moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańscy gwardziści w Wielonarodowej Brygadzie

Zastanawialiśmy się, jak najskuteczniej współpracować z Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą – mówił gen. dyw. Richard J. Hayes Jr., dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois. Amerykanie odwiedzili dowództwo wielonarodowej jednostki, by podsumować współpracę i ustalić plan dalszych ćwiczeń. Omówiono m.in. scenariusz wspólnego szkolenia, które odbędzie się w maju.

Współpraca amerykańskiej Gwardii Narodowej z LITPOLUKRBRIG trwa od dłuższego czasu. – Niemal od początku zawiązania Wielonarodowej Brygady żołnierze z Illinois szkolili oficerów polskich, litewskich i ukraińskich – mówił gen. bryg. Adam Joks, były dowódca LITPOLUKRBRIG, a obecnie szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych. – Pomogli nam szczególnie w fazie zgrywania poszczególnych sekcji i elementów funkcjonalnych dowództwa brygady – dodawał generał.

Na czele delegacji, która przyjechała do Lublina stał gen. dyw. Richard J. Hayes, dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois. Amerykanie chcieli podsumować dotychczasową współpracę i zaplanować kolejne wspólne przedsięwzięcia. – Omówiliśmy przede wszystkim wspólne procedury operacyjne. Zastanawialiśmy się również, jak organizować i prowadzić pokojowe działania operacyjne i jak najefektywniej współpracować z siłami Wielonarodowej Brygady – mówił generał Richard J. Hayes. Tematem spotkania był także scenariusz ćwiczeń, które mają odbyć się w maju w siedzibie dowództwa. Będą w nich uczestniczyć także żołnierze Gwardii Narodowej.

Warsztaty z Amerykanami mają pomóc dowództwu Wielonarodowej Brygady przygotować się m.in. do realizacji pierwszego zadania mandatowego. Na Ukrainie żołnierze LITPOLUKRBRIG będą szkolili poszczególne sekcje sztabów dowodzenia. – Będziemy przygotowywać ukraińskich oficerów do dowodzenia batalionami w sposób przyjęty w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił mjr Wojciech Jakubczuk, szef sekcji wizyt i protokołu Wielonarodowej Brygady. W pierwszej kolejności żołnierze Wielonarodowej Brygady przeszkolą sztab dowodzenia jednostki afiliowanej do LITPOLUKRBRIG, czyli ukraińskiej 80 Brygady Powietrznodesantowej.

Amerykanie podkreślają jednak, że współpraca z Wielonarodową Brygadą ma być długofalowa. – Jest uwarunkowana oczywiście charakterem zadań, jakie otrzyma Wielonarodowa Brygada, zamierzamy jednak służyć swoim wsparciem szkoleniowym także podczas kolejnych misji – zapewniał gen. Richard J. Hayes.

Płk. Zenon Brzuszko, przyznawał, że dla Wielonarodowej Brygady doświadczenie żołnierzy Gwardii Narodowej jest niezwykle pomocne. – LITPOLUKRBRIG chce korzystać z jak najlepszych wzorców z sił zbrojnych czołowych armii świata. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasi partnerzy z armii amerykańskiej chętnie dzielą się swoją wiedzą, to pozwala nam stać się lepszymi żołnierzami – podsumował wizytę amerykańskiej delegacji dowódca Wielonarodowej Brygady.

Ostatni raz przedstawiciele Gwardii Narodowej stanu Illinois gościli w Wielonarodowej Brygadzie we wrześniu ubiegłego roku. Trzy miesiące przed certyfikacją międzynarodowej jednostki prowadzili warsztaty dotyczące wojskowego procesu decyzyjnego.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kajakiem na światowe podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy krok do specjalsów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Azjatycka szansa
Gen wojownika
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Wsparcie ma znaczenie
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Test w stratosferze
Baobaby docierają do wojska
Pieta Michniowska
Tour przez garnizony
Polski Gnom
Pancerne starcie
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Wyścig snajperów
Morska bryza w dwóch odsłonach
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wielki sukces podchorążych z AMW
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Marzenia częściowo spełnione
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Ostatnia niedziela…
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwszy krok do Invictusa
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
MON i MSZ o szczycie NATO
Poskromić kolosa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Paliwowy krwiobieg NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Borsuki i roje dronów
Atak i przejęcie dokumentów
Prezydent RP o szczycie NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Śmierć w sercu Azji
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Spadochronowy triumf
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
PKW Irak zostaje w Jordanii
Dawka wiedzy na trudne czasy
Wojsko stawia na „armię talentów”
Innowacje z PERUNA
Inwestycje w bezpieczeństwo
W drodze po oficerskie gwiazdki
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO