moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony otrzymał Nagrodę Transatlantycką

Wicepremier Tomasz Siemoniak został w Ostrawie uhonorowany Czesko-Słowacką Nagrodą Transatlantycką. W przeddzień Dni NATO wręczył mu ją Martin Stropnicky, minister obrony Czech. Wyróżnienie przyznawane za wkład w wolność i demokrację w Europie Środkowej otrzymali do tej pory m.in. Anders Fogh Rasmussen, były szef NATO oraz były prezydent Bronisław Komorowski.

Czesko-Słowacka Nagroda Transatlantycka przyznawana jest przez ekspertów ze słowackiej Komisji Atlantyckiej i czeskiego stowarzyszenia Jagello 2000. Komisja honoruje osoby, które wyróżniają się wyjątkowym zaangażowaniem w budowanie wolności i demokracji w Europie Środkowej. W tym roku nagrodę wręczono na gali inaugurującej Dni NATO w Ostrawie.

Podczas uroczystości Martin Stropnicky, minister obrony Czech podkreślał stabilizującą rolę Polski wobec kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Wyraził także uznanie dla zwiększania polskich wydatków obronnych. – Tomasz jest znakomitym ekspertem, polskim patriotą, a zarazem człowiekiem o europejskich i globalnych perspektywach – mówił Martin Stropnicky wręczając nagrodę wicepremierowi Siemoniakowi. Czeski minister podkreślił, że Polska odgrywa dużą rolę w regionie środkowoeuropejskim. – Wystarczy przejrzeć którąkolwiek z czeskich gazet, by zauważyć, że zarówno ludzie, jak i media wysoko cenią rolę Polski jako czynnika stabilizującego w atmosferze kryzysu ukraińskiego, który wspiera Moskwa, podsycając anarchię, chaos i przemoc – mówił czeski minister.



Tomasz Siemoniak podkreślał, że historia Polski, Czech i Słowacji są ze sobą mocno związane. – I tak jak przez setki lat mierzymy się z historią, tak i dzisiaj stajemy wobec bardzo podobnych wyzwań. Cieszę się, że jesteśmy razem w NATO i w Unii Europejskiej – mówił wicepremier i minister obrony narodowej. Przyznał też, że liczy na dobrą współpracę Polski, Czech i Słowacji podczas przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. – Trzymając się razem, osiągniemy jak najlepsze rezultaty – podkreślał Tomasz Siemoniak.

W uroczystej gali wzięli udział m.in. ministrowie obrony państw NATO i Szwecji oraz przedstawiciele wojska. Gala odbyła się w przeddzień Dni NATO, które w tym roku zorganizowano właśnie w Ostrawie. Biorą w nich udział szefowie obrony państw Sojuszu, a głównym punktem imprezy są pokazy lotnicze „Air Show Ostrawa”.

Dotychczasowymi laureatami Czesko-Słowackiej Nagrody Transatlantyckiej byli: były prezydent Bronisław Komorowski, Ronald Asmus, amerykański dyplomata, specjalista w zakresie współpracy transatlantyckiej, były premier Jan Krzysztof Bielecki, amerykański generał David Petraeus, który dowodził siłami koalicyjnymi w Iraku i Afganistanie oraz były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Ewa Korsak

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
PIRX-1 na orbicie
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Vespa Battle Challenge
Prezydent RP o szczycie NATO
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Barakudy z Polski
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
NATO zwiększy produkcję broni
Wojna hybrydowa trwa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wsparcie ma znaczenie
NATO liczy wydatki przed szczytem
Dronowy kierunek przyszłości
Śmierć w sercu Azji
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Paliwowy krwiobieg NATO
Bramy armii
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Piksele prawdy w morzu fałszu
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Podróż w ciemność
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Przełomowe porozumienie
Drony na Legii
Gotowi na zmiany na polu walki
Wielki sukces podchorążych z AMW
Mundur i bokserskie rękawice
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Tropem tajemnic z przeszłości
Mundur w paczkomacie
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Studenci w koszarach
Bez zmian w emeryturach
Pieta Michniowska
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Zatrzymać drona
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żywią i bronią
Sztuka tworzenia kryptonimu
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Face to Face
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Ostatnia niedziela…
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Zbrodnicza farsa
Przełomowe zdolności artylerzystów
Szerszeń z Sochaczewa
Polski projekt, światowe znaczenie
USA znów uderzyły w Iran
Domek Pilota w LAW otwarty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO