moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czarna Dywizja świętuje

Czołgi Leopard, transportery opancerzone Rosomak, zestawy rakietowe, wozy inżynieryjne… – ponad 40 wojskowych pojazdów przejedzie w sobotę ulicami Żagania. Pokaz jest częścią uroczystości z okazji święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, jednego z kluczowych związków taktycznych polskich sił zbrojnych.

62,5 t, do tego 120-milimetrowa armata i 12-cylindrowy silnik o mocy 1500 KM, który pozwala rozwinąć prędkość niemal 70 km/h. Kiedy kolos rusza z miejsca, drży ziemia. Oto Leopard 2A4 – podstawowy czołg Wojska Polskiego. Z takich właśnie pojazdów korzystają czołgiści 10 Brygady Kawalerii Pancernej, która wchodzi w skład lubuskiej dywizji. W sobotę Leopard przejedzie ulicami Żagania. Oczywiście widzowie, którzy pojawią się na pokazie z okazji święta dywizji, zobaczą znacznie więcej. – Planujemy zaprezentować sprzęt wszystkich podległych nam jednostek. Łącznie będzie to około 40 różnego typu pojazdów – zapowiada mjr Artur Pinkowski, rzecznik 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

I tak obok wspomnianego Leoparda 2A4 będzie można zobaczyć jeszcze jeden czołg tego typu, tyle że w nowszej wersji 2PL. Od „czwórki” różni się on m.in. wzmocnionym pancerzem i armatą, która pozwala na strzelanie z amunicji programowalnej. Zmianą widoczną na pierwszy rzut oka jest nieco jaśniejsze malowanie. Pierwsze Leopardy 2PL trafiły do Świętoszowa w październiku ubiegłego roku. W Żaganiu zaprezentują się też Rosomaki z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Transportery uzbrojone najczęściej w 30-milimetrową armatę zyskały renomę m.in. podczas misji w Afganistanie. Mieszkańcy zobaczą pojazdy w kilku wersjach. Do tego dojdą zestawy rakietowe, bojowe wozy piechoty czy pojazdy inżynieryjne. Na liście znalazł się na przykład jeden z najnowszych nabytków polskiej armii – 122-milimetrowa wyrzutnia rakiet WR-40 Langusta, ale też haubica Dana czy pojazd minowania Kroton.

Parada rozpocznie się o godzinie 13. Trasa przejazdu będzie wiodła wzdłuż ulic Dworcowej, Karpińskiego aż do placu Orląt Lwowskich. W nocy z piątku na sobotę żołnierze przeprowadzą próbę generalną. Kierowcy muszą się w tym czasie liczyć z utrudnieniami. Część ulic będzie zamknięta. – Sprzęt, który weźmie udział w pokazie dynamicznym, zostanie potem zaprezentowany na błoniach żagańskiego pałacu książęcego. Przez dwa dni, w sobotę i niedzielę, będzie tam działało wojskowe miasteczko – informuje mjr Pinkowski. – Na scenie wystąpią wojskowe zespoły artystyczne, dla gości przygotujemy grochówkę oraz chleb wypiekany w polowej piekarni – dodaje. W planach są też pokazy przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzają jednostki z czasów Jana III Sobieskiego i pododdział kawalerii z 14 Pułku Ułanów. W miasteczku pojawią się także amerykańscy żołnierze, pełniący służbę na wschodniej flance NATO.

Jednak świętowanie dywizja rozpocznie już w piątek, m.in. od mszy i capstrzyku z apelem poległych. Główne uroczystości odbędą się z kolei w sobotę, zanim jeszcze sprzęt wyruszy na ulice. O godzinie 11 na placu gen. Maczka zbiorą się przedstawiciele dowództwa dywizji i wszystkich jednostek, które jej podlegają. – Będziemy świętować nie tylko w Żaganiu. W sobotę dowódca dywizji wraz z delegacją wyjedzie do Wiednia. Następnego dnia odbędą się tam uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę wielkiej bitwy, podczas której nasz patron, król Jan III Sobieski, pokonał tureckie wojska – podkreśla mjr Pinkowski.

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej to jeden z kluczowych związków taktycznych polskiej armii. W jej skład wchodzą m.in. 10 Brygada Kawalerii Pancernej, 34 Brygada Kawalerii Pancernej, 23 Śląski Pułk Artylerii czy 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy. Historia dywizji sięga 1945 roku. – Na 76 lat działania 11 Dywizji składają się losy wielu żołnierzy i pracowników, ale też zmiany organizacyjne i etatowe, niezliczona liczba ćwiczeń poligonowych, treningów sztabowych, szkoleń, zadań na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. To zmiany pokoleniowe. Niezmienny pozostał jednak szacunek dla tych wszystkich chlubnych tradycji, które dziedziczymy – podkreśla gen. dyw. Piotr Trytek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło, 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Polska i Litwa – łączy nas bezpieczeństwo
 
Medalowy weekend reprezentantów Wojska Polskiego
Zmiana warty na Sycylii
Inwestycja MON-u szansą dla lokalnej społeczności
Trio na medal
Fabryki schronów wzmocnią „Tarczę Wschód”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potrzeba wsparcia i dialogu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mieliśmy rok rekordowych podwyżek. Czy będzie powtórka?
FlyEye daje przewagę
„Aleo Mout”, czyli odzyskać miasto
1 Brygada Pancerna zdobywa teren zurbanizowany
Polski rząd z dyplomatyczną ofensywą
Czas przełomu
Przebiegła, dywersyjna operacja Rosjan na ukraińskich tyłach
Hugin, podpora Kormorana
„Ostatnia szarża”, czyli ułani kończą w wielkim stylu
Prezydent Duda z wizytą w NATO
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Nowe odkrycia na Westerplatte
Foch stawia warunki
Sojusz na niepewne czasy
Strzelanie w Orzyszu, czyli Leopardy w akcji
Pancerni z Braniewa i ich Czarne Pantery
WOT uczy się wspinaczki od kpr. Mirosław
Transport 12 czołgów K2 w Polsce
Szefowie obrony debatowali w Paryżu
„Baltic Sentry” na polskich wodach
Mirage’e w obronie Ukrainy
Panczeniści nie zawiedli
Czas na armię rezerwistów
Adam Małysz i Sebastian Chmara o współpracy z wojskiem
Szwedzkie Gripeny włączą się w ochronę sojuszników
Pilnujemy bezpieczeństwa na Bałtyku
Nowy inspektorat w Dowództwie Generalnym
Wojskowe emerytury w górę
Nowa brygada na horyzoncie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Przerwany lot „Orlika”
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Podziękowania dla niezwyciężonych
Pod polskim dowództwem
30 mld zł z KPO na wydatki na obronność
Premier Tusk: Zaczynamy wyścig o bezpieczeństwo
Kłopotliwe pamiątki na morskim dnie
Szachownica dla F-35 w nowej odsłonie
Zapiski z „Dzika” – unikat w Muzeum MW
Szybkość reakcji i bezpieczeństwo to podstawa
Pokój w Ukrainie bliżej? Amerykanie są dobrej myśli
Misje w pigułce
Trzy kierunki ku bezpieczeństwu
Szer. rez. Jakub Szymański mistrzem Europy
Waszyngton mówi Moskwie „sprawdzam”. Co zrobi Władimir Putin?
Zasady doręczania powołań – co się zmieniło?
Półmaraton Komandosa – pękła bariera tysiąca
Fight in Partial Shade
Wicepremier Kosiniak-Kamysz na spotkaniu ministrów obrony E5
Inwestycje w zbrojeniówkę to priorytet
„Feniks” w Niedźwiedzicy
Inżynierowie od UBM
Walka w półcieniu
Pierwsze drony MALE w Wojsku Polskim
Raport o wojennym okrucieństwie
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO