moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wypadek polskiego myśliwca

W poniedziałek wieczorem doszło do wypadku samolotu MiG-29. Podczas podejścia do lądowania na lotnisku w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim myśliwiec zniknął z wojskowych radarów. Przyczyny zdarzenia nie są znane. Jak informuje ministerstwo obrony, życiu i zdrowiu pilota nie zagraża niebezpieczeństwo.


– Około godziny 17.15, podczas podejścia do lądowania utracono łączność z samolotem MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wojsko niezwłocznie przystąpiło do akcji ratunkowej, uruchamiając wszystkie możliwe środki – informuje płk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy ministerstwa obrony narodowej. – Pilot katapultował się przed zderzeniem samolotu z ziemią, jego zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – dodaje. Pilot rozbitego MiG-a-29 ma lekkie obrażenia nóg. Będzie dokładnie przebadany, najprawdopodobniej w Wojskowym Instytucie Medycznym, gdzie działa Centrum Urazowe.

– Odnaleziony został także wrak samolotu. Wojsko od początku brało udział w akcji ratunkowej – poinformował w mediach społecznościowych Dominik Smyrgała, wiceminister obrony. W akcję zaangażowane były wojskowe grupy poszukiwawczo-ratownicze, Żandarmeria Wojskowa, a wspomagały je policja i straż pożarna. Przyczyny zdarzenia zbada prokuratura i ŻW. Prace rozpoczęła już także Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Po odnalezieniu wraku i rannego pilota w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem Bartosza Kownackiego, wiceministra obrony narodowej oraz płk. Piotra Iwaszko, dowódcy 23 Bazy. – Samolot zniżył wysokość i zniknął z radarów. Pilot nie zgłaszał wcześniej żadnych problemów z myśliwcem. Bezzwłocznie do akcji ratunkowej ruszyła grupa naziemnego poszukiwania, w sumie około 200 osób – mówił płk Iwaszko. – Teraz najważniejsze jest to, by zabezpieczyć miejsce upadku samolotu i umożliwić pracę Komisji Badania Wypadków Lotniczych – dodał.

– Samolot podchodził do lądowania, na ósmym kilometrze przed pasem doszło do incydentu lotniczego. Zgodnie z procedurami, natychmiast uruchomiono wszystkie służby zarówno wojskowe jak i cywilne: policję i straż pożarną, aby odnaleźć wrak samolotu i udzielić pomocy poszkodowanemu – mówił Bartosz Kownacki. Wiceminister podziękował także wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową. – Jest to teren zalesiony, kilkaset hektarów lasów. W takiej sytuacji każda pomoc jest potrzebna, bo o życiu człowieka decydują czasem minuty, więc trzeba używać wszelkich dostępnych środków. To zrobiliśmy i szczęśliwie udało się ten incydent lotniczy zakończyć bez ofiar śmiertelnych – zaznaczył Bartosz Kownacki.

Dowódca 23 Bazy podkreślił, że choć myśliwce mają już swoje lata, cały czas są modernizowane, a resurs maszyn pozwala jeszcze na ponad 10 lat eksploatacji. – To pierwszy wypadek lotniczy z udziałem MiG-29 w Polsce – przyznaje płk Iwaszko. Dowódca 23 Bazy zdecydował o czasowym wstrzymaniu wszystkich lotów szkolnych i treningowych MiG-ów 29 stacjonujących w Mińsku Mazowieckim.

Myśliwiec MiG-29 w polskiej armii eksploatowany jest od przeszło 25 lat. Samoloty stacjonują w dwóch bazach lotnictwa taktycznego: 23. w Mińsku Mazowieckim i 22. w Malborku. Samoloty, obok F-16, tworzą siłę bojową polskiego lotnictwa wojskowego. Maszyny sprawdziły się podczas wielu międzynarodowych szkoleń samolotów myśliwskich i wojskowych misji.

Jednym z podstawowych zadań MiG-ów 29 jest pełnienie dyżurów bojowych w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing, która trwa nieprzerwanie od 2004 roku. Głównym zadaniem Polaków jest nadzorowanie przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi.

REKLAMA

MKS , MM

autor zdjęć: Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze


Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Terytorialsi w urzędach
Pretorianin
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Poligonowy test zwiadowców
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Trzeci wróg
Rząd za kluczowymi zmianami
Strzały z Procy
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Gwardziści z USA w Krzesinach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zmiany w ustawie o weteranach
MMA w Sokołowie Podlaskim
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Mieliśmy oko nad Irakiem
Cisi bohaterowie
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
The United States of America Have It Their Way
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Zmiany w dodatkach służbowych
Sokoły pola walki
Abramsy i Bradleye w Polsce
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
„Sophia”: powrót do domu
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Cios w domu wroga
Prezydent Duda w Białym Domu
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ
Szkoła Orląt będzie Akademią
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Mastery wylądowały w Krzesinach
Sopka do liftingu
Dragoni ruszyli do boju
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Pobiegną dla „Czarnego”
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Amerykańskie dowództwo przyszłości

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO