moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hołowczyc: Szacunek dla weteranów!

Rajdowiec Krzysztof Hołowczyc wziął udział w spocie w ramach kampanii na rzecz polskich weteranów misji – „Szacunek i wsparcie”. Żołnierze w ten sposób walczą o godne traktowanie za dobrą służbę dla swojego kraju. Podkreślają, że nie chcą, by się nad nimi litowano. – Jadą wykonać swoje zadanie, stając na granicy życia i śmierci – mówi Hołowczyc.

Spot z udziałem najbardziej rozpoznawalnego kierowcy rajdowego w Polsce powstał właśnie w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Oprócz Krzysztofa Hołowczyca „zagrały” w nim pamiątki, które żołnierze zebrali podczas misji.

Krzysztof Hołowczyc podkreśla, że ani przez chwilę nie wahał się, czy wesprzeć kampanię dla weteranów, ponieważ rozumie ich emocje i sytuację. – Szanuję weteranów, to ludzie ważni dla nas jako społeczeństwa. Często bezinteresownie jadą na misję, a tam stają nagle w sytuacji ekstremalnej, która wynika z zadań, jakie dostają do wykonania – mówi Hołowczyc. – Nieco zbliżonej sytuacji doświadczam w sporcie. Mamy zabezpieczenia: oni kamizelkę kuloodporną, a ja kask, siedzenia, ale przecież pędzę między drzewami, na granicy życia i śmierci, ryzykując. Życie jest w obu przypadkach ulotne i o tym, czy je zachowasz, decyduje ułamek sekundy. Dlatego żołnierzom należy się szacunek i wsparcie – dodaje rajdowiec.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa odbędzie się 29 maja po raz piąty. Uroczystości tym razem zostaną zorganizowane w Warszawie. Dzień wcześniej w jednostce wojskowej w Wesołej pod Warszawą weterani wezmą udział w zawodach strzeleckich integrujących co roku ich środowisko. Te wydarzenia poprzedzi kampania „Szacunek i wsparcie”, której pomysłodawcą i organizatorem jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Będzie ona zachęcała ludzi do uczestnictwa w tym żołnierskim święcie.

Kampania będzie prowadzona głównie na portalach internetowych. Pojawią się na nich: wspomniany spot z Hołowczycem, galerie zdjęć i artykuły. Mają budować szacunek do weteranów. Jak mówią twórcy kampanii, nie chodzi o to, by epatować w niej nieszczęściem poszkodowanych, bo znajdują się dziś w o wiele lepszej sytuacji niż na początku misji w Iraku. – Sytuacja weteranów znacznie poprawiła się w ostatnich latach – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Dotyczy to zarówno weteranów poszkodowanych, jak i tych tysięcy, którzy byli na misjach poza granicami kraju. Ustawa o Weteranach działa, choć wymaga poprawek szczególnie w zakresie pomocy najbardziej ciężko rannych weteranów. Świadectwem tej nowej sytuacji jest także istnienie naszego Centrum. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy zaprzestawać działań - wręcz przeciwnie, bo jest jeszcze dużo do zrobienia. Ważnym elementem działalności weteranów są także działania edukacyjne. Weterani zasługują na szacunek i o to apelujemy do społeczeństwa – podkreśla.

W ocenie oficera wciąż trzeba budować w społeczeństwie świadomość tego, kim są weterani i na jakie traktowanie zasługują. Mówi o tym hasło kampanii, takie samo jak kilka lat temu: „Szacunek i wsparcie”. – Bo szacunek to jest to, czego potrzebują weterani najbardziej. I potrzebują wsparcia, rozumianego nie tylko jako finansowe, fizyczne, ale także moralne i psychologiczne. Szacunek i wsparcie dla weteranów i ich rodzin, bo po misjach zmagają się z wieloma problemami także w swoich domach – dodaje ppłk Leszek Stępień. – Dobrze wiemy, że rodziny weteranów dotknięte są często rozwodami, pojawia się problem alkoholu, bywają przypadki bezdomności. Nasze wsparcie powinno pomagać im odbudowywać morale, świadomość tego, że są ważni, potrzebni, bo służyli i służą swojemu krajowi – podkreśla prezes Centrum Weterana.

Szczególnego wsparcia środowisk, w których żyją, potrzebują rodzin poległych na misjach. Takiego, o jakim opowiada Michał Pietrek, brat Dawida Pietrka, Polaka, który służył w amerykańskiej armii i w mundurze marines poległ w Afganistanie. – Matka mojego brata w swoim mieście Illinois jest traktowana jak matka bohatera. Wszyscy sąsiedzi wiedzą, że jej syn zginął na wojnie i jest otoczona szacunkiem i opieką całego środowiska. Do tego sporo nam jeszcze brakuje i sądzę, że taką świadomość powinniśmy budować w Polsce – mówi Michał Pietrek.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
„Ryś” z laserem
Podróż po AWACS-ie
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
WAM wraca po latach
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Przysięga w Limanowej
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Piedimonte – samobójcza misja
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pokazali bojowego ducha
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO