moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie górskie żołnierzy wielkopolskiej brygady

W dniach 9-21 stycznia 2017 roku żołnierze odbyli szkolenie w górach Beskidu Śląskiego.

Drużyna strzelców wyborowych 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW) i 15 Batalionu Ułanów Poznańskich (15bUP) oraz pluton rozpoznawczy 7bSKW udali się na szkolenie górskie w góry Beskidu Śląskiego do schroniska PTTK Klimczok, położonego u szczytu góry Klimczok (wysokość 1117 m n.p.m), pomiędzy miejscowością Szczyrk i Bielsko-Biała.

Szkolenie górskie było podzielone na cztery etapy. Pierwszy etap polegał na nauce jazdy na nartach dla początkujących oraz na doskonaleniu techniki jazdy dla zaawansowanych, a to wszystko pod okiem instruktorów narciarstwa alpejskiego polskiej kadry olimpijskiej w slalomie gigant. Drugi etap zawierał elementy szkolenia z obsługi oraz przygotowania sprzętu narciarskiego do użytku oraz nauka ski-turowania. Trzeci element to nauka jazdy na skuterach śnieżnych, gdzie każdy z uczestników mógł poznać zasady jazdy na tym trudnym do opanowania sprzęcie, a także pokonać krótką, lecz trudną technicznie trasę. Czwartym elementem szkolenia były marsze kondycyjne w dzień i w nocy podczas różnych warunków pogodowych na znacznych przewyższeniach i dystansach. Wszystkie trasy, szczególnie te nocne, były konsultowane z GOPRem.

Podsumowując, szkolenie przyniosło rezultaty w postaci opanowania w zakresie bardzo dobrym jazdę na nartach zjazdowych i turowych. Na koniec szkolenia zorganizowane zostały profesjonalne zawody w slalomie gigancie oraz nagrody rzeczowe dla pierwszych trzech najlepszych żołnierzy.

Podczas marszu żołnierze doskonalili się w nawigacji w terenie górzystym oraz podnosili kondycję fizyczną, co przyczyniło się do skracania czasu pokonywania poszczególnych szlaków.
Schronisko na Klimczoku tworzy świetną bazę szkoleniowo-wypadową do szkolenia wojsk o każdej porze roku. Podczas szkolenia stawiano duży nacisk na warunki bezpieczeństwa, dzięki czemu nie doszło do żadnych poważnych wypadków.

Tekst: plut. Jarosław Kolasa

red. PZ

autor zdjęć: plut. Jarosław Kolasa

dodaj komentarz

komentarze


NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Test w stratosferze
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Śmierć w sercu Azji
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wojsko stawia na „armię talentów”
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Jelcze z Raciborza
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wyścig snajperów
Odniesione w walce rany łączą
Pierwszy krok do Invictusa
Pieta Michniowska
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wsparcie ma znaczenie
Gen wojownika
Kajakiem na światowe podium
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Innowacje z PERUNA
Inwestycje w bezpieczeństwo
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Spadochronowy triumf
Wielki sukces podchorążych z AMW
Atak i przejęcie dokumentów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polski Gnom
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Paliwowy krwiobieg NATO
Azjatycka szansa
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Pancerne starcie
MON i MSZ o szczycie NATO
Marzenia częściowo spełnione
Ostatnia niedziela…
Poskromić kolosa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Triumf wojskowych lekkoatletów
Baobaby docierają do wojska
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO