moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przekazanie dowodzenia w 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego

– W 3 Skrzydle i podporządkowanych jednostkach kształtowana jest nowa jakość polskiego lotnictwa transportowego – to tu szkolą się piloci, instruktorzy, ale i dowódcy, którzy będą decydować o przyszłości  naszego lotnictwa – podkreślił gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) podczas ceremonii przekazania dowodzenia w 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego (3BLTr), która odbyła się 5 lutego w Powidzu.


Dotychczas obowiązki dowódcy 3 SLTr pełnił płk pil. Sławomir Żakowski, który został wyznaczony na zastępcę dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. – To dzięki Pana zaangażowaniu pod względem wyszkolenia, organizacji, dowodzenia i wyposażenia jednostka jest przygotowana do wykonywania zadań w każdych warunkach. Tak w czasie pokoju, jak i w przypadku konfliktu zbrojnego – chwalił dowódca generalny RSZ.

Potwierdzeniem tych słów niech będzie zakres zadań, jakie wykonują żołnierze 3 Skrzydła na co dzień. Realizują szeroki zakres zadań transportu powietrznego personelu, sprzętu i ładunków na rzecz wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz instytucji państwowych. Wykonują niezwykle potrzebne zadania w ramach służby ratownictwa lotniczego, prowadzą misje ewakuacji medycznej MEDEVAC oraz przewożą organy do transplantacji w ramach „Akcji Serce”, a także zabezpieczają przewóz najważniejszych osób w państwie. Ponadto wykonują odpowiedzialne loty w niebezpiecznych strefach ogarniętych konfliktami zbrojnymi i wojnami, dostarczając zaopatrzenie i wsparcie.

Generał Majewski podkreślał, że żołnierze wykonują swoje zadania nie tylko skutecznie, ale przede wszystkim zachowując standardy bezpieczeństwa. Tylko w 2013 roku załogi statków powietrznych wylatały przeszło 17 tysięcy godzin wykonując przy tym  niemal 102% planu.

– Wasze osiągnięcia zasługują na uznanie i są wynikiem rzetelnego przygotowania do służby i pracy wszystkich żołnierzy i pracowników wojska – podsumował dowódca generalny RSZ.
Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej dowodzenie Skrzydłem przejął płk pil. Mirosław Jemielniak. Nowy dowódca pełnił wcześniej bardzo ważną funkcję szefa Oddziału Bezpieczeństwa Lotów w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Jestem przekonany, że również będzie energicznym, konsekwentnym i skutecznym dowódcą w kraju i zagranicą – powiedział generał Majewski.

Pułkownik Jemielniak posiada klasę mistrzowską pilota wojskowego z zielonym wieńcem i jest pilotem doświadczalnym pierwszej klasy z nalotem 3400 godzin. Mówiąc o wyzwaniach, jakie stoją  przed nowym dowódcą i 3 Skrzydłem Dowódca Generalny RSZ wspomniał min. o intensywnym szkoleniu młodych pilotów, zabezpieczeniu misji polskich kontyngentów wojskowych, certyfikacji Zadaniowego Lotniczego Zespołu Bojowego, wykonywanie lotów HEAD, czy zakończeniu modernizacji infrastruktury w podległych jednostkach.

Podczas ceremonii w Powidzu, zgodnie z obowiązującym ceremoniałem,  zdający i obejmujący obowiązki dowódcy przekazali sobie sztandar wojskowy oraz złożyli meldunki swojemu bezpośredniemu przełożonemu. Na koniec podpisali protokoły, a uroczystość zakończyła się defiladą. W zbiórce wzięła udział Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Kompanią Honorową 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Tekst: Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: mjr Leszek Zieleniewski

dodaj komentarz

komentarze


Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Z Su-22 dronów nie będzie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
The Darker, the Better
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Przygotowani znaczy bezpieczni
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Komplet medali wojskowych na ringu
Pancerniacy jadą na misję
Uczelnie łączą siły
Wojsko ma swojego satelitę!
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Zwrot na Bałtyk
Więcej Herculesów dla Abramsów
Gdy ucichnie artyleria
Niebo pod osłoną
Najdłuższa noc
Pociski rakietowe dla Husarzy
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
wGotowości do reakcji
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Noc Dnia Podchorążego
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Polski „Wiking” dla Danii
Po co wojsku satelity?
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Skytrucki dla Niemiec
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Militarne Schengen
Nowe zasady dla kobiet w armii
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Czwarta dostawa Abramsów
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Zmierzyli się z własnymi słabościami
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Razem na ratunek
Wojskowy bus do szczęścia
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Wojsko przetestuje nowe technologie
Mundurowi z benefitami
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
W krainie Świętego Mikołaja
Wojsko na Horyzoncie
Nadchodzi era Borsuka
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Plan na WAM
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Dzień wart stu lat
Kapral Bartnik mistrzem świata
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO