moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jubileuszowy Bieg o Nóż Komandosa

Jubileuszową, 20. edycję Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego zwyciężyli szer. Karolina Pilarska i st. post. Szymon Kulka. Biegacze wywalczyli też tytuły mistrzów Polski służb mundurowych. Imprezę zorganizowaną w Lublińcu ukończyło 703 zawodników. Mężczyźni biegli na trasie o długości 10 km, a kobiety – 5 km.

Szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów i Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec wyprzedziła o 16 s st. sierż. Annę Wojtulewicz z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Trzecie miejsce zajęła szer. Anna Gosk z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Brązowa medalistka, która debiutowała w tej imprezie, wywiozła z Lublińca również tytuł „Miss biegu”.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się st. post. Szymon Kulka z reprezentacji Komendy Głównej Policji. Dwa kolejne miejsca na podium zajęli również policjanci. Drugi, ze stratą minuty do zwycięzcy, był sierż. Łukasz Oślizło. Trzecie miejsce zajął asp. Paweł Piotraschke (1 min 17 s. za liderem). Najlepszy z żołnierzy był st. kpr. Tomasz Jędraszek, który zajął szóste miejsce. Z kolei najszybszym żołnierzem z jednostek specjalnych był st. szer. Adam Wałowski, który otrzymał puchar przechodni im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Nagroda została ufundowana przez Martę Murzańską-Potasińską, żonę śp. generała, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Drużynowo – najlepsi byli policjanci

W rywalizacji drużynowej najlepsi byli reprezentanci Komendy Głównej Policji. Wyprzedzili oni zawodników z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Z kolei policjantki wygrały z zawodniczkami z WAT oraz z biegaczkami z WSOWL, które uplasowały się na trzecim miejscu. W dodatkowej klasyfikacji – dla cywilów – triumfowali Denis Guzowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Anna Kurdyk z Fitness Army Group z Wrocławia.

Najlepsi policjanci. Z prawej triumfator biegu w kategorii mężczyźni – służby mundurowe.

W mistrzostwach służb mundurowych mogli wziąć udział żołnierze oraz pracownicy lub funkcjonariusze służb mundurowych w służbie czynnej lub rezerwie. Do rywalizacji dopuszczono również przedstawicieli Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, Straży Marszałkowskiej, Służby Celnej, Policji Skarbowej i Straży Leśnej. Cywile, choć startowali w oddzielnej kategorii, także musieli biec w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym i w butach o wojskowym kroju z minimum osiemnastocentymetrową cholewką.

W ramach jubileuszowej edycji imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży. Dla krasnali (do 4 lat) przygotowano rywalizację na dystansie 100 m, starszaki (w wieku 5–6 lat) rywalizowały na 200 m, bąble (7–8 lat) na 550 m, smyki (9–10 lat) 1250 m, urwisy (11–12 lat) 1370 m, małolaty (13–15 lat) 2000 m, nastolatki (16–19 lat) 2550 m. Biegi dla dzieci i młodzieży nieodłącznie towarzyszą zawodom przez ich wszystkie edycje. Patronem medialnym jubileuszowego BoNK-a (tak nazywają Bieg o Nóż Komandosa ludzie związani z tą imprezą) była „Polska Zbrojna”.


Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Pierwszy nóż komandosa trafił do...

Po raz pierwszy Bieg o Nóż Komandosa odbył się w 1997 roku. Dystans 13 333 m pokonało 52 zawodników. Pierwszymi zwycięzcami imprezy – organizowanej od samego początku przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec oraz 1 Pułk Specjalny Komandosów, a po zmianie nazwy jednostki Jednostkę Wojskową Komandosów – byli Roman Hudzik i Ewa Dederko. Pierwsza triumfatorka to triatlonistka, która reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Od piątej edycji imprezy (od 2002 roku) wprowadzono odrębną klasyfikację dla żołnierzy biegnących w umundurowaniu polowym, a zwycięzców – st. kpr. ndt. Artura Pelo i mł. chor. Martę Szenk – uznano nieoficjalnymi mistrzami Polski żołnierzy w crossie. W 2004 roku w ramach Biegu o Nóż Komandosa rozegrano już oficjalne mistrzostwa Wojska Polskiego w crossie – tytuły mistrzowskie zdobyli: st. plut. Dariusz Kruczkowski i mł. chor. Marta Szenk.

Od dziewiątej edycji imprezy, od 2005 roku, w ramach Biegu o Nóż Komandosa rozgrywane są Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Crossie. Pierwszymi czempionami zostali st. plut. Mariusz Borychowski i bsmt pchor. Magdalena Karaś. Natomiast od 2010 roku bieg jest dedykowany pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego – dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Od tego czasu także zawodnicy biegną wyłącznie w umundurowaniu polowym (wcześniej były to stroje sportowe) oraz walczą o medale w mistrzostwach służb mundurowych.

Nagrodą główną dla zwycięzców wszystkich edycji był grawerowany nóż szturmowy w stylizowanej oprawie. Trzykrotnie zdobyła go Katarzyna Czyż z Rudy Śląskiej, która triumfowała w 2002, 2003 i 2006 roku, oraz szer. Karolina Pilarska. Tegoroczna zwyciężczyni była pierwsza na mecie również przed rokiem oraz w 2009 roku, kiedy to była najlepsza w rywalizacji zawodniczek w strojach sportowych. W rywalizacji mężczyzn najwięcej zwycięstw odniósł st. szer. Rafał Wójcik z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, który reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku w biegu na 3000 m z przeszkodami. Wójcik triumfował również w mistrzostwach służb mundurowych w 2008, 2009 i 2010 roku. W 2007 roku, jedyny raz w historii imprezy, bieg w stroju sportowym i w umundurowaniu polowym (kilka razy zawody rozgrywano w dwa dni) wygrał jeden zawodnik. Był nim nadkom. Maciej Wojciechowski. Tylko raz zwycięzcą imprezy był zawodnik zagraniczny – w 2005 roku bieg w stroju sportowym wygrał por. Dmitry Czatkin, oficer Armii Rosyjskiej.

Wśród zwycięzców Biegu o Nóż Komandosa był jeszcze jeden olimpijczyk – mł. chor. Grzegorz Gajdus. Obecny trener reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie wygrał w 2003 roku. Tydzień po biegu w Lublińcu w Eindhoven ustanowił rekord Polski w maratonie. Wynik 2 godz. 9 min 23 s był najlepszym w Polsce do 3 III 2012 roku.

Wyniki

Mężczyźni – służby mundurowe (10 km)
1. st. post. Szymon Kulka (Komenda Główna Policji / Wrocław) 36 min 20 s
2. sierż. Łukasz Oślizło (Komenda Główna Policji / Warszawa) 37,20
3. asp. Paweł Piotraschke (Komenda Główna Policji / Słupsk) 37,37
4. st. sekc. Łukasz Świesiulski (Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie) 37,52
5. sierż. Jakub Burghardt (Komenda Główna Policji / Warszawa) 38,29
6. st. kpr. Tomasz Jędraszek (Jednostka Wojskowa 3537 Górzno) 38,55.

Kobiety – służby mundurowe (5 km)
1. szer. Karolina Pilarska (Jednostka Wojskowa Komandosów / WKB Meta Lubliniec) 20 min 33 s
2. st. sierż. Anna Wojtulewicz (Komenda Miejska Policji w Białymstoku) 20,49
3. szer. Anna Gosk (Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki Zegrze) 20,59
4. st. sierż. Anna Ficner (Komenda Główna Policji) 21,22
5. sierż. pchor. Joalanta Szwarnóg (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław) 22,08
6. sierż. pchor. Agata Pietroszek (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław) 22,33.

Mężczyźni – cywile (10 km)
1. Denis Guzowski (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie) 42 min 44 s
2. st. szer. rez. Krzysztof Szwed (WKB Meta Lubliniec) 43,15
3. Rafał Janik (Strzelce Opolskie) 43,20.

Kobiety – cywile (5 km)
1. Anna Kurdyk (Fitness Army Group Wrocław) 24 min 27 s
2. Izabela Wysłuch (Olza Cieszyn) 24,56
3. Jolanta Augustyńska (Maraton Rytro) 27,08.

Klasyfikacja drużynowa, mężczyźni
1. Komenda Główna Policji – 6 pkt.
2. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław – 85
3. Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa – 93.

Klasyfikacja drużynowa, kobiety
1. Komenda Główna Policji – 16 pkt.
2. Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa – 30
3. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław – 70.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Śladami ojca
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Pierwsi na oceanie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ta ziemia do Polski należy…”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO