moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze WOT ćwiczyli z Grotami

Żołnierze batalionu lekkiej piechoty z Morąga mają już za sobą premierowe szkolenie strzeleckie z użyciem karabinków Grot. – Wrażenia są niezwykle pozytywne, a broń intuicyjna – podkreśla st. szer. Karol Stypółkowski, uczestnik szkolenia wyrównawczego w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Karabinki Grot trafiły do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT na początku lutego. Najpierw szkolenie z użyciem nowego sprzętu przeszli dowódcy i instruktorzy. W weekend po raz pierwszy mogli z niego skorzystać żołnierze terytorialnej służby wojskowej. W zajęciach strzeleckich wzięło udział ponad 150 terytorialsów z pięciu plutonów kompanii szkolenia wyrównawczego z Morąga. – W grupie są byli żołnierze, którzy służyli wcześniej w różnych jednostkach. Niektórzy strzelali jeszcze z karabinków AK, inni już z karabinków wz. 96 Beryl. Wszyscy są jednak bardzo pozytywnie zaskoczeni funkcjonalnością nowej broni. Jest ona przede wszystkim całkowicie intuicyjna – mówi ppłk Mirosław Tołodziecki, dowódca 42 Batalionu Lekkiej Piechoty 4 W-MBOT.

Dla ochotników z Morąga był to drugi weekend szkoleniowy. W pierwszym uczyli się budowy i obsługi broni na sali wykładowej, potem teorię mogli przekuć w praktykę. – To jest całkowicie nowy sprzęt, najnowocześniejszy w Wojsku Polskim – przyznaje st. sierż. Artur Najda. – Zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na bezpieczne posługiwanie się bronią, przyjmowanie prawidłowych postaw strzeleckich, a dopiero później na celność – dodaje instruktor z 42 Batalionu.

Terytorialsi wychodzili ze strzelnicy wyjątkowo zadowoleni. – Broń jest bardzo precyzyjna, ma delikatny odrzut i, co ważne, jest łatwa w obsłudze – dzieliła się pierwszymi wrażeniami ppor. Paulina Nasiadka. Z kolei st. szer. Karol Stypółkowski zauważył: – Dotychczas używaliśmy muszki i szczerbinki, tu jest zastosowany celownik przezierny, którego obsługi musieliśmy się nauczyć. Samo celowanie jest jednak dość łatwe, a celność zdecydowanie lepsza – ocenił.

Oprócz celności i niezawodności żołnierze dostrzegli też inne zalety karabinka Grot. – Bardzo chwalili sobie fakt, że broń jest przystosowana dla osób prawo- i leworęcznych – zaznacza ppłk Mirosław Tołodziecki. – Część osób leworęcznych lub z dominującym lewym okiem na pierwszych zajęciach przestawiła sobie przyrządy, co znacznie ułatwiało obsługę sprzętu. Poprzednie modele nie miały takich możliwości – wyjaśnia dowódca pododdziału z Morąga.

Karabinek Grot trafił do wyposażenia 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w lutym. Terytorialsi z północnej Polski otrzymali w sumie kilkaset sztuk nowej broni. – Każdy żołnierz, gdy dostaje nowy sprzęt, cieszy się, że jest on nowoczesny i niezawodny – przyznaje ppłk Mirosław Tołodziecki.

Modułowy system broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm Grot C 16 FB-M1 został opracowany w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu i w Wojskowej Akademii Technicznej. W lutym nowe karabinki trafiły również do 5 i 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Docelowo siły zbrojne zostaną wyposażone w 53 tys. sztuk tej broni.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Reforma administracji wojskowej
 
Zespół NATO na bojowo
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W jedynym słusznym kierunku
W BBN o sytuacji na granicy
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Podchorążowie na posterunku
Na straży polskich rubieży
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Course on Diplomacy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Sojusznicze wsparcie
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Nastał dzień krwi i chwały…
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Nocne ataki na granicę udaremnione
Mecz z mistrzem!
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
„Tumak ’21” na finiszu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
Cougary dla Wojska Polskiego
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Śladem „białych kurierów”
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Niepowtarzalność 1918
Afganistan. Czas wracać do domu
Wojskowa politechnika świętuje
Polskie wyrzutnie Wisły
Orlik po raz dziesiąty
Gdy mąż i tata na misji
Oczy na wschodnią flankę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Słowo jak odcisk palca
Bryza na południowej flance
SOMA dla specjalsów
F-16 lecą na Litwę
Żołnierz ranny na granicy
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Mielec wraca do odrzutowców
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Niemiec z Goździkiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO