moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze przygotowują się do misji

Przygotowania do IV zmiany Resolute Support Mission nabierają rozpędu.  Szkolimy się z kolegami z krajów NATO, które biorą udział w misji – mówi ppłk Jarosław Bondalski, zastępca dowódcy IV zmiany PKW RSM. Żołnierze uczą się taktyki, negocjacji, zdają egzaminy teoretyczne i praktyczne z wyszkolenia. Ostateczny sprawdzian czeka ich w kwietniu.

Czwarta zmiana misji Resolute Support rozpocznie działalność w pierwszej połowie tego roku. Za sformowanie kontyngentu odpowiada 12 Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina i 8 Pułk Przeciwlotniczy z Koszalina. Ale w składzie PKW służyć będą także żołnierze z innych jednostek, m.in. z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Logistycy na misji stworzą Narodowy Element Wsparcia – NSE (National Support Element). – W maju do Afganistanu wyjedzie około 190 osób. Do nowych obowiązków przygotowujemy się od kilku miesięcy – mówi ppłk Jarosław Bondalski, zastępca dowódcy IV zmiany PKW RSM. Żołnierze szkolą się w kilku różnych ośrodkach w Polsce – w Kielcach, Opolu i Bydgoszczy. W tym ostatnim do misji przygotowują się oficerowie, którzy służyć będą w polskich strukturach kontyngentu oraz ci, którzy dołączą do obsady międzynarodowych dowództw i sztabów. – Szkolimy się z kolegami z USA, Niemiec, Francji i innych krajów NATO, które biorą udział w misji Resolute Support – dodaje ppłk Bondalski.

Do Afganistanu przez Kielce

Ważnym etapem w drodze do Afganistanu jest Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. – Naszym celem jest przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań w rejonie misji. Kurs, w którym uczestniczą wszyscy wyjeżdżający, obejmował w sumie 48 godzin, z czego 36 to zajęcia teoretyczne – mówi por. Dorota Łuczak, dyrektor kursu.

W tym dość krótkim czasie żołnierze zdobyli wiedzę nt. kulturowych, religijnych oraz geopolitycznych uwarunkowań życia w Afganistanie. – Poznali najważniejsze zagadnienia związane z islamem, kulturą krajów muzułmańskich, a także zasady współpracy z organizacjami rządowymi, pozarządowymi i humanitarnymi oraz Afgańską Armią Narodową. Niezbędna okazała się wiedza z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych – dodaje dyrektor kursu.

Kursanci mieli również możliwość poszerzenia wiedzy taktycznej. Mówili o improwizowanych ładunkach wybuchowych, poznawali strukturę i zadania afgańskich sił bezpieczeństwa. Ważną część szkolenia stanowiły zajęcia z łączności, przygotowywania meldunków - np. dotyczących wzywania ewakuacji medycznej Medevac - i komunikacji radiowej.
Podczas służby na misji bezcenne mogą okazać się umiejętności negocjacji i pracy z tłumaczem – kurs obejmował również te elementy. – Żołnierze poznali zasady prowadzenia negocjacji, a następnie zdobytą wiedzę wykorzystywali w praktyce podczas ćwiczeń – mówi por. Łuczak.

Zgrywanie opolskich logistyków

Do misji RSM szykują się też żołnierze tworzący Narodowy Element Wsparcia. Są to żołnierze z 10 Brygady Logistycznej, jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia SZ, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz pododdziałów Wojsk Specjalnych. Wojskowi odpowiadać będą za zabezpieczenie logistyczne polskiego kontyngentu.

Do służby w Afganistanie żołnierze przygotowywali się już od października, uczestnicząc w szkoleniach bojowym i logistycznym, które zakończyły się teoretycznymi i praktycznymi egzaminami. – Żołnierze na misji zajmą stanowiska oficerów i podoficerów do spraw prowadzenia gospodarki materiałowej i finansowej, zabezpieczenia przemieszczenia wojsk, magazynierów, ratownika medycznego oraz kierowców. Dlatego podczas sprawdzianów ocenialiśmy głównie ich wiedzę specjalistyczną, wymaganą do wykonywania zadań na stanowiskach logistyków – podkreśla major Przemysław Ruman, który będzie dowodził NSE podczas IV zmiany.

Ale jak zaznacza dowódca, niemniej ważna była część ogólnowojskowa. – Jesteśmy, co prawda, logistykami, ale musimy być w stanie realizować zadania bojowe. Musimy umieć strzelać, znać zasady bojowego zachowania w różnych sytuacjach, udzielać pierwszej pomocy czy ewakuować rannych z pola walki. Znajomość wojskowego rzemiosła to podstawa działania każdego pododdziału – dodaje major Ruman. Dlatego żołnierze z Opola szkolą się także w zakresie obrony przed bronią masowego rażenia, ćwiczą topografię, terenoznawstwo, łączność oraz trenują umiejętności ogniowe. Już w marcu czeka ich ćwiczenie taktyczno-logistyczne, które sprawdzi stopień zgrania całego komponentu NSE.

Po przygotowaniach indywidualnych w jednostkach, żołnierze spotkają się na wspólnym szkoleniu poligonowym. Ostatni sprawdzian przed misją całego kontyngentu, czyli ćwiczenie „Kabul 4”, odbędzie się w połowie kwietnia na poligonie w Drawsku Pomorskim.


Misja Resolute Support rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku, zaraz po zakończeniu trwającej 13 lat operacji stabilizacyjnej Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (International Security Assistance Force - ISAF). Jest misją szkoleniowo-doradczą, a żołnierze biorący w niej udział nie uczestniczą w operacjach bojowych.
Zadaniem sił sojuszniczych NATO jest wsparcie lokalnych sił bezpieczeństwa i pomoc w rozwijaniu zdolności bojowych armii afgańskiej. Zgodnie z postanowieniem prezydenta RP, Polski Kontyngent Wojskowy będzie liczył nie więcej niż 200 żołnierzy i pracowników wojska.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: por. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze

~q
1456392180
Co ci żołnierze robią na zajęciach z łączności w macierzystych JW- a jestem prawie pewien ze każdy program szkolenia obejmuje łączność - wiec albo w JW nie realizują albo te zajęcia są niepotrzebne dublowane i to jeszcze na R3501, zamiast na tych które używa się na misji do łączności i to kodowanej.
1B-81-D9-65

Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Tragiczne zdarzenie na służbie
Szybki marsz, trudny odwrót
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gunner, nie runner
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kolejne FlyEye dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pod skrzydłami Kormoranów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ameryka daje wsparcie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rekordziści z WAT
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Wytropić zagrożenie
Szpej na miarę potrzeb
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Metoda małych kroków
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Posłowie dyskutowali o WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO