moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz uratował kobietę z pożaru

Kapral Henryk Sienkiewicz uratował życie starszej kobiecie uwięzionej w ogarniętym pożarem mieszkaniu. Żołnierza, który służy w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, nagrodził za to dowódca jednostki, a teraz mieszkańcy Poznania wybrali go Człowiekiem Roku 2013 w swoim mieście.


– Jestem dumny z kaprala Sienkiewicza – mówi mjr Dariusz Wyrzykowski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Podkreśla jednak, że zachowanie żołnierza nie zaskoczyło go. – Podoficerowie są szkoleni do tego, aby umiejętnie udzielać pierwszej pomocy i właściwie reagować w sytuacji kryzysowej – mówi major. Dodaje, że zwycięstwo kaprala w plebiscycie na Człowieka Roku 2013 w Poznaniu to dowód uznania dla całej jednostki.

Kapral Sienkiewicz wieczorem 28 sierpnia 2013 roku wracał do domu po dyżurze w jednostce. Na klatce schodowej usłyszał wołanie o pomoc dochodzące z jednego z mieszkań. Starsza kobieta krzyczała, że w mieszkaniu jest pożar, a ona nie może się podnieść z podłogi.

– Choć była moją sąsiadką, nie widywałem jej, bo 90-letnia staruszka nie wychodziła z domu, opiekowała się nią rodzina. Jednak wówczas nie było ich w mieszkaniu – opowiada podoficer. Żołnierz wezwał straż pożarną. Ale postanowił nie czekać na przyjazd strażaków i wyważył drzwi. – Zawiasy puściły i razem z drzwiami wpadłem do środka – opowiada kapral. Starsza pani leżała na podłodze w kuchni, na gazowym palniku kopcił rozżarzony do czerwoności garnek. Dym był tak gęsty, że metr nad podłogą nie było nic widać. Z pomocą przyszli inni sąsiedzi, którzy wywietrzyli mieszkanie. Kapral w tym czasie starał się utrzymać kontakt ze staruszką. – Kiedy byłem pewien, że nie było już zagrożenia życia, czekałem na straż – relacjonuje podoficer.

Potem okazało się, że starsza pani zasłabła w trakcie robienia kolacji, upadła i złamała kość biodrową. Nie mogła się poruszyć, a postawiony na ogniu garnek zaczął się palić. Jak opowiadała, zanim usłyszał ją kapral przez godzinę wzywała pomocy. Zdaniem strażaków, kobieta była bliska utraty przytomności z powodu trującego dymu.

Komendant wojewódzki straży pożarnej powiadomił o postawie żołnierza dowództwo jednostki. Do poznańskiego centrum przyszło też pismo z podziękowaniami od córki uratowanej staruszki. W czasie uroczystej zbiórki płk Piotr Kriese, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, pogratulował kapralowi i wręczył mu pamiątkowy zegarek.

– Moje zachowanie nie było niczym nadzwyczajnym. Jako żołnierze jesteśmy przygotowywani do ratowania życia, a składana przez nas przysięga zobowiązuje nas do obrony kraju i jego obywateli – zapewnia kapral.

Na co dzień Henryk Sienkiewicz jest dowódcą drużyny w Ośrodku Szkolenia Podstawowego. Od ponad dwóch lat przygotowuje ochotników do Narodowych Sił Rezerwowych. Uczy ich m.in. posługiwania się bronią i musztry. – To solidny, kompetentny i odpowiedzialny żołnierz – chwali go dowódca.

Podoficer nie wie, kto zgłosił go do plebiscytu na Człowieka Roku organizowanego przez „Głos Wielkopolski”. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że jest jednym z kandydatów, wszyscy na niego głosowali – mówi mjr Wyrzykowski.

Kapral pokonał 46 innych kandydatów. Oddano na niego ponad jedną czwartą wszystkich głosów. Teraz rywalizuje z 51 osobami o tytuł Człowieka Roku Wielkopolski. Głosowanie trwa do 22 lutego. – Mamy nadzieję, że Henryk znów wygra – mówią koledzy.

AD

autor zdjęć: kpt. Jacek Thomas

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1392558360
~Hans - chyba twoje IQ nie jest obecnie - dla szkody kraju - w wojsku. Napisz czym się zajmujesz.
39-FF-C3-6D
~Hans
1391980680
No i dobrze. Nagradzać takich agentów, żeby w przyszłości inni mieli motywację, aby ruszyć tyłek i pomóc. Pozdro dla Heńka.
7F-A5-B2-1E

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zapraszamy na Festiwal
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowe Oscary przyznane!
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Rajd ku czci saperów
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Uwaga, transformacja!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Armia Andersa w operacji „Honker”
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO