moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczęśliwa siódemka sierżanta Pelo

W tym roku Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie gościła wyjątkowo wielu zawodników rywalizujących w Półmaratonie Komandosa. W rekordowo obsadzonym biegu – na mecie zameldowało się aż 433 biegaczy i 46 biegaczek – po raz siódmy triumfował st. sierż. Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. A po raz trzeci na najwyższym stopniu podium stanęła st. sierż. Aleksandra Jakubczak z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Takich tłumów na pętli wytyczonej na warszawskim Bemowie jeszcze nie było, choć Półmaraton Komandosa jest organizowany przez Wojskową Akademię Techniczną od 2010 roku. Ubiegłoroczny rekord frekwencji – 329 sklasyfikowanych zawodników – został znacznie poprawiony. Na mecie XIV Półmaratonu Komandosa o Puchar Rektora-Komendanta WAT zameldowało się 150 osób więcej. Sportowa impreza, podczas której na trasie 21 km zawodnicy rywalizują w umundurowaniu polowym i z plecakiem ważącym co najmniej 10 kg, zyskuje coraz większą popularność.

 

W klasyfikacji mężczyzn po raz siódmy cieszył się ze zwycięstwa st. sierż. Artur Pelo. – Siódme zwycięstwo będzie mi się kojarzyć ze szczęśliwą siódemką. Przecież zawsze wygrywałem biegnąc w niebieskim berecie i reprezentując 7 Brygadę Obrony Wybrzeża – mówi triumfator komandoskiego biegu w stolicy. Podoficer podkreślił jednak, że wcale nie było mu łatwo wygrać. – Niemal do końca czułem oddech dwójki rywali. Młodzież napiera coraz mocniej na starsze pokolenie! Ale cieszę się, że my, czterdziestolatkowie, jesteśmy górą, co potwierdziła również zwyciężczyni w rywalizacji kobiet – dodaje.

St. sierż. Artur Pelo około pół kilometra po starcie postanowił oderwać się od rywali i starał się systematycznie powiększać nad nimi przewagę na pięciu rundach. – Na trzecim okrążeniu moje plany pokrzyżował ppor. Krzysztof Żebrowski. Zaczął podkręcać tempo i zmniejszył stratę do mnie. W pewnym momencie był nawet i z 50 m za mną – relacjonuje podoficer. Mat Adam Struk, który rywalizował o drugą pozycję z podporucznikiem z 2 Ośrodka Radioelektronicznego, szybciej pokonywał od rywala podbiegi, ale za to tracił do niego na płaskich odcinkach. – Krzysztof nie marnował czasu po słupskim ćwierćmaratonie i dobrze się przygotował do półmaratonu. Wolałem nie ryzykować bezpośredniej walki na finiszu i dlatego na ostatnim okrążeniu przyspieszyłem – opowiada żołnierz 7 BOW.

Na mecie zameldował się po 1 godz. 25 min i 46 s biegu. Krzysztof Żebrowski finiszował 50 s po nim. Z takim wynikiem trzykrotny były mistrz Polski seniorów w biegu na 1500 i 5000 m oraz w biegu przełajowym na 4 km, zajął drugie miejsce. Tylko dziewięć sekund po nim stawił się na mecie mat Adam Struk z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni. Miejsca na podium w klasyfikacji open zabrakło natomiast dla st. kpr. Roberta Czerniaka z drużyny 7 Brygady Obrony Wybrzeża / 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Kapral uzyskał czas 1 godz. 33 min 22 s.

36. pozycję w rywalizacji open, a pierwszą wśród kobiet wywalczyła st. sierż. Aleksandra Jakubczak z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Dystans 21 km pokonała w 1 godz. 51 min 42 s. To jej trzeci zwycięski bieg na warszawskim Bemowie. Tym razem pobiła swój wynik sprzed roku, ponieważ pobiegła o 7 s szybciej, ale jednocześnie wolniej o 2 min 10 s niż w 2020 roku. Druga na mecie policjantka Agnieszka Jeż z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie uzyskała czas 2 godz. 2 min 12 s, a trzecia w klasyfikacji kobiet Natalia Kowalska z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej biegła 2 godz. 2 min 41 s.

W zawodach organizowanych przez WAT w oddzielnej klasyfikacji o miejsca na podium rywalizują również podchorążowie. Z dziesięciu zawodniczek, które ukończyły bieg w tej kategorii najlepszy wynik uzyskała Barbara Habrat z Akademii Wojsk Lądowych. Drugie miejsce zajęła Urszula Bobel z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a trzecie Aleksandra Kmiecik z wrocławskiej AWL. Natomiast w gronie 103 podchorążych triumfował Wojciech Szewc z reprezentacji gospodarzy przed Marcinem Suszczewskim i Dawidem Durmanem (obaj z wrocławskiej AWL).

W klasyfikacji drużynowej wśród 30 zespołów bezkonkurencyjni byli zawodnicy reprezentujący 7 Brygadę Obrony Wybrzeża i wchodzący w jej skład 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany. St. sierż. Artur Pelo, st. kpr. Robert Czerniak i kpr. Artur Nowicki triumfowali z czasem 4 godz. 36 min 53 s. Żołnierze z formacji niebieskich beretów o ponad 27 min wyprzedzili reprezentantów 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Trzecie miejsce na podium zajęła zaś ekipa z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wyniki XIV Półmaratonu Komandosa

Indywidualnie:

1. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) 1 godz. 25 min 46 s
2. Krzysztof Żebrowski (2 Przasnyski Ośrodek Radioelektroniczny) 1 godz. 26 min 36 s
3. Adam Struk (Regionalne Centrum Informatyki Gdynia) 1 godz. 26 min 45 s
4. Robert Czerniak (7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) 1 godz. 33 min 22 s
5. Grzegorz Pawlak (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) 1 godz. 34 min 47 s
6. Piotr Wijata (6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej) 1 godz. 35 min 40 s
7. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) 1 godz. 35 min 49 s
8. Szymon Szmist (3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej) 1 godz. 35 min 49 s
9. Przemysław Kaliński (Służba Ochrony Państwa) 1 godz. 36 min 42 s
10. Sebastian Adamczuk (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) 1 godz. 37 min 29 s

36. Aleksandra Jakubczak (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) 1 godz. 51 min 42 s
76. Agnieszka Jeż (Komenda Miejska Policji Częstochowa) 2 godz. 2 min 12 s
79. Natalia Kowalska (7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej) 2 godz. 2 min 41 s.

Drużynowo:

1. 7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 4 godz. 36 min 53 s
2. 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany 5 godz. 3 min 58 s
3. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej 5 godz. 16 min 46 s
4. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław 5 godz. 22 min 2 s
5. Regionalne Centrum Informatyki Gdynia 5 godz. 28 min 30 s
6. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej 5 godz. 28 min 34 s.

SZUS

autor zdjęć: Alicja Szulc/ WAT/ Półmaraton Komandosa

dodaj komentarz

komentarze


Nowi generałowie Wojska Polskiego
 
Baltic Sea Under Control
„Pułaski” na Atlantyku
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Więcej amunicji do Rosomaków
Podniebne wsparcie sojuszników
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Double Eagle – podwodny tropiciel
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Więcej na mieszkanie za granicą
Pilecki ucieka z Auschwitz
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Poznać rakietowego Homara
Piękny przykład patriotyzmu
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyścig zbrojeń wystartował
Podniebny Pegaz
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Pracowity dyżur Typhoonów
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Wyrok za tragiczny wypadek
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Więcej polskiego trotylu dla USA
Sport kształtuje mentalność
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Rex Bolizlavus
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medycyna na morzu
Strażnik nieba
Viva Polaki! Viva liberatori!
Polskie F-16 w służbie NATO
Henry Szymanski na tropie prawdy
Debiut polskiego AW149
Święto ludzi z pasją
Pierwsza misja Gripenów
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
W Ełku wykuwają charaktery
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Zatopiony problem
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Składy wysokiego ryzyka
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Szabla hubalczyków
Powstaje armia dronów
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Rodzina na wagę złota
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Kolejowy sabotaż udaremniony
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Zwycięstwo mordercy
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Trzy dekady DGW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO