moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spadochroniarze bawią się w Wiśle

Komandosi z kilku jednostek opowiedzą o służbie w wojskach specjalnych. Przyjadą do Wisły na V Festyn Spadochroniarski 3 października. Atrakcją pikniku będą też spotkania z kapitanem Aleksandrem Tarnawskim, jednym z ostatnich żyjącym cichociemnych, oraz spadochroniarzami i komandosami – weteranami II wojny światowej. Będą też pokazy walki i działań antyterrorystycznych.

Festyn organizuje Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. – W tym roku do Wisły przyjadą żołnierze z Jednostki Wojskowej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów i AGAT-u. Będzie się można z nimi spotkać, porozmawiać o służbie w jednostkach wojsk specjalnych, obejrzeć uzbrojenie – zachęca Piotr Wybraniec, dyrektor muzeum.

Wielką atrakcją pikniku będzie również spotkanie z jednym z ostatnich żyjących cichociemnych, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim. Będą także weteranów, którzy podczas II wojny światowej walczyli w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej* i 2 Batalionie Komandosów Zmechanizowanych**. Byli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie też przyjadą do Wisły.

Pojawią się grupy rekonstruktorskie. – Szczególnie serdecznie zapraszam na pokazy działania stanowiska obserwacyjno-filtracyjnego w wykonaniu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Bielska-Białej, a także samoobrony, który dadzą kadeci bielskiego I LO im. T. Kościuszki. Będzie też pokaz działań antyterrorystycznych członków PSWW „Haller” – mówi Piotr Wybraniec.

Wielką atrakcją pikniku będzie również spotkanie z jednym z ostatnich żyjących cichociemnych, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim (z prawej).

Wieczorem wyświetlane będą filmy spadochroniarskie kręcone w powietrzu przez skoczków. – Zatem są to w większości filmy amatorskie, ale ciekawe. Pojawią się też takie, które startowały w konkursach filmowych – zapewnia dyrektor.

Na piknik można się wybrać całymi rodzinami, tym bardziej że organizatorzy przygotowują specjalne atrakcje dla dzieci. Będzie to m.in. konkurs wiedzy o spadochroniarstwie, strzelnica ASG czy tor małego komandosa, na którym sprawdzać się będą najmłodsi. – Dla odważnych przygotowujemy możliwość zjazd tak zwaną tyrolką, czyli na linie – mówi Wybraniec.

Festyn odbędzie się 3 października, między godziną 13 a 18, pod skocznią im. Adama Małysza w Wiśle.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak-Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Z Anglii do Polski wysłano 316 cichociemnych. Ponad stu z nich zginęło.


 * 1 SBS to jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Planowano, że brygada weźmie udział w walkach o Polskę, ale ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”. Dowódcą jednostki był generał Stanisław Sosabowski.

** 2 BKZ był pododdziałem piechoty zmotoryzowanej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dowodził nim mjr Władysław Smrokowski. Jednostka weszła w skład 2 Brygady Pancernej i przystąpiła do walki o Bolonię 17 kwietnia 1945 roku. Przed dwa kolejne dni toczyła ciężki bój z niemiecką elitarną 1 Dywizją Strzelców Spadochronowych o przeprawy na rzece Gaiana. 21 kwietnia, po zdobyciu Bolonii, batalion wziął udział w pościgu za nieprzyjacielem wycofującym się na północ. Wojska niemieckie we Włoszech skapitulowały wkrótce potem – 2 maja.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Wybraniec
 

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1443769440
Kochałem, kocham i będę kochał - Dywizję. I to całą . Razem z grochówka w kotle.
FF-6C-B3-6A

„Pierwsza Drużyna” na start
 
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
„Ryś” z laserem
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO