moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczeciński Korpus będzie dowodził operacją lądową

Reakcja na wojnę hybrydową i cyberataki – to tylko niektóre z działań podczas „Anakondy-16”, największych ćwiczeń NATO w Europie. Wśród najtrudniejszych zadań będzie także przekazanie dowodzenia ze stanowisk polskich do Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO w Izmirze. Większością sił lądowych będzie wtedy kierował Wielonarodowy Korpus ze Szczecina.

Trwają ostatnie przygotowania do ćwiczeń „Anakonda-16”, najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego w polskiej armii od 25 lat, które będzie się odbywało od 7 do 17 czerwca. Będą to także największe manewry sojusznicze w Europie w tym roku. O gotowości armii do tych zadań i planowanym przebiegu szkolenia mówiono dziś podczas konferencji w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Odpowiedź na wojnę hybrydową i cyberataki

– Ćwiczenia „Anakonda-16” mają charakter defensywny i są odpowiedzią na zagrożenia współczesnego świata – podkreślał podczas konferencji wiceminister Bartłomiej Grabski. Jak dodał wiceszef MON, manewry pokażą, w jakim stopniu Polska jest gotowa do współpracy z sojusznikami w razie zagrożenia wojną hybrydową i cyberatakami.
Minister podkreślił też, że w organizowanej wspólnie z sojusznikami szóstej edycji ćwiczeń uczestniczyć będą 24 kraje: Polska, 18 państw członkowskich NATO oraz 5 państw Partnerstwa dla Pokoju. – To będą największe ćwiczenie w Polsce od 25 lat – dodał Grabski.

Na poligonach – 31 tysięcy sojuszników

W manewry zaangażowanych zostanie trzy tysiące pojazdów, w tym czołgi Leopard 2A4 i A5 oraz transportery Rosomak, a także 105 statków powietrznych, w tym myśliwce F-16, i 12 okrętów. – „Anakonda-16” jest największym ćwiczeniem sojuszniczym w Europie w tym roku. Weźmie w nim udział około 31 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tysięcy z Polski – podał gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny RSZ. Jak dodał gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny RSZ, w szkoleniach wezmą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także obrona terytorialna, przedstawiciele administracji państwowej i samorządu terytorialnego.

Generał Tomaszycki podkreślił, że ćwiczenia potwierdzą gotowość i determinację sojuszu do zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Najważniejszym ich zadaniem będzie zgranie narodowych i sojuszniczych dowództw oraz sprawdzenie skuteczności rozwiązań dotyczących państwa gospodarza, czyli Polski. Dowódca operacyjny dodał też, że jednym z założeń ćwiczeń jest odstraszanie jako element budowania bezpieczeństwa.

Przekazanie dowodzenia do Izmiru i Szczecina

– Jednym z trudniejszych elementów manewrów będzie przekazanie odpowiedzialności pomiędzy polskimi stanowiskami dowodzenia a Połączonym Dowództwem Wojsk Lądowych NATO w Izmirze oraz przejęcie w podporządkowanie większości ćwiczących sił lądowych przez Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina – podkreślił Tomaszycki.

Generał dodał także, że po raz pierwszy podczas ćwiczeń sprawdzone zostanie współdziałanie wojska z siłami pozamilitarnymi. – Wspólnie z żołnierzami będzie ćwiczyło około 400 osób z organizacji proobronnych i paramilitarnych jako wsparcie wojsk operacyjnych, obrony terytorialnej i cywilnej – mówił dowódca operacyjny.

Czerwoni kontra Niebiescy w regionie Bałtyku

Wyjątkowy będzie też scenariusz ćwiczeń oparty na natowskich założeniach taktycznych (tzw. SKON). Przewiduje on wybuch konfliktu między Czerwonymi a Niebieskimi na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. – Sojusz Czerwonych dąży do opanowania regionu Morza Bałtyckiego, destabilizacji tych terenów i zajęcia państw bałtyckich oraz północnych terenów Polski – opisywał scenariuszu ćwiczeń płk Jacek Perkowski, koordynujący przygotowania do „Anakondy”, które rozpoczęły się już w listopadzie 2014 roku. – Teraz pododdziały udają się na miejsca ćwiczeń. Ich transport będzie trwał do końca maja – mówił pułkownik.

Z kolei generał Różański wymieniał poszczególne epizody manewrów, m.in. spadochronowy desant pod Toruniem ponad tysiąca amerykańskich żołnierzy oraz budowę przeprawy na Wiśle w okolicy Chełmna przez wojska niemieckie i US Army.

„Anakonda-16” jest jednym z serii ćwiczeń organizowanych w Polsce przed lipcowym szczytem NATO. Towarzyszą jej m.in. „Brilliant Jump”, w ramach których Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF), czyli tzw. szpica NATO, są przerzucane z Hiszpanii do Polski. Zaplanowano też „Swift Response”, obejmujący przerzut sił USA do Polski. Natomiast flota NATO przeprowadzi ćwiczenia „Baltops” na Morzu Bałtyckim.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Orzeł dla bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
They Will Check The Training Results in Combat
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
By Polska była bezpieczna
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO