moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najnowsze ustalenia podkomisji smoleńskiej

Z zapisu czarnych skrzynek prezydenckiego Tu-154 wycięto fragmenty, z których wynika, że jeden z silników i wysokościomierze samolotu były niesprawne – stwierdziła podkomisja ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Jej członkowie przedstawili dziś swoje najnowsze ustalenia. W opinii specjalistów podkomisji nie ma też dowodów, że gen. Andrzej Błasik był w kabinie pilotów.

– Celem prac podkomisji do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej jest zidentyfikowanie przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, aby uniknąć w przyszłości takich tragedii – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas zwołanej w Warszawie konferencji prasowej przedstawicieli tej podkomisji. Jak dodał szef MON, komisja nie przedstawi winnych katastrofy, bo to nie jest jej zadaniem. – Do poszukiwania winnych są inne organy w państwie, między innymi prokuratura, sądy i służby specjalne – stwierdził minister.

Wycięte nagrania

Ekspercki zespół, działający przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), szef MON powołał w lutym tego roku. Jak dziś wyjaśnił, potrzeba powtórnego zbadania tragedii wynikała z niesolidności działań komisji rosyjskiej i trzech polskich zespołów powołanych przez poprzednie władze. – Bezsporne dowody fałszowania, manipulowania i ukrywania prawdy o rzeczywistym przebiegu wydarzeń znajdowały się głównie w archiwach KBWLLP, kierowanej przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Jerzego Millera – podkreślił Macierewicz.

Komisja ta, badając katastrofę, wskazała jako bezpośrednią przyczynę tragedii zejście rządowego samolotu Tu-154 poniżej minimalnej wysokości zniżania, co doprowadziło do zderzenia maszyny z drzewami i w efekcie – do jej zniszczenia. – W swej pracy korzystamy z zebranych materiałów, w tym komisji Millera, ale jednocześnie określamy ich prawdziwość. Mamy na przykład dowody, że niektóre z materiałów otrzymanych ze źródeł rosyjskich zostały sfabrykowane – mówił dr Wacław Berczyński, przewodniczący podkomisji.

Jak podał dr Kazimierz Nowaczyk, wiceprzewodniczący podkomisji, istniały manipulacje i fałszerstwa w zapisach czarnych skrzynek. – Z polskiego rejestratora lotu samolotu wycięto około trzech ostatnich sekund zapisu, a z rosyjskiego – pięć sekund – informował ekspert. Podkomisja dotarła do wyciętych fragmentów i ustaliła, że znajdowały się tam informacje o awarii jednego z silników, generatora i obu wysokościomierzy radiowych. Do usterek miało dojść, gdy maszyna znajdowała się na wysokości 15 metrów nad ziemią.

Przesunięty wrak

Z ustaleń podkomisji wynika też, że odłamki konstrukcji Tu-154M spadły na ziemię 60 metrów przed brzozą, o którą uderzył tupolew. – Wiele części samolotu było już nadpalonych i okopconych – mówili członkowie komisji. Jednocześnie podano, że głos generała broni Andrzeja Błasika, ówczesnego dowódcy sił powietrznych, nie został zidentyfikowany w kokpicie. – Nie zidentyfikowali go specjaliści podkomisji ani żadna z przeprowadzonych ekspertyz, m.in. z Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji – zaznaczył dr Nowaczyk.

Z kolei na nieprawidłowości przy zabezpieczeniu miejsca katastrofy i pomyłki w identyfikacji niektórych jej ofiar wskazywał Frank Taylor, ekspert inżynierii lotniczej z Wielkiej Brytanii i dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Lotniczego Cranfield University. Jak wyliczał naukowiec, na zdjęciach satelitarnych widać, że wrak samolotu został przesunięty. – To nie powinno mieć miejsca – podkreślił. Wskazał też, że jeszcze pół roku po katastrofie na miejscu zdarzenia można było znaleźć szczątki samolotu. – To wszystko utrudniało wyjaśnienie przyczyn katastrofy – stwierdził Taylor i dodał, iż z powodu tych nieprawidłowości istniała konieczność ponownego zbadania sprawy.

Członkowie podkomisji podali też, że doszło do uzgadniania treści wyników badań komisji Millera ze stroną rosyjską. Podczas konferencji zaprezentowano nagranie rozmowy ówczesnego ministra z członkami komisji wyjaśniającej wtedy przyczyny katastrofy. „Nasze ustalenia zostaną zderzone z ustaleniami rosyjskimi i jeżeli te dwa raporty będą różne, to będzie do tego cała teoria spiskowa zbudowana w społeczeństwie” – mówi na nagraniu Jerzy Miller. – Wymowa tych materiałów, kiedy minister rządu polskiego instruuje komisję, jak ma przebiegać badanie wypadku lotniczego, jest dla mnie szokujące – stwierdził Berczyński.

Pracująca od marca podkomisja wysłuchała już kilkunastu świadków i planuje powołanie nowych. Trwają też przygotowania do badań w tunelu aerodynamicznym.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

AD

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Andrzej
1473971820
Wciskanie kitu.
5A-00-05-A5
~Chuck
1473950340
Cyt:"Podkomisja dotarła do wyciętych fragmentów i ustaliła, że znajdowały się tam informacje o awarii jednego z silników, generatora i obu wysokościomierzy radiowych. Do usterek miało dojść, gdy maszyna znajdowała się na wysokości 15 metrów nad ziemią." Jakie to ma znaczenie w związku z przekroczeniem wysokości decyzji??! Przecież na 100m samolot był sprawny i gdyby rozumy co niektórych osób na pokładzie także działały sprawnie, to nie mielibyśmy tego bigosu.
F8-8C-C1-DE

Ciemne strony Facebooka
 
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Ogień na alpejskich szczytach
Współpraca i wspólna pamięć
Afganistan. Czas wracać do domu
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
W jedynym słusznym kierunku
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Legia Akademicka po raz piąty
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Zbrodnia w Zakroczymiu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ostatnie dni kampanii 1939
Wilk na poligonie
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Przeprawa przez Narew
Więcej żołnierzy na granicy
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Na granicy stratosfery
Emerytura wypłacana w … karmie
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Strzelec do zadań specjalnych
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ziemia z misji na pamiątkę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Test mobilności 12 Dywizji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Advantages of Efficient Organization
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Polsko-tureckie obrady
Wybierz się na wojskowe studia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Żołnierze bez testów z WF-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szef MON odwiedził USA
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Szef MON-u w Forcie Sill
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO