moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kardiolog w Tanzanii

Zgodnie z planem do Tanzanii dotarliśmy w październiku 2017. Nasza Akcja „Kardiolog w Afryce” ruszyła! Zorganizowaliśmy ją przy wsparciu Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, W naszej ekipie było dwóch kardiologów, inżynier i paramedyk. Rozpoczęliśmy pracę w ośrodku zdrowia w Maganzo-Bukmbe, który znajduje się w ubogim regionie w północno-zachodniej Tanzanii. Nasza działalność polegała na udzielaniu konsultacji medycznych pacjentom z Maganzo i okolic, na edukacji tamtejszego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego w zakresie opieki nad pacjentami ze schorzeniami układu krążenia. 

W czasie pobytu udzieliliśmy konsultacji kardiologicznych (z wykonaniem ekg i echo serca) prawie 250 osobom. Często docierali do nas z miejscowości odległych nawet 300 km. Podobnie jak w krajach rozwiniętych, również i tu pacjenci cierpią na podstawowe choroby cywilizacyjne, przy czym na liście schorzeń najczęściej występujących są nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy niewydolność serca. Podczas każdej konsultacji towarzyszył nam miejscowy lekarz lub pielęgniarz, którym wyjaśnialiśmy nasze postępowanie i proponowane zalecenia dotyczące opieki nad pacjentami. Oczywiście zalecenia te musiały być dostosowane do warunków afrykańskich.

W Maganzo po raz pierwszy zastosowaliśmy również wirtualny stetoskop – urządzenie skonstruowane przez inżyniera z naszego zespołu innowacyjnego. Stetoskop spisał się fantastycznie. Udało się przetransmitować z użyciem specjalnie napisanej aplikacji na smartfon zjawiska osłuchowe uzyskane w czasie badania serca i płuc. Dodatkową zaletą oryginalnej konstrukcji stetoskopu jest jego stosunkowo prosta obsługa, dzięki czemu miejscowy personel medyczny doskonale sobie radzi z uzyskiwaniem i wysyłaniem nagranych badań.

Naszym celem jest kontynuacja opieki nad pacjentami ośrodka. Prócz kolejnych edycji naszej Akcji w Tanzanii, zachowamy ciągłość tej opieki poprzez konsultacje, których udzielamy z Polski personelowi ośrodka. Jest to możliwe w dobie dynamicznie rozwijających się technik telemedycznych. Jednak konsultacje telemedyczne nie byłyby możliwe, gdyby nie wcześniejsza edukacja medyczna, którą prowadziliśmy w Maganzo. Od powrotu ekipy Akcji do Polski w listopadzie 2017 przeprowadziliśmy kilkadziesiąt konsultacji na odległość. Dotyczyły one zarówno przypadków nowych, jak i pacjentów, których badaliśmy wcześniej na miejscu.

Mamy nadzieję, że nasze doświadczenia znajdą zastosowanie we wszystkich miejscach, gdzie potrzebna jest pomoc medyczna, a dostęp do fachowej konsultacji czy badań specjalistycznych może być utrudniony. Modelowym przykładem takich działań niech będzie zabezpieczenie medyczne kilkuosobowych misji wojskowych, gdzie trudno jest zorganizować stacjonarne zaplecze medyczne.

W czasie pobytu mieliśmy okazję zapoznać się z pracą i warunkami innego ośrodka w Kiabakari, gdzie są organizowane akcje medyczne „Okulista w Afryce” i „Dentysta w Afryce”. Okazuje się, że największe problemy w działaniach ośrodków pomocy humanitarnej w Tanzanii są podobne – dotyczą problemów natury biurokratyczno-administracyjnej stwarzanych przez miejscowe prawo.

Pobyt w Tanzanii stworzył nam także niepowtarzalną okazję do poznania codziennego życia lokalnej społeczności. Mieliśmy okazję obserwować mieszkańców Maganzo przy pracy, odwiedzaliśmy m.in. miejscową fabrykę cegieł, pola ryżowe, plantację kukurydzy i orzeszków ziemnych. W czasie wolnym byliśmy na próbie chóru, uczestniczyliśmy we mszy świętej i w spotkaniach lokalnej społeczności.

Zdobyta wiedza dotycząca codziennego życia ludzi z tamtejszego, biednego ekonomicznie obszaru Tanzanii, oraz problematyki związanej z organizowaniem dla nich humanitarnej pomocy medycznej czy specyfiki pracy ośrodków medycznych w Afryce wydaje się być szczególnie aktualna i potrzebna w świecie mocno podzielonym narastającym problemem uchodźców, szukających schronienia w lepszym świecie.

Więcej danych na naszym fanpage’u na facebook: #Kardiolog w Afryce.

Ppłk dr n. med. Robert Ryczek , kardiolog i kierownik Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM

autor zdjęć: Kardiolog w Afryce

dodaj komentarz

komentarze


Szarża „Dragona”
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO