moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie dyskutowali o szczycie NATO

Potępienie rosyjskiej agresji na Ukrainie, wypracowanie nowej koncepcji relacji NATO z Moskwą oraz militarne wzmocnienie wschodniej flanki – to najważniejsze cele, jakie polska delegacja chce osiągnąć na wrześniowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wczoraj rozmawiali o tym posłowie z Komisji Obrony Narodowej.


O polskim stanowisku na spotkaniu państw NATO w Newport (4-5 września) mówił posłom Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej. Dla państw nadbałtyckich najważniejszym tematem będzie konflikt rosyjsko-ukraiński. – Podczas szczytu zostanie zwołana komisja NATO-Ukraina. Ostatni raz takie spotkanie odbyło się w 2008 roku, kiedy to w Bukareszcie rozmawiano o członkostwie Ukrainy w Sojuszu – przypomniał wiceminister Jankowski. Tym razem posiedzenie komisji ma pokazać Rosji, że NATO wspiera Ukrainę w obecnym konflikcie.

O co zawalczy Polska

Z punktu widzenia polskich interesów ważne jest, by NATO m.in. zwiększyło obecność wojskową na swojej wschodniej flance. Wiąże się z tym konieczność przeprowadzenia przeglądu infrastruktury Sojuszu w państwach brzegowych oraz zwiększenie wydatków na utrzymanie i budowę tam lotnisk, składów paliwowych itp.

Delegacja z Polski, której będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski, liczy że rozstrzygnie się kwestia pomocy dla ukraińskiego wojska (od tego zależy m.in. to czy Polska i inne kraje będą mogły sprzedawać Ukrainie broń). Maciej Jankowski podkreślał jednak, że podczas szczytu konkretne decyzje raczej nie zapadną. – Na tym spotkaniu zostaną wypracowane nowe kierunki działania NATO, a przyjęte dokumenty będą miały raczej charakter ogólny. Na konkrety trzeba będzie poczekać – zapowiadał wiceminister.

Nie ukrywał także, że nie wszystkie państwa Sojuszu są tak samo – jak Polska i kraje bałtyckie – zainteresowane wypracowaniem nowych relacji z Moskwą. – Dla nas sprawa konfliktu na Ukrainie i agresji Rosji jest sprawą fundamentalną, ale jeżeli patrzeć na to z perspektywy innych członków z południowej Europy, to ich bardziej martwi dramatyczna sytuacja na Bliskim Wschodzie – zauważył Maciej Jankowski.

Polska delegacja będzie także dążyć do tego, by częściej odbywały się ćwiczenia wojsk NATO oraz by państwa członkowskie Sojuszu zwiększyły budżety obronne. Nie będzie to łatwe, bo Francja czy Wielka Brytania już zapowiedziały, że w przyszłym roku zmniejszą wydatki na obronność.

Co dalej z Afganistanem?

Wśród tematów poruszanych podczas szczytu znajdzie się także kwestia afgańska. – NATO musi zdecydować o kształcie misji w Afganistanie po 2014 roku, a więc po tym jak zostanie zakończona trwająca obecnie misja ISAF. Problem w tym, że po II turze wyborów prezydenckich w Kabulu dwóch polityków uznało się za zwycięzców i nie wiadomo z kim Sojusz powinien podpisać porozumienie – wyjaśniał wiceszef MON. Dodał, że Polska jest gotowa wziąć udział w misji szkoleniowej w Afganistanie, jednak nasz udział będzie dość skromny. – Chodzi o stu kilkudziesięciu żołnierzy i pracowników cywilnych. Ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zostały podjęte – zastrzegał wiceminister.

Polscy żołnierze na misjach i w NATO

Posłowie wysłuchali także informacji MON na temat skali zaangażowania polskich sił zbrojnych w zagraniczne misje. Obecnie ponad 700 żołnierzy z Polski bierze udział w 13 misjach, choć, jak przyznał Maciej Jankowski, w części z nich nasza obecność jest jedynie symboliczna. Polska uczestniczy też w międzynarodowych inspekcjach kontrolujących zbrojenia oraz sprawdzających przebieg rozbrojenia (np. likwidację broni chemicznej).

Posłowie chcieli wiedzieć czy polscy piloci, którzy pełnią dyżur bojowy w ramach misji „Orlik” (kontrolującej niebo nad Łotwą, Litwą i Estonią) odnotowali w ostatnim czasie więcej przypadków naruszeń przestrzeni powietrznej przez Rosję. – Takich incydentów jest o 10-15 proc. więcej, jednak nie jest to stan alarmujący. Większość zdarzeń wynikała z pomyłki i nieświadomości pilotów – zapewniał generał broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Generał Gocuł mówił także o tym, że 775 polskich oficerów pracuje w NATO oraz w wojskowych strukturach Unii Europejskiej. – Pierwszy raz mogę powiedzieć, że nasze ambicje zostały spełnione, bo nie tylko dostaliśmy dużo etatów, ale przede wszystkim są to stanowiska pierwszoplanowe – przekonywał.

Agencja Kosmiczna jednak w Warszawie

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej, wraz z posłami z komisji gospodarki, zajmowała się wczoraj poprawkami Senatu do ustawy powołującej Polską Agencję Kosmiczną. Senatorowie zaproponowali aż 40 poprawek do dokumentu przyjętego wcześniej przez Sejm. Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja izby wyższej, by siedziba Agencji znajdowała się w Gdańsku, a nie w Warszawie. W głosowaniu wygrała jednak stolica.

Posłowie poparli natomiast inne istotne zmiany m.in. by Rada Agencji miała charakter opiniodawczo-doradczy, a nie doradczo-nadzorczy. To również wzbudziło emocje, bo oznacza umniejszenie roli Rady. Co więcej, Rada będzie jedynie opiniowała kandydata na szefa instytucji. Wcześniej miała ona wybierać osoby, spośród których premier wyłoni prezesa Agencji.

Głównym zadaniem Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA (Polish Space Agency) będzie promowanie i koordynowanie działań polskiego sektora kosmicznego. Dotyczy to zarówno prac badawczo-naukowych, jak i przemysłu. Wprawdzie Polska należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jednak zaangażowanie naszych ekspertów w programy ESA jest minimalne. O powołaniu polskiego odpowiednika międzynarodowej agencji zdecydowały też finanse. Członkostwo w ESA kosztuje nasz kraj kilkadziesiąt milionów euro rocznie, natomiast na POLSĘ mamy wydawać 5-10 mln zł rocznie.

JT

autor zdjęć: arch. NATO

dodaj komentarz

komentarze

~Dario
1409351940
Posłowie żywią tyle nadziei co do tego szczytu NATO, ale obawiam się że mogą obejść się smakiem. Gen Koziej wspomniał że działają one na zasadzie konsensusu. Czy taką samą myśl co Polska będzie reprezentować Słowacja i Węgry a jak Czechy , Francja sprzedająca do Rosji Mistrale , nie wspomnę o Niemcach, którzy nie chcą drażnić niedźwiedzia ? Po pierwsze nim się ten szczyt zacznie (nie mówię już nawet skończy) to wszystko na Ukrainie będzie już "pozamiatane". Może jakieś szybsze, autonomiczne decyzje ? Może dozbroić nieco armię ukraińską ? Zawsze to zyskamy kilka dodatkowych dni na szczyty i dyskusje...
68-AC-A6-AF
~scooby
1409247240
NATO - to grupa nieważnych pod egidą USA.
39-FF-C3-6D

O bezpieczeństwie państw NATO
 
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
BohaterONy 2021 wręczone!
Wybierz się na wojskowe studia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Inwestycje Stoczni Wojennej
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Napięta sytuacja na granicy
Wilk na poligonie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Saper robi przejście
Sportowiec roku
103 lata Sztabu Generalnego
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Raki dla podhalańczyków
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ogień na alpejskich szczytach
Szczury Torbuku
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Dron dla hydrografów
Legia Akademicka po raz piąty
Afganistan. Czas wracać do domu
Duch Invictus jest, czas na formę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Time for Miecznik
Będzie ustawa o obronie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Będą podwyżki dla żołnierzy
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Święto sportowców w mundurach
Kobiety a pokój
Kraby dla podhalańczyków
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Zbrodnia bez kary
Żołnierze poszkodowani na granicy
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Polityka nie znosi próżni
Żołnierze bez testów z WF-u
AZOR – podwodny specjalista
Emerytura wypłacana w … karmie
Ciemne strony Facebooka
KFOR: wyższy stopień gotowości
Course on Diplomacy
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO