowie ma zostać ulokowane na sztucznie usypanym wzgórzu, na którego zboczu powstaną trybuny. Roztaczałby się z niego widok m.in. na pole bitwy i organizowane tam rekonstrukcje walk. Do muzeum prowadzić ma aleja Zwycięstwa, a jej początek i koniec wyznaczą dwa stumetrowe Maszty Stulecia upamiętniające bitwę i stulecie niepodległości. Według projektu drugą część kompleksu będzie stanowił Ogród Pamięci Poległych, kolumnada i amfiteatr.

Zgodnie z planem muzeum miało zostać otwarte na stulecie Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 2020 roku. – Okazało się jednak, że kosztów inwestycji znacznie nie doszacowano, różnica między kosztorysem, a zaplanowanymi środkami była zbyt duża – tłumaczy Żurkowski.

Pierwotna koncepcja obiektu była zbyt droga. Resort obrony zadeklarował na całość inwestycji 100 mln zł. Już w grudniu 2018 roku przetarg na pierwszy etap budowy zweryfikował te założenia. Na postawienie masztów oraz budowę fundamentów muzeum przewidziano w projekcie 28,3 mln zł, natomiast wykonawcy zażądali co najmniej 132,2 mln zł. – Pod znakiem zapytania stanęła całość inwestycji – podaje dyrektor MWP. Przez jakiś czas w resorcie obrony rozważano wzniesienie w Ossowie muzeum w formie pawilonu multimedialnego. Z pomysłu jednak zrezygnowano. Teraz MON wraca do koncepcji założenia memorialno-muzealnego według planów Bieleckiego, ponieważ projekt okazał się zbyt drogi, trzeba zweryfikować jego założenia i zaktualizować program inwestycji.

Pracownia DiM’84 ma maksymalnie 90 dni na opracowanie aktualizacji programu inwestycji. Jeśli projekt i jego koszt zostanie zaakceptowany w MON, w kolejne 30 dni powinien powstać projekt budowlany, a w następne 60 dni finalny projekt wykonawczy. Potem zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych. – Teren, na którym ma powstać placówka, należy do Lasów Państwowych, z którymi podpisaliśmy już umowę na dzierżawę terenu wraz ze zgodą na dysponowanie nim do celów budowlanych – informuje dyrektor MWP. Dodaje, że na razie jest za wcześnie, aby podać termin otwarcia muzeum.

Kilka dni temu, minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wywiadu w Polskim Radiu zapewnił, że budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej ruszy bez zwłoki. Mówił też, że jest ogromna szansa, iż powstanie ono w ciągu kilku lat. – Cieszyłoby nas, gdyby do sierpniowej rocznicy powstały w Ossowie jakieś elementy tego założenia, np. Maszty Stulecia. Natomiast czas budowy całego kompleksu szacujemy na około dwa lata – uszczegóławia Żurkowski.

AD

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~gegroza
1582470420
Jest wielkim skandalem że to muzeum nie powstało na stulecie bitwy !
43-EB-AA-69

Rajd ku czci saperów
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Śladami ojca
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Gry wojenne w szkoleniu
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pytania o europejską tarczę
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ta ziemia do Polski należy…”
Abramsy w pętli
Wojskowe Oscary przyznane!
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO