moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najlepsze gry wojenne 2016

Chcesz pokierować państwem w przededniu II wojny światowej? Nuda? To może zostać snajperem na Bliskim Wschodzie lub zmierzyć się w pancernych zawodach? Choć rok 2016 nie zasypał nas grami o żołnierskiej służbie, te, które się pojawiły, były wysokiej jakości – pisze Bartłomiej Baranowski. Autor bloga Archigame.pl przygotował ranking najlepszych gier minionego roku.

W grach z serii ARMA jeden strzał to jeden zabity. Zupełnie inaczej niż w innych produkcjach.

5) ARMA III: Apex
Platforma: PC

ARMA III to produkcja z 2013 roku, która wciąż jest ulepszana. Oficjalnie przez twórców oraz nieoficjalnie przez fanów tworzących różne modyfikacje. Apex to kolejny dodatek do ARMA III, gry czeskiej produkcji, która uchodzi za jeden z najlepszych na świecie symulatorów pola walki. Osoby szukające akcji niczym z filmów Michaela Baya mogą sobie tę produkcję odpuścić. Tutaj giniemy od jednej kuli, trafienie przeciwnika to niemal święto, a każde wyjście zza rogu budynku jest przygodą. Nowy dodatek do tego tytułu oferuje nam zupełnie nową wyspę (100 kilometrów kwadratowych). A do tego tony nowego uzbrojenia, pojazdów i mundurów, które były tworzone na wzór istniejących.
W czasie gry poznajemy także historię kaprala Bena Kerrego, żołnierza NATO. W czasie służby przyjdzie mu walczyć w konflikcie dwóch fikcyjnych wysp. Jeżeli szukacie realizmu, to jest to tytuł dla Was.

4) Hearts of Iron IV
Platforma: PC

Adolf Hitler zadowolony z pokoju zawartego z Polską w 1939 roku z uśmiechem pod wąsem rusza na ZSRR, by roznieść Stalina z Amerykanami… Brzmi nierealnie? Owszem, ale w Hearts of Iron IV jest to możliwe! W tej grze strategicznej stajemy na czele wybranego państwa tuż przed wybuchem II wojny światowej. Do naszej dyspozycji jest cały arsenał rozwiązań dyplomatycznych i militarnych. To my decydujemy, co jest produkowane w kraju, kogo zaatakujemy i gdzie oraz z kim zawrzemy sojusze. Można kreślić zupełnie fantastyczne scenariusze, jak ten opisany na wstępie, lub sprawdzić, czy poradzilibyśmy sobie z niemiecko-sowiecką agresją lepiej niż generał Edward Rydz-Śmigły. Fani strategii i historii będą zachwyceni!

Najlepiej będzie się bawił wielbiciel historii II wojny światowej.

3) World of Tanks
Platforma: PC, PS4, X360, XOne

Lubiliście „Czterech pancernych”? Chcielibyście usiąść za sterami T-34 i spróbować swoich sił przeciwko Tygrysowi? Nie ma problemu! World of Tanks to od wielu lat jeden z liderów rozgrywek online. Gra jest prosta i darmowa*. Najpierw przechodzimy przez fazę wyboru czołgu, który oczywiście możemy rozwijać (od czołgów lekkich po ciężkie i artylerię). Po sesji garażowej zasiadamy za sterami potężnej maszyny i staramy się jak najlepiej walczyć. Gra weszła do tegorocznego zestawienia, ponieważ nadal sprawia ogromną frajdę, a poza tym doczekała się premiery na konsoli PS4. Tak więc, jeżeli dysponujecie takim sprzętem, nie ma lepszego sposobu, by poczuć się jak pancerniak.

World of Tanks jest jedną z najpopularniejszych gier sieciowych. Gracze organizują zawody, w których pula nagród często przekracza setki tysięcy dolarów.

2) Call of Duty: Modern Warfare Remastered
Platforma: PC, PS4, XOne

Gry, w które graliśmy kilka (bądź nawet kilkanaście) lat temu, najczęściej już nie zachwycają tak jak kiedyś. Grafika to dziedzina, która rozwija się dynamicznie, więc po odpaleniu tytułu, który dawniej wbijał nas w fotel, dziś pozostało jedynie smętne wspomnienie. Studio Activision stwierdziło, że zrobi starszym graczom niespodziankę i przygotuje remaster swojego największego hitu, czyli gry Call od Duty: Modern Warfare wydanej w 2007 roku. Poprawiono animację, tekstury i ogólną grafikę. Wszystko po to, byśmy mogli bez problemu cieszyć się tym tytułem po latach. Dla przypomnienia: w grze wcielamy się głównie w sierżanta Johna „Soapa” MacTavisha, rekruta do oddziału SAS, oraz sierżanta Paula Jacksona, członka grupy rozpoznawczej marines. Całość dzieje się podczas fikcyjnego konfliktu zbrojnego w 2011 roku. Żołnierzom przyjdzie odwiedzić Bliski Wschód, Azerbejdżan, Rosję oraz ukraińskie miasto Prypeć (początkowo osiedle w Czarnobylu). Jeśli ktoś jeszcze nie widział, to nie ma lepszej okazji!

Jeżeli w 2007 roku nie mieliście okazji poznać tego tytułu, to właśnie jest najlepszy moment!

1) Batllefield 1
Platforma: PC, PS4, XOne

Najciekawsza wojenna produkcja tego roku! Gdy pokrewne tytuły osadzają akcję gier w coraz to bardziej futurystycznych realiach, nowy Battlefield cofa się w czasie i rzuca nas w okopy I wojny światowej. Gaz musztardowy, pierwsze pojazdy pancerne, samoloty ze sklejki oraz saperka stały się znakiem rozpoznawczym tego tytułu. W czasie gry wcielamy się w żołnierzy biorących udział w Wielkiej Wojnie. Przemierzamy okopy, zasiadamy za sterami płatowców, kierujemy czołgiem oraz walczymy na Bliskim Wschodzie niczym Lawrence z Arabii. A wszystko to w wielkich bitwach z innymi graczami (od małych starć 20-osobowych po bitwy z 64 graczami). Niezależnie od tego, czy zostaje się szturmowcem, medykiem czy snajperem, zabawa za każdym razem jest przednia. Pamiętajcie, że najlepiej grać z przyjaciółmi. Idealne rozwiązanie dla dywizjonowej świetlicy.

Wielkim nieobecnym tego zestawienia jest Call of Duty: Infinite Warfare. Ten tytuł, choć wydany w 2016 roku i traktujący o żołnierskich potyczkach, nie znalazł się w zestawieniu. Zdecydowałem się go nie zamieszczać w rankingu, ponieważ scenariusz to raczej science fiction. 

*Tak. World of Tanks jest naprawdę za darmo.

Bartłomiej Baranowski jest autorem bloga Archigame.pl, poświęconego grom komputerowym

autor zdjęć: materiały promocyjne

dodaj komentarz

komentarze


WAM wraca po latach
 
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ostatnia droga Pileckiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Podróż po AWACS-ie
Ratownicy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Przysięga w Limanowej
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hełmy – nowoczesne i na miarę
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO