moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

19 lutego Zawiszacy i żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO rozpoczęli kolejny etap intensywnego szkolenia

W 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej trwa ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem „PUMA-I-18”

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk.: „PUMA-I-18”, którego głównym celem jest sprawdzenie stopnia przygotowania dowództwa, sztabu i pododdziałów do realizacji zadań bojowych zgodnie z przeznaczeniem, a także osiągnięcie pełnej interoperacyjności z Batalionową Grupą Bojową NATO rozpoczęło się 12 lutego fazą przygotowawczą. Aktualnie 15 GBZ z udziałem wojsk sojuszniczych rozpoczyna część główną, podczas której w kompleksie koszarowym Orzysz oraz na OSPWL pododdziały Brygady oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO realizować będą podstawowe działania bojowe.

Najważniejszym ćwiczącym są pododdziały zmechanizowane oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO, które od dziś zaczynają część główną ćwiczenia, doskonaląc się w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu podległymi elementami ugrupowania bojowego. Prowadzenie obrony, patrolowanie, blokowanie oraz neutralizowanie przeciwnika, odzyskiwanie personelu (SERE), ewakuacja rannego z pola walki (MEDEVAC) to tylko niektóre elementy służące zgraniu systemów walki brygady
i pododdziałów podczas prowadzenia różnych rodzajów działań w dzień i w nocy.

Celem ćwiczenia, którym kieruje  dowódca 15 GBZ generał brygady Jarosław Gromadziński jest między innymi doskonalenie umiejętności dowódców i organu dowodzenia w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu wojskami w działaniach bojowych, a także osiągnięcie interoperacyjności z Batalionową Grupą Bojową NATO w zakresie planowania i prowadzenia działań.Dowódca Brygady rozpoczynając ćwiczenie powiedział - Szczególną uwagę będę zwracał na działanie dowódców najniższych szczebli dowodzenia w obszarze samodzielności i kreatywności podczas wykonywania zadań. Musimy być ZAWSZE GOTOWI. Ćwiczenie pod względem scenariusza jest konsekwencją zajęć taktycznych „BULL RUN-3” (9 - 10 stycznia),  ćwiczenia ”ŁASICA-I-18” (5 – 9 lutego) oraz przygotowaniem dowództwa do międzynarodowego ćwiczenia z wojskami „SABER-STRIKE-18” (04 – 15 czerwca)

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka, mł. chor. Piotr Kamiński

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Maciej Wrotniak, st. szer. Dawid Sofiński, szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Kosmiczny nadzór
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Bezpieczeństwo to priorytet
Borsuki, ognia!
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Piekło „Pługa”
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Wojsko nadal na Horyzoncie
Zagrzmiały K9 Thunder
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Nie pozwala spocząć na laurach
ORP „Wodnik” zimową porą
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
„Jaskółka” na Bałtyku
Cios w serce reżimu
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Gala MMA coraz bliżej
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Together on the Front Line and Beyond
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Sprintem do bobsleja
Walka o pierwszą dziesiątkę
Oko na Bałtyk
Przeprawy na Odrze
Kierunek Rumunia
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Debiut ogniowy Borsuków
Morskie koło zamachowe
Medycyna i wojsko łączą siły
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
METS po nowemu
Koniec olimpijskich zmagań
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Przemyślany każdy ruch
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
„wGotowości” rusza pełną parą!
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Outside the Box
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Zacięta walka o medale pod siatką
Kaszubia dla lokalnej społeczności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO