moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Demonstracja siły

Nieustanne naruszanie przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty, demonstracje siły nad granicami i militaryzacja niektórych regionów, takich jak Krym czy obwód kaliningradzki, mają służyć zastraszaniu społeczeństw i zachodnich polityków. Działania te przynoszą pewne rezultaty. W przeprowadzonych sondażach ponad połowa ankietowanych z Niemiec, Włoch i Francji opowiedziała się przeciwko udzieleniu pomocy sojusznikom z NATO w razie rosyjskiej agresji – pisze mjr Grzegorz Janiszewski z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Od kilkunastu miesięcy trwa seria ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Towarzyszą temu zapowiedzi wprowadzania nowych typów uzbrojenia i reaktywowania wycofanych z produkcji.

Na pierwszym Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym „Armia 2015” w Kubince koło Moskwy w czerwcu 2015 roku Władimir Putin obiecał Rosjanom wzrost potęgi militarnej państwa i wprowadzenie w najbliższym czasie do uzbrojenia 40 nowych międzykontynentalnych pocisków rakietowych z głowicami jądrowymi.

Działania te są obliczone na wywołanie podwójnego skutku. Putin realizuje w ten sposób obietnicę daną Rosjanom, że uczyni z ich kraju światowe mocarstwo.

W stosunku do państw Europy Zachodniej, po długotrwałym okresie stosowania „soft power”, rosyjskie władze przeszły do używania twardych środków oddziaływania, swoistej „threat power”. Polega ona na zastosowaniu w niekonwencjonalny sposób środków militarnych do osiągania celów politycznych. Nieustanne naruszanie przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty, demonstracje siły nad granicami i militaryzacja niektórych regionów, takich jak Krym czy obwód kaliningradzki, mają służyć zastraszaniu społeczeństw i zachodnich polityków. Działania te przynoszą pewne rezultaty. W przeprowadzonych sondażach ponad połowa ankietowanych z Niemiec, Włoch i Francji opowiedziało się przeciwko udzieleniu pomocy sojusznikom z NATO w razie rosyjskiej agresji.

Z drugiej strony, następuje aktywizacja państw zachodnich. Seria ćwiczeń NATO, przeprowadzonych w ubiegłym i tym roku, oraz utworzenie tzw. szpicy sojuszu, której gotowość była ostatnio sprawdzana podczas „Noble Jump”, ma pokazywać, że polityka Federacji Rosyjskiej napotyka zdecydowaną odpowiedź.

Jednocześnie, pomimo wprowadzonych sankcji, jest podtrzymywana współpraca gospodarcza i polityczna między państwami Europy Zachodniej a Federacją Rosyjską. Poziom ich wzajemnego uzależnienia sprawia, że kluczowe projekty gospodarcze są kontynuowane.

Trudno się więc oprzeć wrażeniu, że pomimo istotnego pogorszenia warunków bezpieczeństwa w Europie, konflikt z Federacją Rosyjską istnieje bardziej w kategoriach retorycznych niż możliwej agresji. Przeniesienie ciężaru aktywności Stanów Zjednoczonych na obszar Pacyfiku, niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie i wewnętrzne problemy Unii Europejskiej sprawiają, że państwa Europy Zachodniej kontynuują dotychczasową politykę, pozwalając na dalsze koncesje na obszarze postrzeganym jako strefa wpływów Rosji.

Ostatecznie prawdopodobnie dojdzie do ustalenia politycznego modus vivendi, które pozwoli na współpracę Europy Zachodniej z Rosją. Decydującym czynnikiem do jego utrzymania będzie wypracowanie nowej polityki zagranicznej państw Unii Europejskiej, zwłaszcza postawa Niemiec. Wiele zależy również od rozwoju sytuacji w Federacji Rosyjskiej. Kontynuowanie agresywnego kursu będzie prowadzić do przewlekłego konfliktu, uniemożliwiającego normalizację stosunków Rosji z sąsiadami.

Niewykluczona jest natomiast zmiana polityki zagranicznej Rosji na bardziej pragmatyczną i otwartą, między innymi pod wpływem nacisku zagrożonych grup interesu. Umożliwiłoby to regulację wzajemnych stosunków na trudnych, jednak możliwych do przyjęcia przez obie strony podstawach. Kluczowym aspektem wydaje się tu sytuacja na Ukrainie. Definitywne rozstrzygnięcie konfliktu na korzyść Rosji lub przeciwko jej interesom zdecyduje prawdopodobnie o sukcesie całego projektu utrwalenia rosyjskiej strefy wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tekst ukazał się w lipcowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.

mjr Grzegorz Janiszewski
3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego

dodaj komentarz

komentarze


Premier odwiedził WZZ Podlasie
 
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Gry wojenne w szkoleniu
I zdobyliśmy!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
They Will Check The Training Results in Combat
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pierwsi na oceanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO