moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza II edycja programu dla klas mundurowych

Kolejne szkoły z klasami mundurowymi mają szansę na udział w pilotażowym programie MON. Ich uczniowie będą m.in. częściej ćwiczyć na poligonach, a absolwenci zyskają preferencje w przyjęciu do wojska. W drugiej edycji programu weźmie udział ok. 100 szkół, wnioski można składać do 12 lutego. Warto się pospieszyć, bo liczy się m.in. kolejność zgłoszeń.

Do udziału w programie zaprasza Dominik Smyrgała, podsekretarz stanu w MON. „Takie będą Rzeczypospolite, jak ich młodzieży chowanie” to historyczne zdanie hetmana Jana Zamoyskiego stało się myślą przewodnią działań Ministerstwa Obrony Narodowej rozpoczętych w 2017 roku, mających na celu systemowe wsparcie szkół. Mam zaszczyt zaprosić państwa do II edycji naszego programu. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Państwem założenia drugiej edycji programu pilotażowego staną się dobrą podstawą systemowego kształcenia wojskowego w polskich szkołach” – napisał wiceminister w liście do dyrektorów szkół.

Jednym z głównych celów pilotażowego „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych” jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie młodzieży-ochotników do służby wojskowej.

Pierwsza edycja programu ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Bierze w niej udział 58 szkół z całej Polski. Jednak zainteresowanie programem było dużo większe, bo akces zgłosiło ponad 200 placówek. – Nie mogliśmy przyjąć od razu wszystkich chętnych. Głównie ze względów organizacyjnych, ale także dlatego, że najpierw chcieliśmy zobaczyć w mniejszej skali, jak program się sprawdzi – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON. Podkreśla, że pierwsza edycja przebiega wręcz wzorowo. – Uczniowie klas mundurowych mają wielki zapał i potencjał, a szkoły w pełni angażują się w szkolenie. Aby dać także innym szansę, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej podjęło decyzję o kolejnej edycji – dodaje Waldemar Zubek.

Teraz 100 szkół

Na zgłoszenia zainteresowanych placówek przedstawiciele Biura czekają do 12 lutego. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. – Czekamy na szkoły, które prowadzą klasy mundurowe od co najmniej trzech lat, licząc z aktualnie trwającym rokiem szkolnym. Muszą też udokumentować, że prowadzą szkolenie wojskowe dla uczniów, na przykład w formie autorskiego programu nauczania – mówi dyrektor.

Do programu zostanie zakwalifikowanych ok. 100 placówek. O przyjęciu będzie decydowała także kolejność zgłoszeń oraz ocena Biura ds. Proobronnych dotycząca m.in. możliwości związanych z bazą szkoleniową. Jeśli zainteresowanie będzie przekraczać liczbę miejsc, pod uwagę będzie brana także dotychczasowa współpraca z wojskiem, a także opinie z wojewódzkiego sztabu wojskowego oraz kuratorium.

Informacja o zakwalifikowaniu do programu ma zostać podana na przełomie marca i kwietnia. Szkoły wraz z przyjęciem do programu staną się częścią powiatowej sieci szkół certyfikowanych przez MON. Oznacza to wsparcie merytoryczne, logistyczne i finansowe ze strony resortu obrony.

Zajęcia w klasie i na poligonie

Szkoły, które wezmą udział w programie, będą realizować opracowany przez MON kompleksowy program nauczania wojskowego. Rozpocznie się on 1 września 2018 roku i zostanie podzielony na trzy etapy. Pierwszy potrwa półtora roku i obejmie cały rok szkolny klasy drugiej oraz pierwsze półrocze klasy trzeciej (w technikum odpowiednio – klasy trzeciej i czwartej). W tym czasie uczniowie poznają m.in. regulaminy wojskowe i musztrę, zagadnienia profilaktyki i dyscypliny wojskowej, przejdą też szkolenie inżynieryjno-saperskie oraz bojowe, w tym taktykę i szkolenie strzeleckie. Zajęcia będą organizowane przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia.

Drugi etap, obejmujący ostatnie półrocze nauki, ruszy 1 lutego 2020 roku. W tym czasie uczniowie zainteresowani np. studiami wojskowymi czy służbą w armii będą mogli spotkać się m.in. z przedstawicieli sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień. Ci, którzy ukończyli już 18 lat, będą też mogli przejść kwalifikację wojskową.

Trzeci etap programu (1.07.2020–31.08.2020) odbędzie się już po ukończeniu szkoły, w czasie wakacji. – Absolwenci ochotnicy, którzy w ramach kwalifikacji potwierdzą zdolność do czynnej służby wojskowej, będą mogli wziąć udział w krótkim szkoleniu wojskowym zakończonym złożeniem przysięgi – zapowiada dyrektor Biura.

Zgodnie z założeniami programu absolwenci zyskają m.in. pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej oraz ułatwienia w trakcie egzaminów wstępnych do uczelni wojskowych.

Szczegółowe informacje dotyczące kwalifikacji, a także założeń i przebiegu programu dostępne są na stronie Biura ds. Proobronnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~kris
1516097340
Witam , chciałem kilka słów odnośnie zdjęcia z nagłówka artykułu. KTO SZKOLI TĄ MŁODZIEŻ LUDZIE JAK JEDEN TAK I DRUGI TRZYMA PALEC NA SPUŚCIE PODCZAS PORUSZANIA SIĘ W BUDYNKU ! W WARUNKACH BOJOWYCH ODSTRZELI KOLEDZE DUPĘ PALEC WSKAZUJĄCY MA BYĆ WYPROSTOWANY BY MOŻNA GO BYŁO SZYBKO POŁOŻYĆ NA SPUŚCIE ! CZY NIE MA W TYCH SZKOŁACH DOŚWIADCZONYCH INSTRUKTORÓW ?
DF-28-31-7C

Polityka nie znosi próżni
 
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Będą podwyżki dla żołnierzy
Żołnierze bez testów z WF-u
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
W jedynym słusznym kierunku
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Inwestycje Stoczni Wojennej
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Raki dla podhalańczyków
Dron dla hydrografów
Kobiety a pokój
Saper robi przejście
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Napięta sytuacja na granicy
Time for Miecznik
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Czy będą podwyżki?
Legia Akademicka po raz piąty
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Ogień na alpejskich szczytach
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kraby dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ciemne strony Facebooka
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierze poszkodowani na granicy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Wilk na poligonie
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Star Army
103 lata Sztabu Generalnego
Wybierz się na wojskowe studia
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Course on Diplomacy
Szef MON odwiedził USA
Zbrodnia bez kary
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Emerytura wypłacana w … karmie
AZOR – podwodny specjalista
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szczury Torbuku
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Duch Invictus jest, czas na formę
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO