moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Festiwal Zdrowia dla służb mundurowych

Zwiedzanie wirówki przeciążeniowej, termobarokomory, wycieczka 3D w głąb ludzkiego organizmu, porady lekarzy, dietetyków oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy – to tylko kilka z wielu atrakcji, które przygotował Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej na tegoroczny Festiwal Zdrowia. Impreza odbędzie się w sobotę 8 września.

Organizatorem Festiwalu Zdrowia dla służb mundurowych i ich rodzin jest Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie. To pierwsza edycja wydarzenia. – Realizujemy Narodowy Program Zdrowia dla Służb Mundurowych, którego celem jest promowanie inicjatyw dotyczących prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej. Pomysł na festiwal jest kontynuacją tych działań. Chcemy pokazać, że warto zdrowo żyć i że prowadzenie odpowiedniego stylu życia wcale nie jest trudne – mówi dr Agata Gaździńska z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.

 

Zwiedzanie wirówki

Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie, a dla zwiedzających przygotowanych zostanie kilka stref tematycznych. W jednej z nich np. będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach. – Z wykorzystaniem okularów 3D chętni będą mogli zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu, inni wziąć udział w warsztatach naukowych dotyczących wytwarzania energii z owoców i warzyw. Coś dla siebie znajdą też pasjonaci kulinariów, którzy wspólnie będą mogli przygotować różnego rodzaju sałatki owocowo-warzywne, kanapki oraz własne kompozycje smakowe soków. Pokażemy, że jeść zdrowo nie znaczy niesmacznie – dodaje dr Gaździńska. Najmłodsi będą mogli własnoręcznie zrobić slimy (slime’y?), nauczyć się puszczania wielkich baniek mydlanych, a także stworzyć autorskie magnesy z owocami, warzywami i hasłami o zdrowym żywieniu do przyczepienia np. na lodówkę.

Ci, którzy w sobotę pojawią się w WIML-u, będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzenia wirówki przeciążeniowej. To symulator lotniczy, na którym szkolenia i treningi przechodzą kandydaci na pilotów oraz piloci samolotów wysokomanewrowych (bojowych, akrobacyjnych). – To urządzenie zawsze wzbudza wiele emocji. Jest jedynym z najnowocześniejszych tego typu w całej Europie i rzadko kto może je zobaczyć z bliska. Tym razem będzie taka szansa – mówi dr Gaździńska. Przedstawiciele WIML udostępnią też zwiedzającym komorę niskich ciśnień z nagłą dekompresją oraz termobarokomorę. W tej ostatniej adaptują się żołnierze jadący na misje zagraniczne, np. do Iraku czy Afganistanu.

Dla ciała i dla ducha

Organizatorzy przyznają, że festiwal adresowany jest przede wszystkim do osób, które szukają różnych metod dbania o swoje zdrowie i które chcą się dowiedzieć, jak polepszyć jakość swojego życia. Dlatego w specjalnej Strefie Zdrowia fachowych porad będą udzielać lekarze, dietetycy, rehabilitanci, ratownicy medyczni oraz trenerzy personalni. Ci ostatni pokażą na przykład, jak ćwiczyć, by zredukować tkankę tłuszczową oraz wymodelować swoją sylwetkę.

Zainteresowani będą też mogli zmierzyć swoje ciśnienie tętnicze, poziom stężenia glukozy, cholesterolu, skład ciała, a także poddać się prostym badaniom antropometrycznym, które pozwolą określić występowanie nadwagi lub otyłości.

Nie zabraknie atrakcji sportowych promujących aktywność fizyczną. – W Strefie Zabaw i Sportów Rodzinnych sporo będzie się działo. Przygotowujemy turniej strzelecki, olimpiadę na wesoło, różne tory przeszkód, podchody i zabawy integracyjne. Chętni będą mogli posiłować się na rękę, przerzucać opony, a także pod okiem profesjonalnego trenera piłki nożnej podszkolić się w trikach piłkarskich i celności rzutów – mówi dr Agata Gaździńska. W trakcie festiwalu zwiedzający będą mogli korzystać też z przygotowanych miniboisk do gry w koszykówkę i piłkę nożną, frisbee oraz badmintona.

Na zmęczonych czekać będzie specjalna Strefa Relaksu. Choć dominować mają zdrowe posiłki, nie zabraknie tradycyjnej wojskowej grochówki.

Wydarzeniom w poszczególnych strefach towarzyszyć będą atrakcje na scenie. Z pokazem kulturystycznym wystąpi Krzysztof Reinhard, mistrz Polski i finalista mistrzostw Europy, a grupa choreograficzna ZouKuny Team pokaże, jak ćwiczyć wspólnie z dziećmi. W programie przewidziany jest występ Kabaretu „Mucha Nie Siada” oraz Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wydarzenie odbędzie się 8 września przy ul. Zygmunta Krasińskiego w Warszawie w godzinach od 12 do 16 (wejście od ul. Elbląskiej).


Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej (WIML) jest jednym z nielicznych w skali europejskiej ośrodków naukowo-badawczo-szkoleniowych i kliniczno-diagnostycznych specjalizujących się w medycynie lotniczej. Do głównych zadań Instytutu należą m.in. prace naukowo-badawcze, badawczo-rozwojowe i naukowo-techniczne, związane m.in. z udoskonaleniem symulatorów, ubiorów lotniczych oraz bezpieczeństwem lotów, w tym tolerancją przyspieszeń, niedotlenieniem wysokościowym, treningiem przeciwprzeciążeniowym, orientacją przestrzenną, widzeniem nocnym czy psychologią lotniczą. W sferze klinicznej WIML zajmuje się medycyną lotniczą, zwłaszcza w zakresie kardiologii, neurofizjologii, laryngologii i okulistyki.

Instytut prowadzi też kwalifikację pilotów do służby w powietrzu oraz kandydatów do szkolenia lotniczego i naziemnej obsługi lotów. Prowadzone są też szkolenia i kursy podyplomowe dla lekarzy lotniczych oraz kształcenie lekarzy lotniczych wojskowych i cywilnych – na stopień doktora nauk medycznych i specjalistów z zakresu medycyny lotniczej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WIML

dodaj komentarz

komentarze


„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nie szpital, a instytut
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO