moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brytyjski pancerny zabytek w Bydgoszczy

Gdyby w czasie zimnej wojny doszło do konfliktu, te dwa pojazdy mogły stanąć przeciwko sobie, ale dziś spotykają się w innych, radosnych okolicznościach – mówił minister Radosław Sikorski w Bydgoszczy podczas uroczystości wymiany czołgów Chieftain i T-72 pomiędzy brytyjskim i polskim muzeum.

 

– Cieszę się, że w przeddzień święta Wojska Polskiego dotarł do naszego kraju tak cenny historyczny dar – zapewniał Radosław Sikorski.  Minister spraw zagranicznych brał udział w Bydgoszczy w uroczystości przekazania brytyjskiego czołgu Chieftain do Muzeum Wojsk Lądowych.

Czołg brytyjski za radziecki

Czołg Chieftain Mk 11 trafił do bydgoskiej placówki dzięki wymianie z Muzeum Broni Pancernej w Bovington. Do Anglii pojechał natomiast poradziecki T-72. – Gdyby w czasie zimnej wojny doszło do konfliktu, te dwa pojazdy mogły stanąć przeciwko sobie, a dziś spotykają się w innych, radosnych okolicznościach – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

 

Minister Sikorski dodał także, że Polska i Wielka Brytania współpracują teraz ze sobą jako sojusznicy w NATO. – Pod koniec tego roku ponad 1300 brytyjskich żołnierzy będzie ćwiczyć z Polakami podczas manewrów „Black Eagle" – mówił Radosław Sikorski. Dodał, że te wspólne ćwiczenia są ważne z powodu wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

 

Dyrektor MWL dr Mirosław Giętkowski, zaznaczył, że wymiana pojazdów pomiędzy bydgoską i brytyjską placówką była możliwa dzięki wsparciu MSZ i resortu obrony. – Dzięki ich zaangażowaniu udało się nam uzyskać kilka egzemplarzy historycznego sprzętu i mamy nadzieję na kolejne zabytki – mówił dyrektor.

Wódz z cokołu do muzeum

Chieftain czyli „Wódź” był głównym czołgiem armii brytyjskiej w latach 70. i 80.
Egzemplarz, który trafił do polskiego muzeum, jest ostatnią 11. wersją tego pojazdu. Wyprodukowany w 1972 r. w zakładach w Leeds pojazd przez dwa lata stacjonował w Anglii, a następnie w RFN. Po wycofaniu ze służby w 1988 r. trafił na pomnik w jednej z brytyjskich jednostek, a po jej likwidacji został przekazany do muzeum.

Ważący 55 ton czołg dotarł do Bydgoszczy na lawecie tydzień temu. Oficjalne przekazanie pojazdu było dziś elementem obchodów 70. rocznicy rozpoczęcia decydującego ataku w zwycięskiej bitwie pod Falaise. Jan Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał, że w tych walkach ważną rolę odegrała 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka. W walkach tych brało udział m.in. około 16 tys. żołnierzy 1 Dywizji Pancernej. 14 sierpnia rozpoczęła się decydująca faza bitwy. Polacy odcięli drogę siłom III Rzeszy co przyczyniło się do zwycięstwa aliantów. A następnie przełamania obrony niemieckiej w północnej Francji.

W zamian za Chieftaina do Bovington trafił radziecki T-72, w latach 70. i 80. podstawowy czołg armii państw Układu Warszawskiego, w tym Polski. Do dziś w naszej armii służy ponad 300 T-72. – Otrzymany T-72 pozwoli naszemu muzeum na ukazanie szerszej historii zimnej wojny – dziękował przewodniczący zarządu muzeum w Bovington gen. dyw. rez. Peter Gilchrist.

Dzięki staraniom MSZ w ostatnich latach do Polski trafiło około 20 cennych militariów. Wśród nich był polski pistolet maszynowy „Mors", karabin przeciwpancerny wzór 35 „Ur", przedwojenna tankietka TKS czy francuski czołg Renault FT-17, który brał udział w wojnie 1920 r. Część z tych militariów m.in. amerykańską haubicę M109, otrzymało bydgoskie muzeum.

 

AD

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


„Zamek” pozostał bezpieczny
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Polski „Wiking” dla Danii
Plan na WAM
Brytyjczycy na wschodniej straży
Mity i manipulacje
Ułani szturmowali okopy
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Dywersja na kolei. Są dowody
Nowe zasady dla kobiet w armii
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Dzień wart stu lat
Mundurowi z benefitami
Wojskowy bus do szczęścia
Is It Already War?
Gdy ucichnie artyleria
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Kaman – domknięcie historii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Im ciemniej, tym lepiej
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Pięściarska uczta w Suwałkach
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Torpeda w celu
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Marynarze podjęli wyzwanie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Kosmiczna wystawa
Czy to już wojna?
Standardy NATO w Siedlcach
My, jedna armia
Awanse w dniu narodowego święta
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Sukces Polaka w biegu z marines
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Święto wolnej Rzeczypospolitej
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
„Road Runner” w Libanie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO