moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosomaki w patriotycznym zdobieniu

Wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości”, pokazy sprzętu wojskowego, gry i konkursy – takie atrakcje planuje szczeciński oddział IPN w czasie pikniku „Moja Niepodległa” w Dębnie. Podczas imprezy zorganizowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości będzie można obejrzeć Rosomaka z wyjątkowymi portretami twórców wolnej Polski.

Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej w najbliższą sobotę, 23 czerwca, zaprasza do Dębna w województwie zachodniopomorskim, gdzie odbędzie się festyn patriotyczno-edukacyjny „Moja Niepodległa”. To pierwsza z cyklu imprez organizowanych w północnej Polsce z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Atrakcją pikniku będzie wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości”, na którą zostaną przygotowane wielkoformatowe fotografie sześciu postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciech Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Udział w projekcie zapowiedziała także policja, straż pożarna oraz wojsko – 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Będzie można porozmawiać z żołnierzami oraz obejrzeć wojskowe uzbrojenie, m.in. przeciwlotniczy zestaw Hibneryt oraz KTO Rosomak. – Na transporterze podczas pikniku będą prezentowane podobizny „Ojców Niepodległości” – mówi mjr Marcel Podhorodecki, oficer prasowy 12 Dywizji.

Ponadto w programie festynu zaplanowano m.in. zabawy i konkursy z nagrodami oraz pokazy sprzętu policyjnego, strażackiego i wojskowego. – Nie zabraknie gier edukacyjnych w rozmiarze XL, w tym cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem gry „Polak Mały” oraz prezentowanej po raz pierwszy gry time-line „Drogi do Niepodległości”. Odwiedzający strefę edukacyjną IPN będą mogli wykonać własnoręcznie podobiznę ulubionego „Ojca Niepodległości” na bawełnianej torbie oraz sprawdzić swoją wiedzę historyczną w quizie – informuje Magdalena Ruczyńska, rzeczniczka prasowa IPN w Szczecinie.

Piłsudski na Rosomaku

– Od 23 czerwca 2018 roku wyruszamy wraz z wystawą plenerową „Ojcowie Niepodległości” na spotkania z mieszkańcami Dębna, Świdwina, Stargardu, Połczyna-Zdroju, Barlinka i Międzyzdrojów. Zapraszamy do udziału w festynie oraz bliższego poznania tytułowych „Ojców Niepodległości” prezentowanych na wystawie. Będzie to wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy o latach odzyskiwania niepodległości – zachęca dr Paweł Skubisz, dyrektor oddziału IPN w Szczecinie. – Wśród bohaterów wystawy są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni i artysta. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i wyznawaną religią, urodzili w miejscowościach leżących w różnych zaborach. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości – dodaje dr Skubisz.

„Ojców Niepodległości” będzie można zobaczyć nie tylko na zdjęciach. Wyjątkową prezentację przygotowali żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Szczecińska Dywizja wykonała podobizny sześciu „Ojców Niepodległości” z naszej wystawy i umieściła je na burtach Rosomaka. Dodatkowo, ze względu na fakt, że patronem 12 Brygady Zmechanizowanej jest gen. Józef Haller, wzbogaciliśmy prezentację o tę postać – mówi dyrektor szczecińskiego IPN.

Podobizny zostały wykonane na magnesach, co umożliwia ich szybki montaż i demontaż na wozach bojowych.

Debiut na wojskowych manewrach

Kołowe transportery opancerzone Rosomak w okolicznościowym zdobieniu prezentowały się po raz pierwszy podczas międzynarodowych ćwiczeń „Combined Resolve X” w niemieckim Hohenfels, a niedawno w czasie manewrów „Saber Strike-18”. – Główna część ćwiczeń w Niemczech była rozgrywana w czasie polskich świąt narodowych. Dlatego też na Rosomakach pojawiły się zdjęcia „Ojców Niepodległości” – wyjaśnia ppłk Bednarz. – To była doskonała okazja, by zwrócić uwagę żołnierzom różnych narodowości, że obchodzimy w Polsce Dzień Flagi, mamy święto Konstytucji 3 maja oraz że w tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości – dodaje.

Wystawa w ramach biało-czerwonego szlaku „Moja Niepodległa” prezentowana będzie w około 120 miastach. W województwie zachodniopomorskim będzie można obejrzeć ją w sześciu. Odbędą się tam festyny na przełomie czerwca i lipca (23.06 – Dębno, 30.06 – Świdwin, 1.07 – Stargard, 7.07 – Połczyn-Zdrój, 8.07 – Barlinek, 11.07 – Międzyzdroje). Później trafi do innych miejscowości na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Partnerami pikników z cyklu „Moja Niepodległa” są m.in. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, Agencja Mienia Wojskowego – Oddział Regionalny w Szczecinie, Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej i Komenda Wojewódzka Policji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 12 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO