Tym żyło wojsko – I kwartał 2018 roku

piątek, 28 grudnia 2018

Mariusz Błaszczak ministrem obrony narodowej, kontrakt na zakup systemów Patriot podpisany, a na poligonie pierwsze strzały z Raków i Grotów – to najważniejsze wydarzenia pierwszego kwartału 2018 roku. Zapraszamy do pierwszej część naszego podsumowania mijających 12 miesięcy.

STYCZEŃ

Mariusz Błaszczak na czele MON-u

Mariusz Błaszczak został ministrem obrony narodowej w rządzie Mateusza Morawieckiego. Dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych otrzymał nominację z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Na stanowisku zastąpił Antoniego Macierewicza, który pełnił tę funkcję od 2015 roku.


Fot. mjr Robert Siemaszko / CO MON

Raki u zawiszaków

Huta Stalowa Wola dostarczyła polskiej armii trzeci kompanijny moduł ogniowy Rak. Osiem samobieżnych moździerzy oraz cztery wozy dowodzenia trafiły do 2 Batalionu Zmechanizowanego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Wcześniej, bo w czerwcu 2017 roku taki moduł otrzymali żołnierze 17 Brygady Zmechanizowanej. Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak.


Fot. Michał Niwicz

Strzelnice kontenerowe dla WOT-u

Pierwsze cztery mobilne strzelnice kontenerowe trafiły do WOT-u, a konkretnie do batalionów lekkiej piechoty w Łomży, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. Strzelnica została opracowana przez polskich inżynierów. Składa się z trzech połączonych (na czas użytkowania) 40-stopowych kontenerów typu High Cube. Można w niej prowadzić szkolenie ogniowe z użyciem broni osobistej (pistoletów) i karabinków kalibru 5,56 mm. Z nowych obiektów mają korzystać nie tylko terytorialsi, lecz także żołnierze z jednostek operacyjnych, policjanci, pogranicznicy oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń proobronnych.


Fot. WOT

Powrót z misji

Z Kuwejtu wrócili żołnierze trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jej trzon stanowili piloci i obsługa techniczna samolotów F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przez pół roku Polacy wykonywali loty rozpoznawcze nad terytorium Iraku na potrzeby dowództwa operacji „Inherent Resolve”, wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie. Na czterech samolotach F-16 spędzili w powietrzu w sumie tysiąc godzin.


Fot. Łukasz Zalesiński

Zmiany u specjalsów

Od 1 stycznia Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych – kierujące szkoleniem i działaniami specjalsów oraz Inspektorat Wojsk Specjalnych DGRSZ odpowiedzialny za m.in. planowanie rozwoju tego rodzaju wojsk, zakupy sprzętu i współpracę międzynarodową, zostały połączone. Scalenie kompetencji obu instytucji i powierzenie kompetencji dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych ma ułatwić dowodzenie wojskami specjalnymi w kraju i za granicą oraz lepiej przygotować się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO.


Fot. Michał Niwicz

„Orzeł” nadal w linii

Wojskowa komisja, która badała przyczyny ubiegłorocznego pożaru na pokładzie największego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”, orzekła, że szkody nie są poważne i po remoncie okręt wróci do służby. Do pożaru doszło pod koniec września 2017 roku. Ogień pojawił się podczas prac przy akumulatorach, które zasilają jednostkę. Okręt stał wówczas w gdyńskim porcie wojennym, był w trakcie prób stoczniowych.


Fot. Studio Iwona ISW

II edycja programu dla klas mundurowych

Ruszyła druga edycja pilotażowego „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych”. Jednym z jego głównych celów jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie młodzieży-ochotników do służby wojskowej. Młodzież, która bierze udział w programie, realizuje opracowany przez resort obrony kompleksowy program nauczania wojskowego.


Fot. st. chor. Marcin Szubert

LUTY

Pierwszy Master w powietrzu

Godzinę i 11 minut trwał pierwszy lot polskiego Mastera nadDęblinem. Za sterami maszyny o numerze bocznym 7706 usiadł kpt. pil. Mirosław Kopeć, doświadczony instruktor, który w powietrzu spędził około 2300 godzin. Pilot ćwiczył procedury awaryjne, m.in. lądowanie z jednym włączonym silnikiem. To jeden z ośmiu samolotów do szkolenia zaawansowanego M-346 kupionych od włoskiego koncernu Leonardo. Będą się nanichszkolić przyszli piloci F-16.


Fot. Filip Modrzejewski

Pułk wsparcia dowodzenia w Elblągu

Działający w Elblągu 16 Batalion Dowodzenia – został przeformowany w pułk wsparcia dowodzenia. Jednym z głównych zadań powstałej jednostki jest zabezpieczanie działań zlokalizowanego w Elblągu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód (Multinational Division North-East). Jest ona odpowiedzialna za koordynację działania sił NATO stacjonujących na wschodniej flance w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności.


Fot. mjr Krzysztof Olkowski

WOT z Grotami

Na strzelnicy wojskowej w Morągu odbył się pierwszy kurs obsługi Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS 5,56 mm Grot. Trzydniowe szkolenie poprowadzili przedstawiciele Fabryki Broni „Łucznik”, producenta uzbrojenia. Uczestniczyło w nim 70 instruktorów z mobilnych zespołów szkoleniowych oraz żołnierze wojsk operacyjnych, między innymi z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy będą odpowiadali za wdrożenie broni w swoich jednostkach. W marcu z użyciem karabinków Grot po raz pierwszy szkolili się żołnierze batalionu lekkiej piechoty z Morąga.


Fot. Jarosław Wiśniewski

Polacy na „Allied Spirit VIII”

W amerykańskiej bazie Hohenfels w Niemczech odbyły się ćwiczenia „Allied Spirit VIII”, mające sprawdzić współdziałanie sojuszniczych wojsk. Przez trzy tygodnie szkoliło się w sumie ponad 4 tys. żołnierzy z 10 państw NATO i krajów partnerskich. Wśród nich byli lotnicy z amerykańskiej 1 Brygady Kawalerii Powietrznej, żołnierze z Danii, Czech, Włoch, Rumunii oraz około 1,2 tys. Polaków. Wśród tych ostatnich ćwiczyli m.in. wojskowi z 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów oraz 5 Pułku Inżynieryjnego. Zadaniem polskich saperów było wsparcie międzynarodowej brygady, która powstała na potrzeby ćwiczenia.


Fot. Michał Zieliński

Międzynarodowa Puma

Dwa tysiące żołnierzy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji wzięło udział w ćwiczeniach „Puma ’18”. Na poligon w Bemowie Piskim wyjechały m.in. bojowe wozy piechoty, czołgi PT-91 Twardy, Strykery US Army, brytyjskie Jackale, a także rumuńskie baterie zautomatyzowanego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003 i chorwackie samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano. Głównym celem manewrów był test interoperacyjności 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO.


Fot. Michał Niwicz

II edycja „Paszportu”

W Dęblinie zainaugurowano drugą edycję programu „Paszport”, adresowanego do organizacji proobronnych. Celem, realizowanego przez Biuro do Spraw Proobronnych MON programu jest unifikacja programów szkolenia członków organizacji proobronnych i systematyczna ocena poziomu wyszkolenia. Uczestnicy programu przechodzą szkolenia w jednostkach, kursy specjalistyczne, biorą też udział w ćwiczeniach wojskowych.


Fot. Piotr Raszewski

Strażacy z medalami

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył brązowe medale za „Zasługi dla obronności kraju” ośmiu strażakom z Sinołęki. Funkcjonariusze zostali wyróżnieni za udział w grudniowej akcji ratowniczej pod Kałuszynem, gdzie rozbił się samolot MiG-29. Ośmioosobowy zastęp jako pierwszy dotarł na miejsce wypadku, potem razem z policjantami strażacy dotarli do pilota i natychmiast udzielili mu pomocy medycznej.


Fot. Bartek Bera / rbsphotos.com

MARZEC

Umowa na I etap „Wisły”

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podpisał kontrakt na dostawę przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu „Wisła – 1 faza”. Na mocy jej zapisów w 2022 roku na wyposażenie Wojska Polskiego wejdą 2 baterie amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. – To historyczny moment. Rozpoczynamy wyposażanie Polski w najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu jaki istnieje na świecie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania kontraktu.


Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON

Nominacje generalskie

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda mianował 14 oficerów na stopnie generalskie oraz admiralski. W Pałacu Prezydenckim siedmiu oficerów otrzymało swoją pierwszą gwiazdkę generalską, awansowani zostali także dowódcy: generalny i operacyjny.


Fot. Michał Niwicz

Raki na poligonie

Około 400 żołnierzy wzięło udział w ćwiczeniach na poligonie drawskim. Wojskowi korzystali z m.in. kołowych transporterów opancerzonych Rosomak i armatohaubic Dana. Poligonową premierę miały samobieżne moździerze Rak, które są przeznaczone do bezpośredniego wsparcia na szczeblu batalionu. W trakcie ćwiczeń Raki wystrzeliły 300 sztuk amunicji odłamkowo-burzącej.


Fot. Marcin Górka

Tradycje AK dla WOT-u

Dowództwo WOT-u i Światowy Związek Żołnierzy AK podpisali umowę o współpracy.Światowy Związek Żołnierzy AK zobowiązał się m.in. do merytorycznego wsparcia w zakresie kształcenia obywatelskiego, historycznego i patriotycznego żołnierzy WOT-u, dowództwo WOT-u z kolei ma wspierać logistycznie różnego rodzaju inicjatywy Związku i brać udział w organizowanych przez AK-owców uroczystościach.


Fot. WOT

Buzdygany wręczone!

Po raz 24. redakcja miesięcznika „Polska Zbrojna” przyznała Buzdygany. Do ponad 200 osób, które zostały w ciągu tych lat uhonorowane dołączyło siedem kolejnych. W tym roku Buzdygana odebrali m.in. gen. broni Andrzej Fałkowski, Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN-u i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Tradycyjnie jedną z nagród przyznali czytelnicy portalu polska-zbrojna.pl. Trafiła ona do dr. Tomasza Sanaka, ratownika medycznego, instruktora i twórcy programów szkoleniowych z zakresu medycyny pola walki.

|
Fot. Michał Zieliński

Polacy szkolili irackich żołnierzy

Dwunastu irackich żołnierzy spędziło w Polsce dwa miesiące, ucząc się obsługi i naprawiania czołgów T-72 oraz pojazdów BWP-1. Wcześniej, również pod okiem Polaków, przeszli kurs podstawowy w Iraku. Szkolenie irackich wojskowych to część programu NATO Training Capacity Building in Iraq, w ramach którego Polska jest liderem w zakresie obsługi poradzieckiej techniki wojskowej. Wsparcie udzielane jest w ramach inicjatywy – NATO Training Capacity Building in Iraq (NTCB-I).


Fot. MZT PKW Irak

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika PZ