moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ułatwienia dla kandydatów na żołnierzy

MON wprowadza dogodniejsze terminy składania wniosków o przyjęcie na służbę kandydacką. Kandydaci na żołnierzy zawodowych będą też częściej niż dotąd oceniani, dzięki czemu będzie można szybciej sprawdzić, czy nadają się do armii. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza rozporządzenie ministra obrony.


Służbę kandydacką pełnią wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych. Można ją odbyć m.in. podczas studiów lub szkolenia na uczelni wojskowej, w szkole podoficerskiej albo ośrodku szkolenia.

Także studenci niektórych uczelni cywilnych mogą przejść służbę kandydacką podczas studiów np. na uniwersytecie medycznym, który przygotowuje kandydatów na oficerów do służby w korpusie medycznym. Zaliczoną służbę kandydacką będą mieli również ci studenci cywilni, którzy w ciągu dwóch lat, w czasie wakacji przechodzili pięciomiesięczne szkolenie wojskowe.

Terminy składania wniosków

Zasady pełnienia służby kandydackiej określa rozporządzenie ministra obrony. Teraz obowiązuje jego nowsza, zmieniona wersja. Określa ona m.in. warunki i tryb przyjmowania do uczelni wojskowych, szkół podoficerskich i ośrodków szkolenia, terminy składania dokumentów, zasady opiniowania kandydatów na żołnierzy oraz mianowania ich na wyższe stopnie. Nowe przepisy dotyczą wszystkich, którzy odbywają służbę kandydacką, czyli podchorążych, kadetów i elewów.

W rozporządzeniu doprecyzowano terminy składania wniosków przez osoby zainteresowane służbą zawodową. Zdaniem autorów ma to zapewnić kandydatom odpowiedni czas na przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych oraz przygotowanie się do rekrutacji. Terminy zależą od tego, jaki rodzaj studiów czy szkolenia wybrała dana osoba.

Kandydaci ubiegający się np. o szkolenie oficerskie na uczelni wojskowej lub w szkole podoficerskiej muszą złożyć dokumenty nie później niż trzy miesiące przed rozpoczęciem nauki. Z kolei chętni na studia wojskowe mają czas do 31 marca. A ci, którzy ubiegają się o miejsce w placówkach niewojskowych (np. chcą studiować na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) mogą składać wnioski do 15 maja. Dwa terminy składania dokumentów – 31 marca lub 30 września – przewidują przepisy dla osób, które chcą dostać się do ośrodków szkolenia.

Rozporządzenie reguluje też przypadki, gdy cywilny student uczelni wojskowej chce się przenieść na studia „mundurowe” dla oficerów. Wówczas taka osoba będzie musiała złożyć wniosek w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia informacji o rekrutacji uzupełniającej.

Opiniowanie będzie częstsze

W niektórych sytuacjach kandydaci na żołnierzy będą też częściej niż dotąd opiniowani. Zmieniły się też terminy oceny. Studenci w mundurach będą oceniani już po pierwszym etapie szkolenia wojskowego zakończonego przysięgą wojskową. Potem – po każdym roku studiów na uczelni, wcześniej było to 6 miesięcy przed planowanym terminem ukończenia kształcenia. – Taka zmiana pozwoli już w trakcie nauki ocenić, kto się nadaje do służby i w kogo warto inwestować. Sprawi też, że przygotowanie kandydatów do objęcia pierwszych stanowisk służbowych będzie lepsze – mówi płk Marian Babuśka przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

W przypadku kandydatów na podoficerów ocena będzie przeprowadzana po ukończeniu szkolenia, a nie jak dotychczas miesiąc przed jego końcem. Przełożeni będą oceniać wywiązywanie się z obowiązków (terminowość, jakość, zaangażowanie) oraz kompetencje i zachowania kandydatów (dostosowywanie się do norm i reguł, dbałość o sprzęt i mienie, umiejętność pracy w zespole i komunikatywność).

Skala ocen pozostała bez zmian. Kandydat na żołnierza może otrzymać oceny od bardzo dobrej do niedostatecznej. Ocena dobra z ogólnej oceny w opinii służbowej oraz pozytywne wyniki w nauce będą warunkiem, by kandydat mógł być mianowany na wyższy stopień wojskowy. Najwyższy stopień, jaki można uzyskać w przypadku nauki na uczelni wojskowej to sierżant (bosman), w szkole zaś podoficerskiej – stopień st. szeregowego (st. marynarza).

Zwrot za studia

Rozporządzenie doprecyzowuje również koszty poniesione w związku z nauką kandydata na żołnierza zawodowego. Chodzi m.in. o zakwaterowanie, umundurowanie, wyżywienie. Gdy żołnierz zostanie zwolniony ze służby (na skutek zrzeczenia się polskiego obywatelstwa, uzyskania mandatu posła lub senatora, nieusprawiedliwionej nieobecności na służbie przez trzy dni robocze), pieniądze będzie musiał zwrócić. Obligować go do tego będzie podpisana z wojskiem umowa.

Są jednak wyjątki. – Dotyczą one studentów pierwszego roku skreślonych z listy lub takich, którzy nie spełniali wymogów określonych w regulaminie uczelni – mówi płk Babuśka.

PG

autor zdjęć: mjr Jerzy Seleta

dodaj komentarz

komentarze

~vacat
1417544880
Problemu nie rozwiążą te zmiany. Problemem są limity. Inspekcja obniża ocenę za dużą ilość vacatów a jednocześnie wprowadzane są limity w przyjęciach i kwity z departamentu wracają. Przy takim podejściu przypomina się stare powiedzenie"gdzie się zaczyna wojsko tam się kończy logika"
C3-82-5C-79

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Odstraszanie i obrona
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Zbrodnia made in ZSRS
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO on Northern Track
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO