moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyły targi zbrojeniowe w Kielcach

Blisko pół tysiąca wystawców z całego świata, 25 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. W Kielcach rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – To będzie decydujący rok, jeżeli chodzi o techniczną modernizację polskiej armii – przypominał minister Tomasz Siemoniak podczas ceremonii otwarcia.


Jak podkreślają organizatorzy targów, przez cztery dni będzie można zobaczyć najnowocześniejsze produkty przemysłu zbrojeniowego, wiele z nich będzie miało na kieleckiej imprezie swoją premierę. Honorowy patronat nad targami objął prezydent Bronisław Komorowski.

– Spotykamy się dzisiaj w szczególnym momencie. Mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa w Europie od czasów zimnej wojny. Niestety, sprzęt wojskowy możemy ostatnio oglądać nie tylko na przemysłowych wystawach, ale także w relacjach telewizyjnych z walk, które toczą się niedaleko, tuż za wschodnią granicą Polski – powiedział Tomasz Siemoniak. Dlatego, zdaniem szefa MON, współpraca przedsiębiorstw sektora zbrojeniowego nabiera szczególnego znaczenia. – Dziś jest czas na solidną pracę, na realizację wojskowych zamówień i nawiązywanie współpracy – podkreślał minister.

Dużą atrakcją kieleckiej wystawy będzie „targowy pojedynek” producentów śmigłowców. Na MSPO nie zabraknie żadnej z firm zainteresowanych sprzedażą polskiej armii tego typu maszyn. Ubiegający się o wojskowe zamówienia pokażą swoje produkty, które być może już niedługo wejdą do uzbrojenia Wojska Polskiego. – To będzie decydujący rok, jeżeli chodzi o techniczną modernizację polskiej armii – zapowiedział szef resortu obrony. W ciągu najbliższych miesięcy zapadną decyzje w kilkudziesięciu przetargach, w tym tych najważniejszych, jak w ramach budowy tarczy antyrakietowej czy zakupu śmigłowców wielozadaniowych. – Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Jesteśmy bardzo zdeterminowani, by dotrzymać harmonogramu. Dostawy sprzętu będą oczywiście rozłożone na kilka najbliższych lat, ale decyzje zapadną już niedługo – zapowiedział szef MON.

Francja – gość specjalny

Gościem specjalnym tegorocznych targów jest Francja, która przygotowała tzw. wystawę narodową.  – Chcemy pokazać potencjał sektora zbrojeniowego i potwierdzić, jak ważna jest dla nas współpraca z Polską – podkreślał minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Swoje produkty na wystawie narodowej prezentują największe firmy znad Sekwany, m.in. Airbus Group (samoloty, elektronika, rakiety, artyleria, rakiety kosmiczne), Safran (elektronika), Thales (elektronika, pojazdy wojskowe, rakiety, lekka broń, amunicja), DCNS (okręty), Airbus Helicopters, MBDA France (rakiety) czy Nexter produkujący pojazdy wojskowe oraz amunicję. – Obecność Francji na MSPO pokazuje, że jest ona jednym z naszych najlepszych sojuszników – powiedział minister Siemoniak. W czasie poprzednich edycji MSPO swój przemysłowy potencjał prezentowały w ten sposób m.in. Niemcy, Izrael i USA.

Na konferencji prasowej po raz kolejny wrócił temat kontraktu na dostawę francuskich okrętów desantowych klasy Mistral dla Rosji. – Decyzje o przekazaniu sprzętu zapadają w momencie, gdy jest on gotowy. W przypadku tych okrętów termin ten przypada w listopadzie. Do tej pory żadne ostateczne decyzje nie zostaną podjęte – mówił szef francuskiego MON. W sobotę Unia Europejska podjęła decyzję o przygotowaniu kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji i, jak zaznaczył minister Le Drian, to także może mieć wpływ na decyzje Paryża. – Wolelibyśmy, by nasi sojusznicy nie dostarczali broni do Rosji, ale nie łączymy tej sprawy z udziałem francuskich firm w polskich przetargach. Chcemy kupić jak najlepszy sprzęt i uzbrojenie dla Wojska Polskiego i tylko takie argumenty bierzemy pod uwagę w naszych postępowaniach – dodał minister Siemoniak.

Defendery dla najlepszych

Jak co roku, wystawcy powalczą o nagrody Defender. To wyróżnienia dla najbardziej oryginalnych produktów obronnych, wyróżniających się walorami eksploatacyjnymi oraz nowatorstwem technicznym. Statuetki zostaną wręczone w kategoriach sprzętu: dowodzenia i rozpoznania, zabezpieczenia logistycznego, wsparcia działań, szkoleniowego, walki rodzajów wojsk, specjalnego, wyposażenia indywidualnego żołnierza lub funkcjonariusza oraz sprzętu pozostałego. Wyniki zostaną ogłoszone w czwartek na uroczystej gali.

MSPO to nie tylko wystawa sprzętu. Organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących. Największą z nich będzie Kielecka Konferencja Bezpieczeństwa. Dwudniowa dyskusja panelowa, w której udział wezmą politycy z Polski i regionu, eksperci, przedstawiciele przemysłu oraz dziennikarze, odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku głównymi tematami debat będą zagadnienia związane z sytuacją na Ukrainie, konsolidacją polskiego przemysłu obronnego oraz przyszłością wschodniej flanki NATO. Odbędą się także Międzynarodowe Targi Logistyczne „Logistyka”, podczas których prezentowane będą najnowsze osiągnięcia tej branży, a także rozwiązania i systemy ochrony służące bezpieczeństwu i ratownictwu.

Swoje stoisko na MSPO będzie miał również Wojskowy Instytut Wydawniczy, wydawca portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna”. W naszym boksie będzie można kupić książki o tematyce wojskowej oraz otrzymać magazyny – „Polska Zbrojna”, „Przegląd Sił Zbrojnych”, „Kwartalnik Bellona” oraz specjalne, targowe wydanie „Prezentuj Broń”. Szukajcie nas w hali B, na stoisku 34. Serdecznie zapraszamy.

MC

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON, Maciej Chilczuk, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Dron z LAW-u
Ostatnie dni kampanii 1939
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Współpraca i wspólna pamięć
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierze bez testów z WF-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Przeprawa przez Narew
Course on Diplomacy
JWK to test siły i motywacji
Test mobilności 12 Dywizji
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wilk na poligonie
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polityka nie znosi próżni
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ogień na alpejskich szczytach
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
W jedynym słusznym kierunku
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wybierz się na wojskowe studia
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ciemne strony Facebooka
Advantages of Efficient Organization
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polsko-tureckie obrady
Legia Akademicka po raz piąty
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Na granicy stratosfery
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Duch Invictus jest, czas na formę
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Emerytura wypłacana w … karmie
Szef MON-u w Forcie Sill
Szef MON odwiedził USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO