moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!

Powstaniec warszawski, Marian Popek „Bokser”, otrzyma wsparcie, m.in. na leczenie, dzięki aukcji charytatywnej płk. rez. Szczepana Głuszczaka, laureata Buzdygana Internautów. Oficer nagrodę „Polski Zbrojnej” przekazał na licytację już po raz dziesiąty, tym razem ostatni. Dzięki dotychczasowym licytacjom udało się zebrać ponad 60 tys. zł i pomóc m.in. weteranom misji.

Dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego płk rez. Szczepan Głuszczak przekazał Buzdygan zwycięzcom ostatniej licytacji. – Kiedy w 2019 roku odbierałem nagrodę Buzdygana Internautów, obiecałem, że nie będzie się kurzyć na półce. I dotrzymałem słowa, bo nagroda zmieniła właściciela aż dziesięć razy – mówi płk rez. Szczepan Głuszczak. Tym razem otrzymali ją zwycięzcy licytacji zorganizowanej dla Mariana Popka „Boksera”, powstańca warszawskiego, żołnierza Zgrupowania „Reduta Kaliska”, który 1 sierpnia 1944 roku brał udział w zwycięskim ataku na „Antonin” (warszawski budynek księży orionistów), opanowany przez oddział SS z Dywizji Hermana Goeringa, a do 9 sierpnia bronił fabryki Monopol Tytoniowy.

Bohater powstania dziś jest bardzo schorowany i ma duże trudności z poruszaniem się. Pieniądze zebrane dzięki licytacji zostaną przeznaczone na pobyt powstańca w sanatorium oraz poprawę jego warunków mieszkaniowych. – Pomysł wsparcia pana Mariana podsunęli mi motocykliści z mundurowego klubu Smoking Barrels – przyznał Głuszczak.

REKLAMA

Internetowa licytacja zakończyła się zwycięstwem aż trójki osób: Krystyny Hebdy, Jerzego Ciszewskiego i Rafała Ciszewskiego. Łącznie udało się zebrać 14,5 tys. zł. Zwycięzcy aukcji nie pierwszy raz wsparli inicjatywę Szczepana Głuszczaka. – Zarówno Krystyna Hebda, jak i Jerzy Ciszewski od początku biorą udział w licytacjach – mówi płk Głuszczak. Skąd chęć wsparcia właśnie tej idei? Jerzy Ciszewski przyznaje, że ujął go pomysł Głuszczaka. – Bardzo podobało mi się to, że swoją nagrodę spożytkował w najlepszy możliwy sposób, czyli pomagając potrzebującym. A dzięki temu, że każdy kolejny zwycięzca aukcji przekazywał ją z powrotem właścicielowi, mogła znów trafić na licytację i ta idea wciąż żyła – mówi zwycięzca licytacji.

Co dalej z Buzdyganem? Na pewno nie będzie już przedmiotem licytacji. Płk Szczepan Głuszczak zapewnia, że to definitywnie jego ostatnia aukcja. – Pomysł już się wyczerpał, postanowiłem zamknąć ten etap, kiedy zauważyłem, że w licytacjach biorą udział te same osoby. Czas na coś nowego – mówi pułkownik. Być może nagroda zostanie eksponatem Muzeum Powstania Warszawskiego lub Muzeum Wojska Polskiego, jednak decyzje jeszcze nie zapadły.

Historia licytacji Buzdygana Szczepana Głuszczaka zaczyna się w 2019 roku. Pułkownik, wówczas dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, otrzymał Buzdygan Internautów, nagrodę „Polski Zbrojnej”, przyznawaną przez naszych czytelników. Docenili oni oficera za zorganizowanie „Projektu Wojownik”, czyli cyklu zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem sportowych mistrzów. Płk Głuszczak postanowił wtedy wystawić Buzdygan na aukcji charytatywnej i w ten sposób wspomóc finansowo potrzebujących. Licytację wygrali żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dzięki którym ponad 2 tys. zł trafiło do Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Terytorialsi nie zachowali jednak Buzdygana dla siebie. Zwrócili go właścicielowi, a ten znów otworzył licytację. I tak trwało to do dziś!

Buzdygan był dotychczas licytowany dziesięć razy, dzięki temu do potrzebujących trafiło ponad 64 tys. zł. Pomoc otrzymali m.in. Piotr Ziębakowski, niewidomy weteran z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Bruno, syn byłego żołnierza Formozy, oraz „Tasior”, weteran misji w Afganistanie. Wsparcie wielokrotnie trafiało również do fundacji zajmujących się pomocą dla weteranów.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Droga ku liczniejszej armii
 
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Kolejne baterie „Wisły”
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ukraina wyklucza ustępstwa
Passex z sojusznikami
PKW Orlik wrócił do domu
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
„Defender” otworzył ogień
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Porozumienie WOT i PKP
Bitwa o Kamień Stołpecki
„Defender” desantował się w Orzyszu
Pomysłów nie brakuje
Przewrót majowy
Medale za walkę z COVID-19
Aktualizacja Pustelnika
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Ottokar przyspiesza
Spotkaj się ze specjalsami
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Przeprawa przez Wisłę
Lotnicza strona „Defendera”
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Polscy żołnierze na podium
Symboliczne lwowskie pojednanie
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Coraz więcej Rosomaków w armii
Resortowe kolonie i obozy
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Rakietowa rewolucja
Więcej pieniędzy na zapomogi
F-15 w Łasku
Raport podkomisji smoleńskiej
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Gotowi na pojedynek!
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
#GranicaDezinformacji
Ochotnicy do wojska
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Polacy na Monte Cassino
Uratować życie na polu walki
Minister o zmianach w wojsku
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wielki dzień dla polskiego wojska
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Amerykańskie F-15 w Polsce
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO