moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szlify pod żaglami

Trzy miesiące na morzu, wizyty w portach od Rouen aż po Pireus, dla młodszych studentów twarda szkoła życia pod żaglami, dla starszych – praktyka astronawigacyjna. Okręt szkolny ORP „Iskra” wyruszył właśnie w rejs z podchorążymi. Pierwszy po gruntownym remoncie, jaki przeszła jednostka.

Dowódca żaglowca, kmdr ppor. Jacek Miłowski, przyznaje, że okręt jest niemal nie do poznania. – Podczas remontu w kabinach wszystko zostało zdemontowane do gołej blachy. Pomieszczenia zyskały nowy wygląd. Komfort życia i służby na okręcie podniósł się. Myślę, że odczują to także podchorążowie – zaznacza kmdr ppor. Miłowski. A to tylko część zmian. – Remont objął także siłownię. Zyskaliśmy nowe agregaty prądotwórcze oraz mocniejszy silnik. Teraz łatwiej nam iść pod wiatr. Mamy też nową odsalarkę, dzięki której nie musimy już tak ściśle reglamentować słodkiej wody – wylicza kmdr ppor. Miłowski. „Iskra” powróciła ze stoczni jesienią ubiegłego roku. Od tamtej pory pojawiała się już na morzu. Jej załoga powitała na przykład sprowadzane z Francji do Polski szczątki admirała Józefa Unruga. Teraz jednak przed nią pierwszy od dłuższego czasu poważny sprawdzian. W poniedziałek rano okręt opuścił gdyński port, do którego powróci dopiero za trzy i pół miesiąca. Na jego pokładzie są studenci wojskowi z Akademii Marynarki Wojennej. Ich praktyki zostały podzielone na trzy części.

– Najpierw na pokład weszło 26 podchorążych z pierwszego roku. Dodatkowo towarzyszy im sześciu studentów z Ukrainy, którzy pojawili się u nas dzięki międzynarodowej współpracy prowadzonej przez AMW. Ich opiekunem jest ukraiński oficer – informuje kmdr por. Jacek Baranowski, nadzorujący praktykantów. Przez najbliższe tygodnie podchorążowie będą poznawali specyfikę służby na morzu i rytm życia na okręcie. Zostaną też włączeni w system wacht. Mają pełnić służbę jako dublerzy członków załogi. Będą obserwować ich pracę na przykład przy sterze, by się uczyć, a w razie możliwości i potrzeb – włączać się w nią. Do tego dojdą zadania związane z monitorowaniem sytuacji na morzu czy też prace porządkowe na pokładzie. Podchorążowie trochę już tego posmakowali, obowiązkowym elementem studiów jest bowiem krótki rejs kandydacki po Bałtyku. Tyle że wówczas przyszli oficerowie byli zaokrętowani na drugiej ze szkolnych jednostek polskiej marynarki – ORP „Wodnik”. – Teraz trafili na żaglowiec, więc siłą rzeczy czeka ich praca przy żaglach, na przykład wchodzenie na maszty czy alarmy w środku nocy. To twarda szkoła życia – przyznaje kmdr por. Baranowski.

Za kilka tygodni, na portugalskiej Maderze, podchorążowie zejdą z pokładu i samolotem wrócą do Polski. Ich miejsce zajmą studenci drugiego roku, zaś „Iskra” skieruje się na Morze Śródziemne. Tam rozpocznie się praktyka astronawigacyjna. Studenci będą prowadzić obserwację nieba i wyznaczać pozycję okrętu za pomocą gwiazd. Oczywiście w epoce GPS-ów taka umiejętność przydaje się raczej rzadko, niemniej – jak wielokrotnie zapewniali wykładowcy AMW – jest niezbędna. Specjalistyczny sprzęt zawsze przecież może zawieść. Praktyka astronawigacyjna to obowiązkowy element drugiego roku studiów. Zwykle prowadzona jest właśnie na południu Europy, gdzie spodziewać się można dużej liczby bezchmurnych dni i dobrej widoczności gwiazd.

Po tym etapie na pokład „Iskry” wejdzie trzecia i ostatnia grupa studentów. Będą to kolejni pierwszoroczniacy. – Początkowo był plan, by podchorążych z obydwu lat wysłać na oddzielne okręty. Ostatecznie jednak będą zdobywać doświadczenie u nas, ponieważ ORP „Wodnik” trafił do stoczni – wyjaśnia kmdr ppor. Miłowski.

Po opuszczeniu Gdyni żaglowiec skierował się ku Cieśninom Duńskim. Stamtąd przez Morze Północne, kanał La Manche i Atlantyk dotrze na Morze Śródziemne. Po drodze „Iskra” odwiedzi między innymi porty w Porto, Maladze, czy Pireusie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


Amerykański szogun
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Na tronie mistrza bez zmian
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Nowy europejski czołg
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
W cieniu dumy floty
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Czekamy na F-35
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Dyrygent w mundurze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Człowiek, który sprzedał ciszę
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Czas podwodniaków
Odpalili K9 Thunder
Krok po kroku przez kwalifikacje
Więcej mocy dla Orki
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Pucharowy medal na desce
O bezpieczeństwie u prezydenta
USA: chcemy Grenlandii
Jak zbudować armię przyszłości
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Maj polskich żywych torped
Medyczny impas
Good Morning, Orka!
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
PKW „Noteć” – koniec misji
Partnerstwo Polski i Litwy
Góral z ORP „Gryf”
Co nowego w przepisach?
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Piątka z czwartego wozu
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Warto iść swoją drogą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO