moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy lotnicy kontra ISIS

Tysiąc godzin w powietrzu, pochwały sojuszników i zadowolenie z wykonanych zadań – z Kuwejtu wrócili żołnierze trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jej trzon stanowili piloci i obsługa techniczna samolotów F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przez pół roku Polacy wykonywali loty rozpoznawcze na potrzeby dowództwa operacji „Inherent Resolve”, wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie.

– Początkowo niebezpieczeństwo było duże, z czasem zaczęło maleć, bo oddziały Państwa Islamskiego znalazły się w odwrocie. Padł Mosul, potem kolejne miasta, wreszcie w grudniu w świat poszedł komunikat, że Irak został wyzwolony – wspomina ppłk pil. Łukasz Piątek, dowódca trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR Kuwejt (operacja „Inherent Resolve”).

Dziś w samo południe on i żołnierze, którymi dowodził w Kuwejcie, zostali oficjalnie powitani w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego. To właśnie z Łasku wywodziła się większość z prawie 140 uczestników trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Do dyspozycji mieli oni cztery samoloty F-16 wyposażone w zasobniki Goodrich DB-110 oraz Lockheed Martin Sniper XR. Polscy piloci wykonywali loty rozpoznawcze nad terytorium Iraku. Zebrane przez nich dane obrabiali analitycy, a następnie trafiały one do sztabowców z Połączonego Centrum Operacji Powietrznych. Były wykorzystywane podczas planowania działań zbrojnych przeciwko ISIS. W dowodzonej przez wojskowych z USA operacji „Inherent Resolve” biorą udział przedstawiciele 62 państw. – Podczas naszej zmiany piloci spędzili w powietrzu tysiąc godzin, znacząco dokładając się do 3 tys. godzin wylatanych podczas misji. Mieliśmy też swoich przedstawicieli w Katarze, gdzie ulokowało się centrum operacji powietrznych. O wielu rzeczach nie mogę mówić, ale sojusznicy często nas chwalili. Zdobyliśmy mnóstwo doświadczeń, tak więc naszą zmianę można uznać za w pełni udaną – podkreśla ppłk pil. Piątek.

Równocześnie z przyjazdem żołnierzy do Polski przyszła zima. Poniedziałkowa uroczystość odbyła się w temperaturze minus 5oC, a to oznacza, że w Łasku było o kilkadziesiąt stopni mniej niż w Kuwejcie czy Iraku. – Przeskok jest naprawdę duży, ale nie narzekamy. Funkcjonowanie przy 50oC to naprawdę spore wyzwanie nie tylko dla ludzi, lecz także dla sprzętu – przyznaje ppłk Piątek. Samoloty zdały egzamin. Co jednak znacznie ważniejsze, zdali go również ludzie. – Byliśmy ze sobą na małej przestrzeni przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, z dala od bliskich. W takiej sytuacji zdarzają się różne napięcia, konflikty. To naturalne. Zawsze jednak udawało nam się jakoś ze sobą dogadać i robić swoje. Z takimi ludźmi mogę pójść wszędzie – wspomina dowódca trzeciej zmiany PKW. Według gen. dyw. pil. Jana Śliwki, zastępcy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, polscy piloci od dawna należą do światowej czołówki. – Za kilka miesięcy 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego będzie gospodarzem NATO Tiger Meet, czyli zlotu eskadr mających w logo tygrysa. Organizację takich zadań powierza się najlepszym – podkreśla. Ale, jak dodaje, kuwejcka misja ostatecznie wprowadziła nas do pierwszej ligi lotnictwa taktycznego.

Z Kuwejtu do Polski wróciło ponad stu żołnierzy. Niektórzy uczestnicy misji zdecydowali się pozostać na miejscu i wspomóc kolegów z czwartej zmiany PKW, którzy służbę nad Zatoką Perską rozpoczęli u progu nowego roku. – Państwo Islamskie upadło, ale jego oddziały są cały czas aktywne i groźne – przypomina ppłk Piątek.

Polscy żołnierze udział w misji „Inherent Resolve” rozpoczęli w lipcu 2016 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1516633320
Niestety ich trud pójdzie na marne. W Polsce jest już 25tysięcy muzułmanów i nasz kraj jest już "penetrowany" przez niemieckich salafitów. Cała Europa będzie islamska na własne życzenie. Nie ma odwrotu. Wpuściła przecież KONIA TROJAŃSKIEGO
B5-E6-22-71

Drugie życie Wilczego Szańca
Wizja marszałka prysła w Rydze
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Trzecia Setka Komandosa
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
US Army od kuchni
Pogromcy czołgów poszukiwani
Generała Andersa akces do NATO
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Szef NATO w Warszawie
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Rok intensywnych ćwiczeń
Pancerna walka w mieście
Step ahead in a different world
75 lat od wielkiej ucieczki
Trening na wieżowcu i nad wodą
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
A Biting and Tracking Commando
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kraby na służbie w Sulechowie
General Anders Joins NATO
To był realny plan odbudowy Polski
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Panie bez taryfy ulgowej
Steering Awareness
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
201 maratonów w 201 krajach
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Podwyżki dla pracowników wojska
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Premier odwiedził GROM
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Cel – bezpieczna Europa
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
MP5: pierwszy z NATO
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kampania wyborcza poza armią
Brunssum, or welcome to the Netherlands
„Zoom na proobronność”
Jastrzębie widzą w ciemności
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
12 Brygada 20 lat w NATO
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO