moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Patriotyczne pieśni w nowej aranżacji na Święto 3 Maja

Przyjdź dziś na II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja! Odbędzie się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, z okazji święta polskiej konstytucji – pierwszej w Europie, drugiej na świecie. W nowoczesnych aranżacjach będzie można usłyszeć patriotyczne pieśni, m. in. „Rotę” i „Ojczyzno ma”. Wydarzeniu patronuje prezydent Andrzej Duda.

Główne uroczystości Narodowego Święta 3 Maja odbywały się w Warszawie od wczesnego rana. Prezydent Andrzej Duda wziął rano udział we mszy św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej. Przed południem zwierzchnik sił zbrojnych wręczył na Zamku Królewskim odznaczenia państwowe, a na Placu Zamkowym wygłosił przemówienie. Na ulicach stolicy pojawili się także biegacze - uczestnicy 26. Biegu Konstytucji.

Wieczorem, z okazji święta Konstytucji, pod patronatem prezydenta w Arkadach Kubickiego odbędzie się II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Organizatorzy – Fundacja Dziedzictwa Rzeczpospolitej oraz Zamek Królewski – podkreślają, że wydarzenie będzie upamiętniać dzieje związane z Konstytucją 3 maja oraz późniejszymi zrywami niepodległościowymi Polaków.

– Konstytucja 3 maja miała wymiar państwowotwórczy. Była jedną z najbardziej postępowych ustaw na świecie – mówi współtwórca koncertu Jacek „Wiejski” Górski, producent, reżyser i scenarzysta. Przyjmuje się, że polska ustawa zasadnicza była pierwszą w Europie i – po amerykańskiej – drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. – Dla autorytarnych monarchii europejskich była dużym zagrożeniem i dlatego musiała zostać wyparta. Stała się przyczyną wojny polsko-rosyjskiej i rozbioru Polski, a w konsekwencji – wykreślenia naszego państwa z mapy świata. Święto Konstytucji zdelegalizowano w czasach PRL-u, dlatego dziś powinniśmy pamiętać, że 3 maja to coś więcej niż dzień wolny od pracy, coś więcej niż majówka – podkreśla współtwórca koncertu.

Organizatorzy zapowiadają, że narracja II Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja poświęcona będzie zrywom wolnościowym po 1944 roku. Utwory muzyczne mają nawiązywać także do wydarzeń z niedalekiej przeszłości, m.in. brutalnie stłumionych manifestacji 3-majowych – w Krakowie w 1946 roku, jak i solidarnościowej na warszawskiej Starówce w 1982 roku.

W repertuarze koncertu znalazły się współczesne aranżacje znanych patriotycznych pieśni, takich jak: „Rota”, „Ojczyzno ma”. Będzie można także usłyszeć utwory Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Głównym punktem ma być premiera nowoczesnego wykonania dzieła „Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey”, które w 1791 stworzył Franciszek Karpiński. – Utwór, napisany przez Karpińskiego na francuską melodię, nie był prawdopodobnie od 225 lat publicznie wykonywany – dodaje Górski. – Utwory, które usłyszymy, zawdzięczamy dziedzictwu Konstytucji 3 maja, bo ona inspirowała twórców w czasach, kiedy nie byliśmy wolni, gdy o demokracji mogliśmy pomarzyć, a nasze życie było szare i zgnębione – dodaje.

W koncercie wystąpią: Ola Turkiewicz, wokalistka jazzowa oraz wokalista i kompozytor Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Aleksandra Nikiel (I skrzypce); Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, bilety można rezerwować poprzez stronę www.koncertniepodleglosci.pl.

Koncerty Niepodległości organizowane są od siedmiu lat 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. Na Zamku Królewskim koncert z okazji 3 maja odbędzie się po raz drugi.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Przysięga w Limanowej
„Ryś” z laserem
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Ameryka daje wsparcie
WAM wraca po latach
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pokazali bojowego ducha
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Zawsze gotowi do pomocy
Podróż po AWACS-ie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ratownicy na medal
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO